Bu arada, IOG raporu, akıllı sözleşme platformu, cüzdanlar, hizmetler ve yönetişim için mevcut ve gelecekteki yükseltmeleri daha da paylaştı.

Cardano: ADA Üzerinde İnşa Edilen 1000

Bu arada, IOG raporu, akıllı sözleşme platformu, cüzdanlar, hizmetler ve yönetişim için mevcut ve gelecekteki yükseltmeleri daha da paylaştı.
Rapor, özellikle Cardano'da 100'den fazla projenin canlı olduğunu ve 1000'den fazla canlı dağıtımın beklediğini ortaya koydu.
Popüler blockchain araştırma ve geliştirme firması Input Output Global (IOG), Cardano ağındaki en son gelişmelerin başarı raporunu paylaştı. Firma, raporunda, ağ üzerinde planlanan ve halihazırda yürütülen tüm güncellemeler hakkında çeşitli istatistikleri ve diğer bilgileri analiz etti. Input Output Global'e göre, geri bildirimlerini almak amacıyla kullanıcıları Cardano'daki gelişen gelişmelerden haberdar etmek için raporu başlattı.

Rapor, özellikle Cardano'da 100'den fazla projenin canlı olduğunu ve 1000'den fazla canlı dağıtımın beklediğini ortaya koydu. Dahası, ağın 6 milyondan fazla yerel jetona ev sahipliği yaptığını ve toplam 53 milyon işlem kaydettiğini ortaya çıkardı. Bu arada, IOG raporu, akıllı sözleşme platformu, cüzdanlar, hizmetler ve yönetişim için mevcut ve gelecekteki yükseltmeleri daha da paylaştı.

Cardano Ağının Çekirdek Teknolojisindeki Gelişmeler

İlk olarak rapor, fikir birliği ekibinin Genesis için gerekli olan ChainSync atlama mantığının performansını iyileştirdiğini gösteriyor. Dahası, rapora göre ekip, "UTXO HD prototipindeki mempool yürütmesini yeniden yazdı ve ekibi "sistem düzeyinde kıyaslama yapmaktan" alıkoyan sorunları çözdü. Benzer şekilde, "farklılıklar dizisinin yürütülmesini geliştirdiler ve UTXO HD özelliği için bir test onay listesi hazırladılar".

Defter ekibi ayrıca Cardano-base ve Plutus depoları aracılığıyla “defter bağımlılıklarını” kaldırdı. Bu, ortaya çıktığı gibi, maliyet modeli serileştirme sorunlarının büyük ölçüde çözülmesine yardımcı olur. Dahası, genel muhasebe bağımlılıklarının kaldırılması, maliyet modelinin serbest bırakılmasında ortaya çıkan süreci teşvik etmeye yardımcı olur. Kaldırma işlemi tamamlandıktan kısa bir süre sonra, ekip "'Değer' çoklu varlık türünün arayüzünü ve defter derleme sürecini iyileştirdi ve kod tabanının yeniden düzenlenmesi üzerinde çalışmaya devam etti."

Ayrıca, IOG raporu Vasil yükseltmesinin ana ağ durumunu doğruladı. Takımın Cardano düğüm testlerine GitHub deposuna sürekli olarak kaynak eklemeyi planladığını söylüyor. Raporda, bu, "yaratıcılara ve inşaatçılara Cardano'yu geliştirmeye devam etmek için araçlar sağlamaya" yardımcı oluyor.

Cardano Cüzdanlarının ve Hizmetlerinin Geliştirilmesi

Rapor, cüzdanlar ve hizmetler hakkında Daedalus ekibinin yakın zamanda Daedalus v.5.1.0'ın yakında piyasaya sürülmesi için regresyon testleri üzerinde çalıştığını söylüyor. Ayrıca ekip, "Cüzdanın UI bileşenlerini ve sayfalarını ayrı ayrı oluşturmak için bir ön uç atölyesi" olan "StoryBook" da ortaya çıkan bazı sorunları ele aldı. Dantelli masaüstü geliştirme ile ilgili olarak, “ücret hesaplamasında iyileştirmeler yaptılar, “eksik ağ protokolü parametrelerinin Cardano-cüzdandan nasıl alınacağını araştırdılar ve çoklu adres kullanımında bazı iyileştirmeler yaptılar”. Dahası, ekibin, hata gönderimi için Cardano-cüzdan hata işlemeyi iyileştirdiği bildirildi. Ayrıca, dantel tarayıcının uçtan uca testlerini dantel masaüstüne geçirmeye yönelik çalışmalara başladılar.

Akıllı Sözleşme

Akıllı sözleşme geliştirme konusunda, bildirildiği gibi Plutus ekibi SECP yayın süreci üzerinde çalışıyor. Rapora göre, ekip program artışının (PI) ana keşif bölümleri üzerinde çalışmaya başladı. Ayrıca, Plutus araçlarında Babbage desteğini yürüttüler ve ayrıca Marconi MVP üzerinde çalıştılar. Aynı şekilde, Marlowe ekibi, Marlowe doğrulayıcılarını “serbest bırakma adayları” olarak etiketledi. Ayrıca, Marlowe Runtime için sağlam bir "CIP-30 istemcisi belirtimi" geliştirdiler. Marlowe ekibi, Marlowe Runtime CLI mimarisini tasarladı ve bazı doğrulayıcı sorunlarını düzeltti. Son olarak, rapor, ekibin "ana ağda Babbage yeteneklerine sahip iki Marlowe sözleşmesi yürüttüğünü" iddia etti.

Yönetişim (Fon10)

Rapor, özellikle, ağın yönetişim boyutunda devam eden gelişmeleri de ortaya çıkardı. Proje katalizörünün “fonlar arasındaki düzenli bekleme süresine” girdiğini söylüyor. Açıklandığı gibi bu dönem, topluluğun Fund9 sonuçlarını düşünmesine ve Fund10'un ortaya çıkmasını dört gözle beklemesine izin veriyor.

Catalyst'in zaman içinde Fund1'de 250 bin dolardan Fund9'da 16 milyon dolara yükseldiğini belirtmekte fayda var. Bildirildiğine göre, “4 binden fazla teklif aldı ve işleme koydu ve 1,5 milyondan fazla oy kullandı”. Basın zamanı itibariyle, Catalyst dünya çapında 60 binden fazla üyeden oluşan bir topluluğa ev sahipliği yapıyor.

Fund10'u dört gözle bekleyen raporda, "süreçlerin daha olgun, basit, özerk, kapsayıcı hale gelmesi ve daha geniş Cardano ekosistemine değer göstermeye devam etmesi gerektiği konusunda geniş bir kabulün" olduğu belirtiliyor. Bu talepler, “ufukta bazı önemli değişiklikler ve güncellemeler” yapılmasını gerektirecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ