Cardano geliştirici etkinliği, Github'da Solana ve Polkadot'u geride bıraktı.

Cardano, ADA Ekosistemi Gelişirken Geliştirme Faaliyetinde Solana ve Polkadot Üzerinden Gelişiyor

  Cardano geliştirici etkinliği, Github'da Solana ve Polkadot'u geride bıraktı. Santiment, geliştirici etkinliğini izlemenin bir blok zincirinin büyümesini ölçmenin bir yolu olduğunu belirtiyor.

Cardano'nun ekosistemi, 2021'de akıllı sözleşme işlevselliğini etkinleştirdiğinden beri faaliyette patlama yaptı.

Blok zincirler, artan düzenlilik ile ortaya çıkan yeni gelişmelerle birbirlerini geçmeye çalışıyor. Bir blok zinciri analiz firması, Github'daki geliştirici faaliyetlerine bakarak blok zincirlerinin büyümesini yargılamanın bir yolunu yarattı ve Cardano kazanıyor gibi görünüyor.

Cardano Rakiplerini Geride Bıraktı

Bir raporda bir blockchain analitik şirketi olan Santiment, kripto projelerinin geliştirici faaliyetlerini değerlendirmenin yeni bir yolunu açıkladı. Yeni yöntem, yalnızca gerçek hikayeyi anlatmayabilecek taahhütlerin sayısına bakmak yerine blok zincirindeki olayların sayısını izlemeyi içerir.

Santiment tarafından izlenen olay türleri, kod gönderme sayısını, sorun etkileşimlerini, çekme isteği etkileşimlerini, taahhütlere ilişkin yorumları ve açılan depo sayısını içerir. Olaylara bütüncül bir bakış, bir havuz oluşturarak ve daha fazla şeffaflığa izin vererek küçük projelerin olayları devralmamasını sağlama avantajına sahiptir.

Bu metodolojiyi kullanan Santiment'in çalışması, Ethereum ve Bitcoin'in geliştirici etkinliği açısından önde gelen blok zincirleri olduğunu belirtiyor. Cardano, son 30 gün içinde geliştirici etkinliğinde 162,70 puanla parlarken, Solana ve Polkadot gibi rakipler Github'da geliştirme etkinliğinde düşüş eğilimi kaydetti.

Solana ve Polkadot, Cardano ve diğer en iyi blok zincirlerinin çok altında yer alıyor. Mart ayında Santiment'ten gelen veriler, Solana'nın blok zincirinin deposunda 2228 rekor etkinlik oranıyla en fazla geliştirme etkinliğine sahip olduğunu gösterdi. Blockchain, Mart ayında günde 418.8 Github gönderimi kaydetti, ancak ağ kesintisi ve diğer sorunlar Solana'nın geliştirici etkinliğinin düştüğünü gördü.

Santiment'in geliştirici etkinliğini hesaplama yönteminin doğru olduğu yaygın olarak kabul edilir, çünkü yalnızca taahhütlere bakmak gerçek resmi boyamaz. Örneğin, yalnızca taahhütlere bakmak, Particl gibi daha az bilinen bir projenin Ethereum'dan daha fazla Git taahhüdüne sahip olduğunu gösterir ki bu yanıltıcıdır.

Vızıldayan Cardano Yavaşlamıyor

Cardano'nun ekosistemi son aylarda hareketlilik yaşamaya devam ediyor. Haziran ayının sonunda geliştirme ekibi, Vasil hard fork için gereken son düğümün yayınlandığını bildirdi. Cardano meraklıları, Vasil sert çatalı yaklaşırken nefeslerini tutarak izliyor ve ağı, Cardano'nun ölçeklenebilirliğini ve birlikte çalışabilirliğini artıracak Basho dönemine taşımayı teklif ediyor.

Hard fork, “ciddi olmayan yedi hata” nedeniyle Temmuz ayının sonuna kadar ertelendi. Gecikmeye rağmen, ekip satır içi verilerin eklenmesi ve referans komut dosyalarının uygulanması gibi diğer özellikler üzerinde çalışmaya devam ederken, 5000'den fazla DApp hard fork için kenarda bekliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ