Bu yazımızda sizlere bZx Protocol (BZRX) Nedir sorusunun cevabını verecek ve ayrıntılı bir şekilde projeyi inceleyeceğiz.

bZx Protocol (BZRX) Nedir? İşte Detaylarıyla Kripto Para BZRX Coin

Bu yazımızda sizlere bZx Protocol (BZRX) Nedir sorusunun cevabını verecek ve ayrıntılı bir şekilde projeyi inceleyeceğiz.

bZx Protocol (BZRX) Nedir?

BZx Protocol, kullanıcıların üçüncü şahıslara güvenmeden ödünç alabileceği, ödünç verebileceği ve marj ticareti yapabileceği Ethereum tabanlı bir DeFi borç verme protokolüdür. Geçmişte, marj yatırımcıları merkezi borsaları (CEX'ler) kullanmak zorundaydı. Merkezi olmayan borsaların (DEX'ler) güvenlik açıkları olabilirken, CEX'lerin yararlanılabilecek birçok zayıf noktası vardır.

Bu potansiyel CEX zayıf noktaları arasında hackler, yaklaşan düzenleme, içeriden bilgi eksikliği ve güven konumundaki insanlar tarafından fonların açıkça kötü yönetilmesi gibi şeyler bulunmaktadır. Bu nedenle, bZx Protocol diğer şeylerin yanı sıra, gerçekten merkezi olmayan bir şekilde marj ticareti sunmayı amaçlamaktadır.

BZx'in Tarihçesi

Tom Bean ve Kyle Kistner, bZx'in kurucu ortaklarıdır. Fikri 2017'de ortaya attılar ve tanıtımı bültenini Şubat 2018'de yayınladılar. Aynı yılın Aralık ayına kadar, bir ICO'da 8 milyon dolara yakın para topladılar. Haziran 2019'da ticaret ön ucu olan Fulcrum'u piyasaya sürdüler. Ve Ekim 2019'da, kredi vermenin ön ucu olan Torque'u piyasaya sürdüler.

Neden bZx Kullanmalısınız?

Ethereum üzerine inşa edilen diğer DeFi platformları gibi, bZx’in akıllı sözleşmeleri de finansal süreci otomatikleştirir. Şimdi, bZx, dYdX'e benzer. Bununla birlikte, ekibin amacı "her şeyin tokenlı olduğundan" emin olmaktır.

BZx ile kendi alanlarındaki diğerleri arasındaki en büyük fark, kullandığı üç tokendır: iTokens, pTokens ve BZRX tokenı. Bu tokenların her biri, bZx'in nasıl çalıştığı konusunda hayati bir rol oynar.

bZx ayrıca, aktif kullanıcılara BZRX tokenleri ile ödenecek ücretlerin yarısını ödüllendirerek verim çiftçiliğini nasıl teşvik ettiği konusunda da kendisini farklı kılıyor.

Ve ekip kendini ademi merkeziyetçiliğe adıyor. Bu, faizi hesaplamak için merkezi olmayan fiyat beslemelerini kullanmalarının yanı sıra, platformdaki desteklenen varlıkların sayısının artmasına rağmen gaz ücretlerini düşük tutmak için nasıl çalıştıklarında belirgindir.

BZRX Nedir?

BZRX, bZx’in, sahiplerinin oy kullanmasına ve protokol ücretlerinden pay almak için tokenlerini hisseye yatırmasına olanak tanıyan bir yönetim tokenıdır.

BZx'deki borçlular ve borç verenler, farklı borsaların paylaştığı küresel likidite havuzlarına fonları girip çıkarırlar. BZx platformu bunun için iTokens ve pTokens kullanır.

Dolayısıyla, borç verenler likidite havuzlarına fon sağladıklarında iTokens alırlar. Bunların başında "i" bulunur ve borç verenin tedarik ettiği fonlar üzerindeki talebini temsil eder. iTokens ayrıca bileşik faiz de kazanabilir. Ve iyi haber şu ki, bu tokenlar herhangi bir zamanda orijinal fonlar artı faiz için kullanılabilir.

Ancak, kullanıcılar marj üzerinden alım satım pozisyonları açmak için borç aldıklarında, pToken alırlar. "P", pozisyon anlamına gelir ve bir marj ticareti pozisyonunun uzun veya kısa tarafını temsil edebilir. Ayrıca kullanıcılar, Uniswap ve Kyber gibi belirli DEX'lerde iTokens ve pToken alabilir. Ancak tipik olarak, bu belirteçler doğrudan bZX kullanılarak oluşturulur.

BZx Nasıl Kullanılır?

BZx platformuna ön uçtan girebilirsiniz: Fulcrum veya Torque. DeFi ruhuna göre, herhangi bir kayıt gerekli değildir ve bZx paranızın sorumluluğunu üstlenmez. MetaMask veya başka bir Ethereum cüzdanına bağlanmanız yeterlidir.

Marj ticareti için bZX’in ticaret ön ucu Fulcrum'u kullanmak isteyeceksiniz. Öte yandan, bZx’in ödünç verme ön ucu için Torque isteyeceksiniz. Bu, kredileri daha öngörülebilir tutmaya yardımcı olan sabit bir faiz oranıyla fon ödünç alabileceğiniz yerdir. Ayrıca, Fulcrum borçlanmayı “sadece işlemlerle” sınırlarken, Torque borçluların parayı istedikleri için kullanmalarına izin veriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ