Rapora göre, kriptoya yatırım yapan HNWI'lerin şaşırtıcı bir yüzde 91'i 40 yaşın altında.

Capgemini Raporu, Dünyanın En Zengin Bireylerinin Kriptoya Yatırım Yaptığını Söylüyor

Rapora göre, kriptoya yatırım yapan HNWI'lerin şaşırtıcı bir yüzde 91'i 40 yaşın altında. Bununla birlikte, birçok kripto milyarderi, son piyasa çöküşü sırasında servetlerinde büyük bir erozyon gördü.

Fransız BT hizmetleri ve danışmanlık devi Capgemini kısa süre önce dünya çapında 2.973 yüksek net değere sahip bireyin HNWI yüzde 71'inin kripto para birimlerine yatırım yaptığını gösteren bir rapor yayınladı. Capgemini'nin "Dünya Zenginliği Raporu"nun bir parçası olarak, HNWI listesinde milyonerler de yer alıyor.

Ankete katılan tüm HNWI'ler arasında çoğunluğun yüzde 54 net değeri 30 milyon doların altındaydı. Kalan yüzde 46'nın net değeri daha da fazlaydı. 40 yaşın altındaki yatırımcıların şaşırtıcı bir şekilde yüzde 91'i dijital varlıklara yatırım yaptı. İlginç bir şekilde rapor, kripto para birimlerinin bu HNWI'ler için en çok aranan yatırımlardan biri olmaya devam ettiğini öne sürüyor. Buna kripto borsa-ticaret fonları ETF'ler ve metaverse yatırımları da dahildir.

Ancak HNWI'ler tarafından yapılan kripto yatırımlarının boyutuna dair net bir resim yok. Ocak 2022'ye kadar olan verilere göre portföylerin yüzde 14'ü “alternatif yatırımlara” ayrıldı. Buna yabancı para birimleri, emtialar, riskten korunma fonları ve özel sermayeler de dahildir. Capgemini'nin raporunda şunlar belirtiliyor:

Küresel olarak, HNWI'ler 2021 tahsislerinde geleneksel varlık sınıfı statükosunu korudu, ancak gelişmekte olan varlıklar ESG, kripto para birimleri ve NFT'ler ve daha iyi ve kişiselleştirilmiş dijital teklifler konusundaki istekleri hakkında yüksek sesle konuştular. Aynı zamanda, merkez bankaları aktif olarak dijital para birimlerini araştırıyorlardı. Anketimiz, HNWI'lerin %70'inin dijital varlıklara yatırım yaptığını ortaya koyuyor ve firmaların çeşitlendirilmiş bir dijital teklif portföyü oluşturma ihtiyacını vurguluyor.

Kripto Milyarderlerinin Serveti Kazada Kayboldu

Bu yılın başından bu yana son kripto piyasası çöküşü, yatırımcıların servetinin çok hızlı bir şekilde aşındığını gördü. Aslında, Federal Rezerv'in agresif niceliksel sıkılaştırma QT önlemleri ve faiz oranı artışlarını açıklamasıyla birlikte, piyasa çöküşünün hızı son iki ayda hızlandı.

Kripto milyarderleri, son piyasa kargaşasının ortasında büyük servetlerini kaybetti. Servetlerinin azaldığını görenlerden bazıları Binance kurucusu Changpeng Zhao, Gemini kurucu ortakları Tyler ve Cameron Winklevoss, FTX borsa kurucusu Sam Bankman-Fried, Coinbase kurucuları Brian Armstrong ve Fred Ehrsam. Galaxy Digital CEO'su ve Wall Street gazisi Mike Novogratz da servetinin çöktüğünü gördü.

Kasım 2021'de, piyasa tüm zamanların en yüksek seviyesindeyken, Binance kurucusu Changpeng Zhao 95,8 milyar dolarlık bir servete sahipti. Bloomberg'in Milyarderler Endeksi'ne göre, Zhao'nun serveti 13 Haziran itibariyle şimdi 10.5 milyar dolara yakın.

Brian Armstrong'un Kasım 2021'e kadar tahmini net değeri 13,7 milyar dolardı. Şimdi ise 2,1 milyar dolara düştü. FTX'ten Sam Bankman-Fried, hacminin 15.1 milyar dolardan 8.9 milyar dolara düştüğünü gördü. Raporlara göre Winklevoss kardeşler en iyisini yapıyor. Verilere göre, Tyler ve Cameron Winklevoss, her birinin net portföyü sadece 3 milyar dolar olan 800 milyon dolar kaybetti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ