Cardano blok zincirinin, topluluğa blok üretiminde tam kontrol sağlayan % 100 merkezsizlik statüsüne ulaştığı bildirildi.

Cardano (ADA) Blok Üretiminin Yüzde 100 Merkezsiz Olduğunu Duyurdu

Cardano blok zincirinin, topluluğa blok üretiminde tam kontrol sağlayan % 100 merkezsizlik statüsüne ulaştığı bildirildi.

Merkezsizlik, Cardano'nun arkasındaki blok zinciri araştırma ve geliştirme firması IOHK tarafından, sürecin kademeli olduğunu ve yedi ay sürdüğünü belirtti.

IOHK Ürün Direktörü Aparna Jue'ye göre, aşamalı süreç, geliştiricilerin ağı izlemesine ve optimize etmesine izin verdi. Şu anda ağın 2.200 topluluk havuzu, blok zincirinde veri blokları üretmekten sorumlu olacak.

Yönetişim ve Ağa Odaklanmak

IOHK, Cardano’nun merkezsizlik sürecini blok üretimi, ağ oluşturma ve yönetişim dahil olmak üzere üç ana sütun olarak özetlemektedir. Merkezsizlik artık platformun yönetimine ve ağına kayıyor.

Jue, merkezsizlik konusunda kilometre taşının önemi hakkında yorum yaptı:

“Blok üretiminin ademi merkeziyetçi hale getirilmesi sadece Cardano için değil, aynı zamanda daha geniş blok zinciri endüstrisi için de önemlidir. Bu, tam bir ademi merkeziyetçilik yolunda önemli bir adımdır ve merkezi otoritelerden gerçekten bağımsız olan ve gücü uçlara iten küresel bir sistem oluşturarak blockchain teknolojisinin vaatlerini yerine getirir. "

Jue ayrıca, Cardano'nun ademi merkeziyetçiliğinin ağı bitcoin gibi platformlardan çok daha ileriye taşıdığını belirtti. Bitcoin'in blok üretimini çalıştıran birkaç madencilik havuzuyla, bir çıkar çatışması olasılığı olduğunu belirtiyor.

IOHK, ademi merkeziyetin, aracılara ihtiyaç duymadan küresel bir finansal işletim sistemi kurmak için hayati önem taşıdığını belirtiyor. Buna karşılık, özellikle banka hesabı olmayan nüfus için finansal katılımı teşvik eder.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ