Bir analiz kuruluşu olan Marcus Aurelius Value'in bir raporu, Nasdaq listesindeki ASIC üreticisi Canaan'ın (NASDAQ: CAN) 2020 için potansiyel gelirini milyon dolarlık satın alma sözleşmesi ile yanlış temsil ettiğini iddia ediyor.

Canaan, Yatırımcıları Çekmek için "Sahte" Anlaşmayı mı Kullandı?

Bir analiz kuruluşu olan Marcus Aurelius Value'in bir raporu, Nasdaq listesindeki ASIC üreticisi Canaan'ın (NASDAQ: CAN) 2020 için potansiyel gelirini milyon dolarlık satın alma sözleşmesi ile yanlış temsil ettiğini iddia ediyor.

Aurelius Value ayrıca, Canaan’ın AvalonMiner serisini ASIC piyasasında rakipsiz buluyor ve üreticinin Ar-Ge bütçesinin Bitmain gibi rakiplerden çok daha düşük olduğunu belirtiyor.

20 Şubat raporunu takiben, analistler şirketin stokunun silinemez olduğunu düşündüler ve short pozisyonlara girdiklerini açıkladılar.

Canaan temsilcileri birden fazla Cointelegraph soruşturmasından sonra bazı iddialara cevap verdiler. Aurelius Value ise Cointelegraph'ın metodoloji hakkındaki sorularına cevap vermedi - ancak yine de analistlerin bazı sonuçlarının tamamen doğru olmadığını bulduk.

Müşteri düzensizlikleri iddiası

Analistlerin Canaan'a karşı temel argümanı, 27 Kasım ilk halka arzıyla ilgili oldukça düzensiz bir işlem olduğunu iddia ettiğinde yatmaktadır.

Halka arzdan bir ay önce, Hong Kong Borsası'nda işlem gören Grandshores (HK 1647) şirketi ile şirketin 150 milyon dolar değerinde ekipman satın almasını sağlayacak bir “stratejik ortaklık” kuruldu.

Aurelius Value’ye göre bu işlem çeşitli usulsüzlükler sunuyor. Bu emir, son on iki ay içinde Canaan’ın gelirinin neredeyse tamamını temsil ediyordu ve bu da 177 milyon dolardı. Dahası, Grandshores'in 50 milyon dolarlık piyasa değeri ve 16 milyon dolarlık nakit dengesini göstererek anlaşmayı onurlandırmanın bir yolu olmadığını savunuyorlar.

En önemlisi, Grandshores'in Canaan ile ilişkili bir taraf olduğu görülmektedir. Hong Kong Borsası başvuruları Yao Yongjie'yi başkan olarak listelerken, Canaan'ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başvuruları Yao Yongjie'nin Canaan hisselerinin % 9,7'sine sahip olan bir şirketin ortağı olduğunu açıklıyor. Bir Reuters profili, Yongjie'den Canaan’da bir melek yatırımcı olarak bahsediyor.

Canaan’ın satış direktörü Chen Feng, anlaşma yapılmadan kısa bir süre önce bir canlı yayın gerçekleştirdi ve Canaan’ın 500.000’den fazla birime niyet mektubu verdiğini ve bu da 2020 yılında 1 milyar dolardan fazla gelir beklediğini vaat etti.

Analistler argümanlarını şu şekilde sonuçlandırdı:

“Bu nedenle, büyük ölçüde sahte olarak gördüğümüz dev Grandshores niyet mektubunun CAN tarafından finansal umutlarını yatırımcılara hype etmek için bir araç olarak kullanılıp kullanılmadığını merak ediyoruz.”

Düzenleyici bir perspektiften bakıldığında, analistlerin kesin sonuçları doğruysa, bunu 27 Ekim'den sonra Canaan'ın Halka Arz dosyalarına ilişkili bir parti işlemi olarak dahil etmemenin de sonuçları olabilir. Şirketlerin kanunen hissedarlarının veya yöneticilerinin üç ayda bir ve SEC ile yıllık başvuruları ile ilişkileri olan kuruluşlarla olan ilişkilerini bildirmeleri gerekmektedir.

Canaan temsilcileri Cointelegraph'ın bu işlemle ilgili yorum talebine yanıt verdi. Başvurular, Yao Yongjie'nin başvurularda belirtilen paydaş şirketin sahibi olmadığını ve Canaan hisselerinin % 1'inden daha azının sahibi olduğunu iddia ettiler.

Ayrıca Grandshores sözleşmesinin resmi bir satış sözleşmesi olmadığını vurguladılar. Temsilciler “İki taraf arasında, Canaan'ın Grandshores'e distribütör olarak verdiği ve 150 milyon dolardan fazla madenciyi yeniden satmasına izin vermediği bir çerçeve anlaşma.” Olarak ifade ettiler.

Temsilcilere göre, sözleşmenin gayrı resmi niteliği, SEC iznine dahil edilmemesinin de nedeni olarak “yanıltıcılığı önlemek ve halka arz yatırımcılarımızı korumak” olarak belirtildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ