Cardano ADA nedir sorusunun kısaca cevabı CoinMarketCap'teki ilk on kripto para biriminden biridir. Peki bu kripto para biriminin arkasındaki güç nedir? Gelin hep birlikte bakalım.

Kripto para biriminin ilk tam on yılı olan 2010'lar, büyük ölçüde Bitcoin ve Ethereum tarafından yönetildi. Bitcoin, orijinal blok zinciri tabanlı varlık olarak başlangıçtan beri kripto alanına öncülük ederken, Ethereum akıllı sözleşmeler sunarak ve sektörü bu güne kadar ileriye taşımaya devam eden binlerce yeni ERC20 protokolüne ev sahipliği yaparak mümkün olanın parametrelerini yeniden tanımladı.

Ethereum'un hakimiyeti ve piyasa payı nedeniyle çoğu geliştirici, önceki projeleri iyileştirmeyi veya Ethereum'un sağlam altyapısının üzerine DeFi gibi heyecan verici yeni alanlar oluşturmayı amaçlayan ağı üzerinde çalışmayı tercih ediyor. Ancak Cardano (ADA) gibi iddialı alternatifler mevcut.

Cardano (ADA)’nın, sahada bir grup uzman tarafından hakemli ve akademik olarak geliştirilen ilk blok zinciri olduğu göz önüne alındığında, küresel bir blok zinciri girişimi olarak kabul edilebilir.

Cardano ekibi mühendisler, akademisyenler ve bir Ethereum kurucu ortağından oluşuyor. Eklektik grup, 2015'te farklı bir şey yapmayı ve sıfırdan yerel bir blok zinciri oluşturmayı seçti.

Birlikte, Cardano'nun yaratıldığı amacı yerine getirmesini sağlamaya odaklanmış durumdalar: finansal aracılardan arınmış bir dijital platform işletmek; diğer blok zinciri platformlarından daha kapsayıcı ve sürdürülebilir olanı tercih etmek.

Cardano Nedir?

Cardano, eşler arası işlemleri kolaylaştırmak için oluşturulmuş açık kaynaklı ve merkezi olmayan bir blok zinciri projesidir. Akıllı sözleşmeleri kolaylaştıran, güvenlikten ödün vermeden hem uyarlanabilir hem de ölçeklenebilir bir platform sağlayan katmanlı bir mimariye sahiptir.

Cardano, 2015 yılında, Ethereum ve BitShares'in kurucu ortağı, projeyi kar amacı gütmeden sürdürme konusundaki bir tartışmanın ardından Ethereum'dan ayrılan proje lideri Charles Hoskinson tarafından başladı. 2017 yılında, ICO patlaması zirveye yaklaşırken ADA kripto para birimi resmen başlatıldı.

Cardano (ADA) Kimin Adını Aldı?

Platform, İtalyan bilge ve matematikçi Gerolamo Cardano'nun adını almıştır. Büyüleyici bir şekilde, doğal varlığı ADA, etkili İngiliz matematikçi Ada King, Lovelace Kontesi ve ünlü şair Lord Byron'ın tek çocuğu olarak adlandırılmıştır.

Ada Lovelace parlak bir matematikçi, yazardı ve şu anda gelmiş geçmiş ilk bilgisayar programcılarından biri olarak kabul ediliyor. Lovelace, bilgisayarların matematiksel potansiyelini erkenden fark etti ve 1843'te böyle bir makinenin gerçekleştirebileceği ilk algoritmayı yayınladı. Lovelace'in çalışması olmadan bugün bildiğimiz bilgisayarların var olmayacağı söyleniyor.

Bir başka saygı duruşu olarak, 1 ADA'nın en küçük birimine (0.000001 ADA) aynı zamanda "Lovelace" denir, tıpkı Bitcoin'in en küçük alt birimine kurucusu Satoshi Nakamoto'yu onurlandırmak için 1 Satoshi (0.00000001 BTC) olarak anıldığı gibi.

Cardano'nun Arkasında Hangi Kuruluşlar Var?

Platformu geliştirmek için birlikte çalışan birkaç kuruluş daha var, ancak bunlardan üçü öne çıkıyor. Bunlar Cardano Foundation, Input-Output Hong Kong (IOHK) ve Emurgo'dur.

Cardano Foundation Nedir?

Cardano Foundation, Cardano Protokolü teknolojisini "standartlaştırmak, korumak ve tanıtmak" temel misyonu olan Zug, İsviçre merkezli bir blok zinciri ve kripto para birimi organizasyonudur. ‍

IOHK nedir?

IOHK, daha iyi finansal katılımı teşvik etmeyi amaçlayan teknolojik çözümler geliştirmeye odaklanan Hoskinson ve Jeremy Wood tarafından kurulan bir organizasyondur.

Emurgo Nedir?

Emurgo, geliştiricileri, girişimleri ve işletmeleri blok zinciri çözümleri geliştirmede desteklemek için tasarlanmış dünya çapında bir girişimdir. IOHK'nın kardeş şirketi olarak kabul edilir.

“Üçüncü Nesil Blok Zinciri” Cardano Nasıl Ortaya Çıktı?

Hoskinson, Cardano'yu üçüncü nesil bir blok zinciri olarak sınıflandırıyor ve Bitcoin ve Ethereum birinci ve ikinci nesil zincirler olarak kabul ediliyor. Forbes'tan gelen buna benzer raporlara göre, Hoskinson'ın Ethereum'un nasıl inşa edilmesi gerektiği konusundaki anlaşmazlığı, onu ekipten ayrı bir hareket yaratmaya yönlendirdi.

Cardano'yu geliştirirken zaten var olan zincirleri geliştirmemelerinin nedeni de budur; bunun yerine sıfırdan tamamen bağımsız bir ağ oluşturmaya devam ettiler.

Cardano, veri odaklı ve çok akademik bir yaklaşım izlediği için diğer blok zinciri projelerinden ayrılıyor. Ağın modelini ve planlarını özetleyen makaleler kamuya açık olduğundan, uzman mühendisler ve geliştiriciler, önümüzdeki yolda ağırlık verebilirler (ilginç bir şekilde, Cardano için herhangi bir teknik inceleme yayınlanmamıştır). Ayrıca platform, emsal incelemesinden geçen ilk proof of stake (PoS) blok zinciri olan Ouroboros blok zincirine dayanmaktadır.

Cardano'nun Akıllı Sözleşmeleri

Cardano, akıllı sözleşme teknolojisini tam potansiyeliyle kullanmak üzere tasarlanmıştır. Akıllı sözleşme desteği, platformun profesyonel gözetim gerektirmeyen kendi kendini yürüten anlaşmalar oluşturmasını sağlayacaktır. Akıllı sözleşmelerle, platformdaki herkes, kullanıcının sürekli katılımına ihtiyaç duymadan otomatik olarak yürütülecek, karşılanması gereken herhangi bir özel koşulu rahatlıkla girebilir.

Cardano ağında akıllı sözleşmelerin konuşlandırılması, merkezi olmayan uygulamaların (DApp'ler) desteklenmesini sağlayacaktır. Sonuç olarak, Cardano felsefesinin nihai hedefi, bir zamanlar yalnızca geleneksel finansal alanda sunulan hizmetleri yenilikçi blok zinciri çözümleri aracılığıyla daha erişilebilir ve kapsayıcı hale getirmektir.

Cardano'nun Mimarisi: CSL ve CCL

Cardano'nun katmanlı blok zinciri mimarisi, Cardano'yu gerçekten benzersiz kılan Cardano Hesaplama Katmanı (CSL) ve Cardano Hesaplama Katmanı (CCL) olmak üzere iki ana unsurdan oluşur. Diğer mevcut blok zincir platformlarının çoğu yalnızca tek bir katmanla çalışır, bu da genellikle ağ tıkanıklığına neden olur, işlemleri yavaşlatır ve ücretleri yükseltir.

CSL, Cardano'nun hesap birimine güç sağlar. Basitçe söylemek gerekirse, bu, kullanıcılar arasında belirteçlerin transferi gibi eşler arası işlemlerin kolaylaştırıldığı yerdir.

CCL, Cardano ağının can damarıdır. Zincirin güvenliğini korur, akıllı sözleşmeleri dağıtmak için sıfır noktası görevi görür ve ayrıca çeşitli yargı yetkileriyle düzenleyici uyumluluğu sağlamak için ağın hedeflerini karşılamak üzere tasarlanmış bir çerçeve görevi görür.

Ek olarak, CCL, herhangi bir kullanıcının bulunduğu yerde uygulanan kriptoyu yöneten yasalara uyan esnek bir veri depolama ve erişim modeli sağlayacaktır.

Cardano'nun İşlem Hızı (TPS) Nedir?

Cardano zinciri 2017 yılında ilk kez test edildiğinde, saniyede 257 işlem (TPS) gerçekleştirebiliyordu.

Daha iyi bir karşılaştırma için, Bitcoin sadece 4.6 TPS işleyebilir, Ethereum 1.0 biraz daha yüksek 15-20 TPS'de. Açıkçası, ADA birinci ve ikinci nesil zincirlerin toplamından daha yüksek bir işlem hacmi işleyebilir.

Cardano'da Blok Üretimi Nasıl Çalışıyor?

Cardano'da, zincire yeni işlem kayıtları eklemekle görevli bir blok üreticileri ağı vardır. Güvenliği, zinciri sürdürmek için hangi aday bloğun kullanılacağına karar veren doğrulayıcı nodelar tarafından yürütülen fikir birliği protokolü ile sağlanır.

Ouroboros Praos protokolü, Cardano'nun fikir birliği mekanizmasına rehberlik eden bir hisse kanıtı (PoS) modelidir. Her biri yaklaşık beş gün süren 432.000 yuvadan oluşan dönemler boyunca blok oluşturma için bir döngü gerçekleştirir. Tüm süreci yönetmek için blok üreten nodelar, dönem başına 21.600 slot lideri atamakla görevlendirilir.

Slot liderleri, stake’lerinin hacmine ve rastgele bir tohuma göre stake havuzlarından seçilir. Tohum, sonraki blokları oluşturmak için hangi paydaşın aday gösterilebileceğini belirlemek için çok taraflı bir hesaplama (MPC) sistemi kullanır.

Merkezi Olmayan Uygulamalar (DApp'ler)

DApp'ler ayrıca akıllı sözleşmeler tarafından etkinleştirilen bir özelliktir. DApp'ler bilgisayar programları gibi çalışır ve kullanıcılar için belirli amaçları çalıştırmak üzere tasarlanmıştır. Bir DApp ayrıca ağ katılımcıları tarafından soyutlanmış bir kullanıcı arayüzü aracılığıyla bir blok zinciri ile etkileşim kurmak için kullanılır.

Shelley ana ağının piyasaya sürülmesinin ardından, kullanıcılar Cardano platformunda daha fazla DApp'in yayınlanmasını bekliyor. Bir sonraki DApp seti, Cardano'nun akıllı sözleşme platformu Plutus ve DeFi platformu Marlowe gibi Haskell tabanlı dilleri uygulayacak ve bu da geliştiricilerin Cardano'da dapp'ler yazmasını ve dağıtmasını çok daha kolay hale getirecek.

ADA Tokeni

ADA, Cardano'nun yerel tokenidir. Platformun katılımcılarının eşler arası transferler yapmak ve ağın stake etme işlevine katılmak için kullandıkları dijital bir varlıktır. Tokenlerini da stake eden tüm ADA sahipleri, özellikle Cardano'nun kendi ADA tasarımlı cüzdanlarını kullandıklarında, bir node işlevi gördükleri için doğrulayıcı olarak kabul edilebilir.

Cardano Yol Haritası

Cardano, platformun geliştirilmesi için planlarını özetledi. Cardano'nun blok zinciri geliştirmesinin her aşamasından oluşacak beş dönem vardır: Byron, Shelley, Goguen, Basho ve Voltaire. Her aşama, platformun amacı ile ilgili belirli bir işlevselliğe odaklanacaktır.

Byron (Kuruluş Dönemi)

Cardano'nun Byron dönemi (Adını Ada Lovelace'in babası Lord Byron'dan almıştır) Eylül 2017'de Cardano'nun ilk versiyonunun piyasaya sürülmesiyle başladı.

Cardano'nun Byron aşaması, kapsamlı akademik araştırmalara dayanan ilk PoS protokolü olan Ouroboros konsensüs protokolü tarafından desteklenen federe bir ağ üzerinde ADA'nın satın alınmasını ve satılmasını sağladı.

Byron dönemi, Cardano için güçlü bir temel oluşturmaya ve blok zinciri destekçilerinden oluşan sadık bir topluluk oluşturmaya odaklandı. Daha hızlı işlem ve günlük kullanım için hafif bir alternatif olan IOHK'nın Daedalus masaüstü cüzdanı ve Emurgo'nun Yoroi cüzdanının lansmanının yanı sıra tüm büyük kripto borsalarında ADA'nın listelendiğini gördü. 2020 yılında Shelley döneminin lansmanı ile sona erdi.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Shelley (Ademi Merkeziyet Dönemi)

Shelley, Cardano'nun daha iyi ademi merkeziyetçiliğe geçişinin ayrılmaz bir parçasıdır. Shelley ana ağı 29 Temmuz 2020'de resmi olarak başlatıldı ve Cardano için hisse ispatı dönemini müjdeledi ve katılımcılara stake ödülleri verdi. Shelley dönemi, kendi kontrolleri altında daha fazla node’u transfer ederek yapılabilecek, topluluk arasında daha iyi ağ katılımının yolunu açacaktır.

Shelley, adını, tıpkı efsanevi korku yaratığı gibi, ağın tamamen özerk olma hedefine zekice bir selamı temsil eden korku kitabı Frankenstein'ın yazarı Mary Shelley'den alıyor.

Ağın node’larını çalıştıran daha fazla kullanıcıyla Cardano, daha önceki Byron'dan türetilen yaklaşımından daha fazla güvenlik ve performans elde etmeyi umuyor. Ve Shelley başarılı olursa, Cardano ekibi, hedeflediği ademi merkeziyetçilik düzeyine ulaşabileceğine inanıyor.

Shelley yükseltmesinin omurgası, aynı zamanda ağın PoS sistemine güç sağlayan doğrulayıcılar olan ADA sahiplerinin katılımıdır. Diğer PoS zincirleri gibi Shelley de ADA sahiplerinin paylarını bir ağ katılımı biçimi olarak diğer doğrulayıcılara devretmelerine olanak tanır.

Shelley ayrıca, ADA sahiplerinin, ağın güvenliğine katılan pay sahiplerine dağıtılan ağ teşviklerine hak kazanabilecekleri stake havuzları oluşturabilecekleri bir sistem sağlar. Cardano'nun ekibi, yaklaşık 1.000 stake havuzunu destekleyebilecek bir teşvik planı aracılığıyla diğer ağlardan 50 ila 100 kat daha fazla merkezsiz olmayı umuyor.

Goguen (Akıllı Sözleşmeler Dönemi)

Goguen ana ağının (adını ABD'li bilgisayar bilimcisi ve akademisyen Joseph Goguen'den almıştır) Mart 2021'de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Goguen dönemi, geliştiriciler için çok varlıklı blok zinciri planının bir parçası olarak uygulama dahil olmak üzere zincire daha fazla işlevsellik sağlayabilecek DApp'ler oluşturma konusunda daha büyük bir teknik yetenek sunacak.

Goguen uygulaması aracılığıyla kullanıma sunulacak bir diğer özellik, bunları geliştirmek için kullanılan kodlama dilindeki farktan bağımsız olarak, mevcut diğer akıllı sözleşmelerle daha geniş bir birlikte çalışabilirliktir.

Plutus'un (akıllı sözleşme platformu) üzerine inşa edilen Marlowe dilini (DeFi platformu) kullanması, çok fazla teknik uzmanlığa sahip olmayanların bile kendi akıllı sözleşmelerini özgürce oluşturabilmelerini sağlayacaktır.

Goguen ana ağının lansmanına hazırlanırken Cardano, token kilitlemeyi zaten etkinleştirdi. Bu, ağ katılımcılarına protokol yükseltmeleri ve modifikasyonları üzerinde oy kullanma yeteneğinin verileceği bir sonraki aşama olan Voltaire çağını uygulamak için ağın ihtiyaç duyduğu sürdürülebilirliği sağlamak içindir.

Ne yazık ki Cardano, kademeli yükseltmesi nedeniyle topluluğun bazı üyelerinden hala eleştiri alıyor. Ancak pek çok kişi, platformun test edilmesi ve gözden geçirilmesi için zaman sağladığından, Cardano için kademeli bir sürecin önemli olduğuna inanıyor ve bu da onu büyük bir dağıtım için yeterince güvenilir kılıyor.

Basho (Ölçeklendirme Dönemi)

Cardano'nun Basho dönemi, ağı optimize ederek ölçeklenmesine ve birlikte çalışabilir hale gelmesine yardımcı olacak.

Adını ünlü Japon şair ve haiku ustası Matsuo Bashõ'dan (1644-1694) alan Basho, sürdürülebilir ölçeklenebilirliği sağlamak için iki temel gelişme getirecek:

  • İlk olarak, ağ kapasitesini güvenliğini etkilemeden daha da ölçeklendirmek için bir sharding-parçalama mekanizması olarak kullanılacak yan zincirleri tanıtacaktır.
  • İkincisi, Cardano'nun UTXO modeline paralel çalışan muhasebe stillerini başlatacak ve böylece daha fazla birlikte çalışabilirliği teşvik edecek.

Voltaire (Yönetim Dönemi)

Adını 17. yüzyılın ünlü Fransız şairi, yazarı ve filozofundan alan Cardano'nun Voltaire dönemi, ağın tamamen kendi kendine sürdürülebilir ve merkezi olmayan bir platforma dönüşmesine yardımcı olmak için ağa son dokunuşları yapacak.

Voltaire, bir oylama ve hazine sisteminin tanıtıldığını görecek ve katılımcılar, Cardano'nun gelecekteki gelişimini yönlendirmek için stake ettikleri koin’lerini ve oy haklarını kullanabilecekler. Bu öz-yönetim parçalarının uygulanmasıyla Cardano'nun tam ademi merkeziyetçilik yolculuğu tamamlanacak ve yönetimi IOHK'dan topluluğuna devredilecek

ADA Nasıl Stake Edilir?

Diğer kripto para birimlerinden farklı olarak ADA, bir proof of work (PoW) consensus modeli uygulamadığından madencilik yapılamaz. Madenci olmadığı için, ağ konsensüsünü sağlamak için Cardano cüzdanları ve stake havuzları aracılığıyla ağ düğümlerine bağlıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, Cardano'nun PoS ağı, bütünlüğünü sağlayan doğrulayıcılar aracılığıyla çalışır. Bunlar, daha sonra işlemleri doğrulamak için kullanılacak olan blok zincirinin durumunun güncel bir kopyasını tutmakla görevli düğümlerdir.

ADA sahipleri, Daedalus veya Yoroi cüzdanlarını kullanarak hisselerini devredebilir. Cardano'yu stake etmek, cüzdanınızdaki ADA tokenlerinizi tercih edilen bir havuza devretmek ve bir operatörün kendi adına hisselerini korumasına izin vermek kadar basit olabilir. Stakerler daha sonra bahisleriyle orantılı bir ödül almaya hak kazanacak ve blokları doğrulamak için pasif ödüller kazanmalarına izin verecek.

Kullanıcıların ADA'yı depolarken akıllarında tutmaları gereken iki Cardano adresi vardır. Biri işlemler için, diğeri ise stake için kullanılır. Onu merkezi olmayan finanstaki (DeFi) çoğu stake havuzundan farklı kılan şey, havuzlarda tuttuğunuz varlıkların herhangi bir zamanda stake cüzdanlarından kolayca çıkarılabilmesidir.

ADA'yı Nerede Stake Etmeli?

Cardano'nun doğrulayıcı ağını oluşturan stake havuzları vardır ve bunlar kullanıcıların katılmasına açıktır.

ADA sahipleri, tokenlerini Daedalus veya Yoroi cüzdanı aracılığıyla devrederek mevcut stake havuzlarına katılabilir. Bu gibi durumlarda, staker'ın sürekli bir internet bağlantısı sürdürmesine gerek yoktur. ADA stakerının dikkate alması gereken tek konu, havuzlar tarafından alınan ücretlerdir.

İlgilenenler ayrıca ADA için kendi stake havuzlarını çalıştırmayı da seçebilirler. Ancak kendi havuzunuzu oluşturmak çok daha karmaşık bir süreç olabilir.

Bağımsız bir stake havuzu işletmek için bir staker, Node’unun her zaman çevrimiçi olduğundan emin olmalıdır, bu da donanımlarının her zaman açık ve internete bağlı olması gerektiği anlamına gelir. Bunun ötesinde, Cardano node’larını çalıştırmak ve sürdürmek için gereken bilgiye de sahip olmalısınız.

Diğer PoW tabanlı ağların aksine, stake yaparken güçlü bir madencilik teçhizatına gerek yoktur, ancak güvenilir bir internet bağlantısına ihtiyacınız vardır. Ve ADA'ya sahip olmadan bile, herkes teknik uzmanlıklarını stake eden diğer ağ katılımcılarına sağlamaya yardımcı olarak bireysel stake havuzlarını çalıştırabilir.

Daedalus Cüzdanında Staking

Daedalus cüzdanında stake yapmak basittir ve fazla zaman gerektirmez. İlk olarak, Daedalus'ta Delegasyon merkezine gidin. Bahis havuzları sekmesini seçin, devretmek istediğiniz bahis havuzunu seçin ve “Bu havuza devret” seçeneğine tıklayın. Devretmek istediğiniz fonların bulunduğu cüzdanı seçin. Ardından, bahis havuzu seçiminizi onaylayın. Son olarak, işlemi onaylamak için harcama şifrenizi kullanın veya donanım cüzdanınızı bağlayın.

Yoroi Cüzdanında Staking

Byron cüzdanında hala ADA coin’ininiz varsa, Yoroi'de stake yapmak biraz daha karmaşıktır. Byron ve Shelley dönemlerinde farklı cüzdan adresleri biçimleri kullanılıyordu. ADA sahipleri, stake etmeden önce Shelley cüzdanlarına dönüşmek zorundadır.

Shelley cüzdanına dönüştürme, kullanıcıların Yoroi'nin krom uzantılarını yeniden yüklemelerini gerektirir. Yeniden yükleyip yeni bir Shelley cüzdanı oluşturduktan sonra, kullanıcılar ADA fonlarını eski Byron'larından yeni Shelley cüzdanlarına aktarabilirler.

Oradan, kullanıcılar kolayca Delegasyona gidebilir ve bir hisse havuzu kimliği ekleyebilir. İşlemi onayladıktan sonra, ücreti ödemek için harcama şifresini girin ve Delege Et'e tıklayın. Stake havuzu kimlikleri burada bulunabilir. ‍

Ada Stake Ödülleri ve Hangi Stake Havuzlarını Seçmelisiniz

Havuz istatistiklerine göre, Ağustos 2021 itibariyle, ADA stake ödülleri %36'ya kadar çıkabilir (30 günlük ortalamaya göre). Bununla birlikte, aralarından seçim yapabileceğiniz 2000'den fazla stake havuzu ile ADA sahipleri şunu sorabilir: Bir stake havuzunu nasıl seçersiniz?

Protokol açısından bakıldığında, hangi stake havuzlarının seçileceğini belirlemek için performans göstergeleri kullanılabilir. Örnekler doygunluk, sıralama, canlı bahis, havuz marjı, rehin, dönem başına maliyet ve üretilen bloklardır. Bunlar, IOHK tarafından tanımlanan temel performans göstergeleridir. Bununla birlikte, topluluk tarafından oluşturulan siteler, adapool'lar gibi ADA paydaşlarına yardımcı olmak için diğer yararlı ölçümleri de izler.

Protokol dışı bir bakış açısıyla, ADA sahipleri, güvendiğiniz biri veya bir STK tarafından işletilip işletilmediği veya yeşil enerjiyle çalışıp çalışmadığı gibi hisse havuzlarıyla ilgili faktörleri göz önünde bulundurabilir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörler arasında, bir hayır kurumuna bağış yapıp yapmadığı, coğrafi konumu, paydaş yapısı, şeffaflığı ve kullanıcı arayüzü yer alır.

Cardano İnceleme

Cardano ve Bitcoin

Bitcoin, piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimidir. 2009 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri diğer tüm altcoinlerin zirvesinde kaldı. Ve nihai değer deposu ve sabit para birimi olarak lanse edilse de, müşteri desteğinden yoksundur.

Cardano ise, gelecek Goguen güncellemesinde kullanılacak olan Plutus adlı yeni bir platform aracılığıyla akıllı sözleşmeleri dahil etme yolunda ilerliyor. Bitcoin geliştiricilerinin de kendilerine ait bir planı olsa da, “Sapio” adlı hedeflenen akıllı sözleşme dilinin hala geliştirilme aşamasında olduğu düşünüldüğünde, gerçek uygulamadan uzak görünüyor. Ayrıca Bitcoin, Cardano'dan farklı olarak akıllı sözleşme uygulamalarını çalıştırmada sınırlamalar algıladı.

Cardano, işlem hacmi açısından daha güçlüdür. Bitcoin'in ölçeklenebilirlik sorunu, yalnızca 4.6 TPS'ye yerleşme kapasitesinden görülüyor. Bu, 257 TPS'yi kaldırabilen Cardano'ya kıyasla sönük kalıyor; bu nedenle Cardano, eşler arası işlemleri kolaylaştırmada mevcut durumunda Bitcoin'den çok daha hızlıdır.

Cardano ve Ethereum

Cardano ve Ethereum arasındaki ilk karşılaştırma noktası, consensus algoritmalarıdır. Cardano için Shelley dönemi ve yeni piyasaya sürülen Ethereum 2.0, tamamen PoS tabanlı fikir birliği modellerini uygulayacak. İkisi de tam olarak operasyonel olmadığı için bu konudaki performanslarını karşılaştırmak zor olabilir.

Ancak Cardano ve Etherum arasındaki mevcut kurulumda Cardano, TPS açısından rakibi Ethereum'dan çok daha güçlü görünüyor. İşlem maliyetleri söz konusu olduğunda, Ethereum da pahalı gaz ücretleriyle ilgili sorunları nedeniyle geride kalıyor.

Ek olarak, Ethereum'daki akıllı sözleşmeler, Cardano'nun CCL'nin piyasaya sürülmesiyle destekleyeceği şeye kıyasla hatalara daha az toleranslıdır. Cardano'nun arkasındaki ekibe göre, platformda akıllı sözleşmelerin kullanımını kolaylaştırmak için herkesin erişebileceği kodlama bölümleri de olacak.

Cardano ve EOS

EOS, alandaki nispeten daha genç blockchain projelerinden biridir. Akıllı sözleşmelerin dağıtımını desteklemek için tasarlanmıştır.

EOS, yetkilendirilmiş bir proof of stake (DPoS) consensus mekanizması uygulayarak, uzaydaki en hızlı ve en ölçeklenebilir akıllı sözleşme blok zinciri ağı olarak kendini gösteriyor. Bu, platformun bloklarda saklanacak işlemleri doğrulama görevinin de topluluk merkezli olduğu merkezi olmayan bir sistem izlemesini sağlar.

Cardano ile karşılaştırıldığında, EOS 6.000 TPS'ye yerleşme yeteneği ile daha güçlü bir işlem hacmi vaat ediyor. Ayrıca işlem ücreti yoktur. Bunun yerine, EOS, EOS tokenlerinin değerini her yıl %1 oranında şişiriyor.

Cardano'nun EOS'a karşı gücü, EOS üzerinde DApp geliştirmenin zorluğunda yatmaktadır. EOS ağının sağlığı, platformda oluşturulan dapp'lere bağlıdır. Ancak henüz, daha fazla benimsemeyi destekleyebilecek EOS'ta dağıtılan yeterli dapp yok.

Ayrıca, Cardano'dan farklı olarak, EOS ağını güvenli tutmakla görevli yalnızca 21 blok üreticisi var ve bu da onu yarı merkezi bir ağ haline getiriyor.

En İyi Cardano Cüzdanı Nedir?

Daedalus, Yoroi, Ledger ve Trezor gibi ADA'yı depolamak için kullanılabilecek birçok cüzdan vardır. ADA'nın bu platformların gözetimi altında tutulabileceği kripto para borsaları tarafından sunulan sıcak cüzdanlar da vardır.

Borsalar tarafından işletilen sıcak cüzdanların dezavantajı, saldırılara açık olmalarıdır. Bu nedenle ADA'nızı kendi cüzdanınızda tutmanız tavsiye edilir. Daedalus ve Yoroi gibi ADA'ya özel cüzdanlar, sahiplerine de bazı ekstra avantajlar sunar.

Daedalus Cüzdanı

Daedalus Cüzdan, Cardano'nun ADA'yı depolamak için özel olarak tasarlanmış kendi cüzdanlarından biridir. Ağın yerel belirteci için masaüstü tabanlı, tam düğümlü hiyerarşik deterministik (HD) bir cüzdandır.

Ancak sadece bir token deposu olmanın ötesinde, bu cüzdan tam bir Cardano node’u olarak işlev görür. Kullanıcıların, Cardano zincirinin durumuyla ilgili bilgiler hakkında belirli sorgulamalar yapmak da dahil olmak üzere, yaptıkları her işlemi görüntülemelerine olanak tanır.

Bu aynı zamanda blok zincirinin tüm durumunun bir kopyasını tutarak ve blokları ve işlemleri sonlandırılmadan ve zincire eklenmeden önce doğrulayarak ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olur.

Daedalus cüzdanını kullanmak için kullanıcıların cüzdanı Windows, Mac veya Linux için indirmeleri yeterlidir. Blok zincirinin kopyasını cüzdanda saklaması gerektiğinden 6 GB'a kadar yer kaplayabilir.

Yoroi Cüzdanı

Yoroi Cüzdan, ADA'yı depolamak için tasarlanmış hafif, HD, tarayıcı tabanlı bir cüzdandır. Daedalus cüzdanından farklı olarak, yalnızca Emurgo ekosistemine bağlı tam bir Cardano node’una bağlanır. Tam blok zinciri durumunun bir kopyasına sahip olması gerekmediğinden ve Firefox veya Chrome'da bir uzantı olarak çalıştığından, kullanıcıdan fazla sistem kaynağı gerektirmeden kolayca kurulabilir ve kurulabilir.

ADA'yı Nereden Satın Alabilirim?

ADA, diğerleri arasında Coinbase, Binance, Kraken, Gemini ve CEX.io gibi çeşitli kripto para borsalarında zaten mevcut. Şu anda bazı itibari para çiftleri var ve ayrıca Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) veya stablecoin’ler ile satın alınabilir.

Ayrıca halihazırda ADA sahibi olanlar Cardano'dan normal bir kart gibi kullanılabilecek bir banka kartı başvurusunda bulunabilirler. Ancak ADA'yı depolarken, tokeni otomatik olarak fiat'a dönüştürür, böylece normal işlemler için kullanılabilir. Kullanıcının Cardano ağıyla etkileşim kurmak için kullandığı uygulamaya bağlı olduğundan, kullanıcı işlemlerini ve bakiyesini çevrimiçi olarak da izleyebilir.

Cardano Nasıl Satın Alınır

ADA satın alırken yapılması gereken iki başlangıç adımı vardır. Birincisi, bir Daedalus veya Yoroi cüzdanı oluşturmak ve ikincisi, seçtiğiniz kripto borsasında bir hesap açmak. Her ikisine de sahip olduğunuzda, sonraki adım BTC veya ETH satın almak ve ardından ADA Cüzdanınıza geri aktarmaktır.

Adım 1 - ADA Cüzdanınızı Kurun

ADA'yı saklamak için Daedalus veya Yoroi cüzdanını seçebilirsiniz. Her ikisi de çevrimiçi olarak indirilebilir, yalnızca bilgisayarınıza hangi sürümün uyduğunu bulmanız gerekir.

Cüzdan uygulamasını kurmak için gerekli adımlardan sonra, cüzdanın Cardano ağına senkronize edilmesini beklemeniz gerekecektir. Bir cüzdan açtıktan sonra, arayüzdeki “al” butonundan cüzdan adresinizi bulun.

2. Adım - BTC, ETH veya Stabilcoin alın

ADA'yı itibari para birimiyle satın alamazsınız, bu nedenle BTC, ETH veya USDT, BUSD, USDC, vb. gibi kripto paraları almanız gerekir. BTC veya ETH için en iyi fiyatları sunan bir borsayı seçtikten sonra açabilirsiniz. Orada bir hesap ve ne kadar ihtiyacınız varsa satın alın.

3. Adım - ADA için BTC/ETH/stablecoin takası yapın

BTC/ETH/stablecoin satın alır almaz aynı borsayı ADA satın almak için kullanabilirsiniz.

ADA biriktirme süreciyle ilgili belki de en önemli tavsiyelerden biri, onu kendi cüzdanınızda bulundurduğunuzdan emin olmanızdır. Bu zorunlu değildir, ancak şiddetle tavsiye edilir.

Yeterince ADA satın alır almaz bunları cüzdanınıza geri aktarabilirsiniz.

Ancak, aktarım işleminiz boyunca cüzdan adreslerinin doğru olduğundan emin olun. Zincire yayınlanan işlemler bu sistemlerin doğası gereği geri alınamaz. Her blok zinciri işlemi yaptığınızda "gönder"e basmadan önce her zaman iki kez kontrol edin.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ