Teknoloji ilerledikçe, bununla ilişkili riskler de artar. Kişisel verilerin her adımda sosyal medya ve diğer çeşitli platformlar tarafından toplandığı bu çağda hiçbiri gerçekten gizli kalmaz.

Çağın Öne Çıkan Başlıkları: Dağıtılmış Sistemler, Güvenlik, Kriptografi

Teknoloji ilerledikçe, bununla ilişkili riskler de artar. Kişisel verilerin her adımda sosyal medya ve diğer çeşitli platformlar tarafından toplandığı bu çağda hiçbiri gerçekten gizli kalmaz.

Yakın zamanda yapılan bir konuşmada, kripto güvenlik şirketi Anchorage'ın kurucu ortağı ve Başkanı Diogo Monica, kişisel güvenlik, gizlilik ve veri egemenliğini artırmada kripto kullanımını konuştu. Monica yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanıyor:

“Kişisel güvenlik eksikliği, gizlilik eksikliği ve veri egemenliği eksikliği, internetin bir parçası olarak kabul ettiğimiz şeylerle günlük olarak yaşadığımız şeylerdir, ancak bu şekilde olmamalı ve işte kripto içeri gelir."

Şifrelemenin bilgisayar korsanlığı ve hizmet kesintileri riskini azalttığını belirten Diogo, kripto paraların dağıtılmış sistemler, güvenlik ve kriptografi alanında yeni bir araştırma dönemi başlattığını açıkladı.

Ayrıca, Twitter CEO'su Jack Dorsey'nin 2019'da Twitter hesabının 20 dakika boyunca hacklenmesiyle sim takas kurbanı olduğu hakkında konuştu.

“İnsanların büyük bir çoğunluğu, bir bireyin telefon numarasından taviz vermenin ne kadar kolay olduğunu fark etmedi (…) Twitter hesabımı bu kadar önemsemiyorum, ama ne biliyor musun? E-postanıza, banka hesaplarınıza önem veriyorsunuz. ”

Bir hafta önce bile, ABD Ulusal Futbol Ligi'ndeki bir düzineden fazla takımın sosyal medya hesapları hacklendi. Saldırı grubu 'OurMine' saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Saldırganın bankanın sunucusunu tehlikeye attığı ve tüm özel bilgileri indirdiği 2019'daki Capital One hackinden bahsetmek gerekirse, Diogo kripto paraların çok yardımcı olabileceğini belirtti. Ayrıca,

“Kriptonun altında yatan teknolojiler blockchain ve merkezi olmayan bir defter. Dünyanın görmesi için halka açık bir defter. Bunu yapma nedenimizin bir kısmı şeffaflık istiyoruz ve güvenmek istiyoruz.”

Diogo ayrıca kripto para biriminin merkezi olmayan doğasının internetin kullanılabilirliğini artırdığını ve daha güvenli hale getirdiğini vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Kripto para biriminin evrimi aslında cihazlarınızın her birinin daha güvenli olmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle kişisel güvenliğinize yardımcı oluyor, yeni şifreleme yöntemleri verilerinizin güvenliğini sağlamaya ve sonunda gizliliğinizin bir kısmını yeniden kazanmanıza izin veriyor. Şimdi daha güvenilir internet hizmetleri alıyoruz ve sonunda verilerimizi geri alıyoruz.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ