Cambridge Üniversitesi Kripto Para Araştırma Sonuçları

Cambridge Üniversitesi Kripto para dünyasını enine boyuna araştırarak 114 sayfalık bir sonuç yayınlamıştır.
Araştırma sonuçlarının ana başlıkları cüzdan ve kullanıcı sayı, büyüyen kripto para alanı sektörleri , var olan teknolojinin etkisi, yanısıra döviz,borsa, mining, ödeme işlemleridir.

Kripto para endüstrisi
Oluşmakta olan bir sektör olduğundan, dijital borsanın ne kadar etkili olduğunu öğrenmek işin bilgi toplamak, bilgi toplamak içinse zaman gerekmekteydi. Yeni şirket ve hizmeti kurumların işlevlerini gözlemleyerek dijital paranın “masum” bir ticaret şekli olduğu ortaya çıkmıştır.

Araştırmalar, bu sektörda tam zamanlı 1876 kişinin çalışdığını bulmuştur. Bunlardan 720 kişi Asya Pasifik bölgesinde, 676 kişi Kuzey amerika bölgesinde çalışıyor.

Döviz bilgileri
Borsa bilgileri kullanıcıların online cüzdanlarına göre yorumlanmıştır, ama net olarak kullanıcı sayını bulamamışlar. Kaç kişinin kaç tane cüzdan kullandığı hakkında bilgi yoktur.

Borsada en büyük hacim Avrupa bölgesine aittir. Onun ardınca Asya Pasifik geliyor. Mart, 2017 tarihinde Bitfinex borsası %16 oranla birinci yerdeydi. Tüm pazarın %25 oranı ise küçük borsalararasında paylaşılmıştır.

Genel olarak, borsada ABD doları %65 oranla desteklenen ve kullanılan para birimidir. İkinci yerde ise Euro durur.

Ticareti en çok yapılan kripto para birimleri Bitcoin, Ethereum ve Litecoindir. Ripple, Ethereum Classic, Monero, dogecoin ve Dash çok alım-satımı yapılan koinlerdir.

İşin ilginç tarafı, borsalarda milyonlarla dolarlar dönürken bu borsada çalışan sayının çok düşük olmasıdır. Borsaların %49 da çalışan sayısı 11 kişiden azdır.

Cüzdan hakkında bilgi
Çalışma sonucu aktif cüzdan sayının 5.8-11.5 milyon aralığında olduğunu söylüyor. Bulunan cüzdan sayı aralığının bu kadar tutarsız olması kullanıcı sayının belirsiz olması ve aktif cüzdan sayını hesaplamakta ortaya çıkan zorluklarla alakalıdır. En çok cüzdan kullanan bölgeler Kuzey Amerika ve Avrupadır.

Kaynak;
https://cointelegraph.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ