Libra uzun soluklu bir proje

Calibra Yöneticisi Açıkladı: Libra Uzun Soluklu Bir Proje

Libra Cüzdanı olan Calibra’nın yöneticilerinden biri Facebook’un kripto projesi Libra’nın PayPal gibi ödeme hizmetlerinden daha çok e-posta teknolojisine dayanacağını vurguluyor

Konuyla ilgili olarak açıklamayı yapan kişi Facebook'un Calibra dijital cüzdan biriminde ürün başkan yardımcısı olan Kevin Weil. Weil, 5 Kasım’da Lizbon’da düzenlenen Web Zirvesi’nde yatığı açıklamadal, e-postanın temel ilkesi olan birlikte çalışabilirliğin Libra’nın kilit seviyedeki kavramlarından biri olacağını ifade ediyor.

Herhangi bir global geliştirici veya girişimcinin Libra için cüzdanlar oluşturabildiğine vurgu yapan Weil, küresel topluluğu birlikte çalışabilir protokoller üzerinde işbirliği yapmak üzere teşvik ediyor. Açıklamalarının devamında Weil şu ifadelere yer veriyor:

“Siz ve ben veya herhangi birimiz, birbirimize bir e-mail atmadan önce hangi e-mail sağlayıcısının hizmetinden faydalanacağımız hususunda bir işbirliği yapmak zorunda değiliz. Sadece bununla da sınırlı değil. Hangi web sitesine gideceğiniz ve hangi tarayıcıyı kullanacağımızı seçmek zorunda da değiliz. Bu tür şeylerin hepsi neticede bir protokol. Protokolü sağladığımız sürece her şey birlikte çalışabilir. Libra da aynı şekilde.”

Libra’nın piyasaya sürülmesi için yaklaşık bir zaman göz önünde bulundurarak Weil, “bu, yıllar belki de on yıllarca sürecek bir yolculuk olacak” ifadesini kullanıyor. CNBC tarafından daha önceden de vurgulandığı üzere, Weil, Facebook’un kripto para biriminin bir sosyal ağ gibi viral olmayacağına inandığını belirtiyor. Ayrıca, kullanıcıların Calibra'da bulunacak olan finansal verilerinin Facebook'taki sosyal verilerinden ayrı kalacağını da vurguluyor.

Üye olmayanlar hala Terazi platformunu kullanabilirler

Calibra CEO'su David Marcus'un yakın tarihli bir iddiasını takip eden Weil, resmi Libra Birliği dışındaki şirketlerin platformda hizmet sunabileceğini iddia ediyor.

Ekim ayının ortasındaki bir röportajda Marcus, Visa ve Mastercard gibi eski dernek üyelerinin hala Libra için kart basabileceklerini ifade etmişti.

Libra’yı piyasaya sürmek için en iyi zaman üç yıl önceydi

Aynı etkinlikte Weil, Libra’yı piyasaya sürmek için en iyi zamanın 2017'nin ana kripto boğa koşusundan önceki bir zaman olan üç yıl önce olduğunu ifade ediyor. Calibra yöneticisi, şimdi bunun en iyi ikinci zaman olduğunu söylüyor.

Weil ayrıca yaptıı açıklamada Bitcoin için hayranlık düzeyinin 2015 ve 2016’lı yılllarda oluştuğunu belirtiyor. Bu nedenle Weil’in erken dönem bir Bitcoin savunucusu olmadığını rahatlıkla belirtebiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ