Mali Koruma ve Yenilik Bakanlığı daha önce BlockFi ve Voyager'a eyaletteki tekliflerini durdurmalarını emretti.

California Düzenleyicisi, Celsius

Kaliforniya Mali Koruma ve Yenilik Departmanı (DFPI), yerel yasalara uymayan kripto faiz hesabı sağlayıcılarına karşı dava açmaya devam ediyor. BlockFi ve Voyager'a eyaletteki tekliflerini durdurma emri verdikten sonra DFPI, kripto kredi şirketi Celsius'a bir vazgeçme ve kaçınma emri verdi. 

Emir, iflas prosedüründen geçmekte olan kripto kredi platformunun, California eyaletinde menkul kıymetlerin satışı ve pazarlamasıyla ilgili tüm operasyonlarını durdurması gerektiği anlamına geliyor. 

Emir, 8 Ağustos'ta yayınlanmıştı ve Celsius Network ve CEO'su Alex Mashinsky'nin, özellikle dijital varlıkların yatırılmasının risklerini küçümsemede, kripto faiz hesapları teklifinde önemli yanlış beyanlar ve ihmaller yaptığını iddia ediyor.

Departmana göre, bahsedilmeyen riskler arasında üçüncü taraf saklama hizmetlerinin dijital varlıklara erişimini kaybetme riski; borç verenlerin Celsius'un teminatını zamanında iade edememe riski; Ani bir para çekme talebi durumunda Celsius'un müşteri para çekme taleplerini karşılamak için yeterli varlığa sahip olmama riski.

Platform ayrıca, yatırılan dijital varlıkları Kaliforniya mevzuatına, Şirketler Yasası Bölüm 25110'a uygun olarak menkul kıymetler olarak nitelendirmemekle suçlanıyor. Bu tür menkul kıymetleri eyalette satmak için bir şirketin DFPI'den izin alması gerekiyor.

Temmuz 2022'de DFPI, sırasıyla BlockFi ve Voyager'a iki durdurma ve vazgeçme emri verdi. Başarısız hedge fonu Three Arrows Capital (3AC) ile bağlantılı bir kripto borsası olan Voyager, 6 Temmuz'da Bölüm 11 uyarınca iflas başvurusunda bulundu .

Celsius, 13 Haziran'da tüm kullanıcılar için ödülleri ve para çekme işlemlerini duraklattı ve o zamandan beri marj çağrılarını, tasfiyeleri ve yeni krediler vermeyi duraklattı. İlk iflas duruşması sırasında, platform avukatları, kullanıcılar coinlerinin unvanını hizmet şartlarına (ToS) göre firmaya aktarırken, Celsius'un "bu paraları kullanma, satma, rehin verme ve yeniden ipotek etme" konusunda özgür olduğunu iddia etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ