Çalıntı NEM soruşturması devam ediyor: Bir şüpheli sorguya çekildi

Tokyo polisinin siber güvenlik departmanı, tüm zamanların en büyük dolandırıcılık işlerinden biri olarak etiketlenmiş , Coincheck'in 526 milyon dolar değerinde NEM'in çalınmasının peşini bırakmıyor.  Şimdilik, bir kişi çalınan NEM'in küçük bir kısmını Litecoin’e dönüştürürken yakalandı.

Nikkei Asya İncelemesi, 11 Şubat'ta, Tokyo polisinin Ocak ayında gerçekleştirilen Coincheck borsasının hacklenmesi olayında  şüpheli bir Japonun sorguladığını bildirdi.

Soruşturmaya yakın kaynaklara göre, DARK WEB ile oldukça yakından ilgilenen ve NEM coinlerini Dark Web’deki bir kripto değişimi yoluyla litecoin’e dönüştüren japonu gözlem altına aldı.

Dark Web, internetin arama motorları tarafından alınamayan ve standart tarayıcı kullanarak alınamayan, dünya çapında webin gizli olduğu sitelerin bir parçasıdır; internetin bu bölümüne yalnızca Tor tarayıcı gibi özel yazılım yükleyerek erişilebilir. Yetkililer, şüphelinin şifre akışının Coincheck'den çalındığının farkında olduğunu belirtiyorlar.

Tokyo Polisinin siber suçlar departmanı, şüpheliyi  gönüllülük esasına göre sorguladı ve NEM'i değiştiren diğer bazı kişilerin olduğunu ve  Dark web’deki web sitelerini ve tüm NEM işlemlerini izleyerek çalıntı paraları belirleyip, başkalarıyla işbirliği olup olmadığını araştırıyor.

Sonsuza Kadar Takip edilebilir

NEM'i Singapur'da tanıtan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan NEM.io Vakfı, çalınan NEM paralarını daha kolay takip için etiketledi.

@Inside_NEM

@coincheckjp hack güncellemesi: NEM, 24-48 saat içinde hazır olacak otomatik etiketleme sistemi oluşturuyor. Bu otomatik sistem parayı izleyecek ve kusurlu para alan tüm hesapları etiketleyecektir. NEM borsalarda, bir hesabın etiketlenip etiketlenmediğini kontrol edecek altyapıya sahiptir. NEM, monero ve diğerleri gibi mahremiyet merkezli coinlerden biri olmasa da, çalınan kripto parayı tamamen kurtarmak imkansız olabilir.

26 Ocak: NEM ve Coincheck için Kötü Bir Gün

26 Ocak, Coincheck için talihsiz bir gündü ve henüz kimliği belirlenemeyen korsanlar, yaklaşık 58 milyar Japon Yeni (538,8 milyon dolar) değerinde NEM çalındığı ortaya çıktı.

Data Security uzmanları, yaklaşık 500 milyon yenin (4.6 milyon dolar) NEM olarak çalınması sonrası  bitcoin ve bazı altcoinlere dönüştürüldüğünü söyledi. Saldırının failleri profesyonel hacker olarak belirlenmiş  ve ustalıkla çalınan blok zincir temelli paraları bir dizi dijital adres arasında bölüp dağıtarak takibini neredeyse imkansız hale getirmişlerdi.

Coincheck'in siberistinin dikkatsizliği de NEM’in çalınmasında etkili oldu  NEM paraları çevrimdışı bir dijital cüzdan yerine internetle uyumlu bir cüzdanda (sıcak cüzdan) saklandı. Coincheck bunun üzerine müşterilerinin zararlarının bir kısmını karşılama sözü vermişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ