Cardano projesinin arkasındaki ekip, ölçeklendirme ve optimizasyona odaklanarak ağı iyileştirmeye hazırlanıyor.

Cardano projesinin arkasındaki ekip, ölçeklendirme ve optimizasyona odaklanarak ağı iyileştirmeye hazırlanıyor. Blok boyutunu artırmak gibi zincir içi çözümler, ayrı blok zincirlerini (Yan Zincirler) bağlamak gibi zincir dışı çözümlere aynı anda dağıtılacaktır.

Geçen yıl Cardano, ana ağında akıllı sözleşmelerin devreye alınmasıyla önemli bir dönüm noktasını kutladı. O zamandan beri ağ, yakın rakibi Ethereum'u devirmeye çalışırken büyük ölçüde benimsendi. Cardano blok zincirinin arkasındaki geliştirici olan Input-Output Hong Kong (IOHK), bunu başarma çabalarında Cardano projesinin ölçeklendirilmesi ve optimizasyonu ile yakından ilgileniyor. Yakın tarihli bir blog gönderisinde ekip, içgörülerini ve bunu nasıl başarmayı planladığını paylaştı.

Cardano'nun ana rakibi olan Ethereum .Cardano, Ethereum'un İş Kanıtı'nın aksine Stake Kanıtı mekanizmasını benimsemesi nedeniyle zaten daha yüksek hızlara ve daha düşük hızlara sahiptir.

 Geliştirme Faaliyetinde Cardano Listenin Başında, ADA Patlayıcı Bir 2022 İçin Mi Kuruldu?

Ethereum zaten çok beklenen Ethereum 2.0 lansmanı ile optimizasyon ve ölçeklendirme üzerinde çalışırken, Cardano önde kalmayı hedefliyor ve ağı geliştirmek için kullanmayı planladığı bir dizi yolu özetledi. Bunlardan bazıları;

Blok Boyutu Artışı

Bilindiği gibi blok ne kadar büyük olursa, o kadar fazla işlem gerçekleştirilebilir. Bunu akılda tutarak, IOHK blok boyutunu artırmak için çalışıyor. Son zamanlarda ekip, genel sağlık iyileştiğinden toplam blok boyutunu 72KB'ye (%12,5 artış) getirmek için blok boyutunun 8KB artırıldığını belirtiyor.

Bellek ve CPU Kullanımı

Cardano projesinde kullanılan akıllı sözleşme dili olan Plutus, “Harcanmamış İşlem Çıktısı (UTXO) işleme, hisse dağıtımı, canlı hisse dağıtımı ve havuzları ve karma gösteriminde bellek iyileştirmeleri şeklinde gelen en son iyileştirme ile aktif olarak geliştirilmektedir. ”

Komut Dosyası Geliştirme

Aynı zamanda ekip, güçlü EUTXO modelinin daha etkin kullanımını sağlamayı planlıyor. Bu, referans girişleri (CIP-0031), Plutus Datums (CIP-0032) ve Komut Dosyası paylaşımı (CIP-0033) aracılığıyla sağlanacaktır.

Düğüm Geliştirme ve Disk Üzerinde Depolama

IOHK'nın araştırdığı diğer zincir içi iyileştirmelerden ikisi, dönemler arasında pay ve ödül hesaplamalarının dağıtılmasına yardımcı olmak için düğümü geliştirmek ve protokol durumunun bölümlerini diskte depolamaktır. Her ikisi de daha optimal ve ölçeklenebilir bir ağa yol açan blok zincirini önemli ölçüde geliştirecektir.

Cardano Zincir Dışı Çözümler

Platformun kullanmayı planladığı, yukarıda listelenen On-chain çözümlerinin dışında, sorunu azaltmak için oyunda birkaç Off-chain çözümü vardır. Yan Zincirleri dağıtmak gibi eylemler, "bir zincirdeki belirteçlerin ve diğer dijital varlıkların diğerinde kullanılmasına" izin verecektir. Bu, “köprü” olarak bilinen iki yönlü bir sistemden geçer.

Zincir dışı işlemlerin daha verimli bir şekilde işlenmesine yardımcı olan Hydra ve ölçeklenebilirlik konusunda yardımcı olan Mithril de projenin bir parçası. Ayrıca, zincir dışı bilgi işlem, nihayetinde işlemi çok daha hızlı ve daha ucuz hale getirecek bazı hesaplamaları boşaltarak ağ verimliliğini artırmak için kullanılacaktır.

Cardano (ADA) Fiyat Güncellemesi

2021'in ilk yarısında, piyasa değerine göre ilk üç dijital paraya girmeyle sonuçlanan mükemmel bir performansın ardından, Cardano'nun yerel tokeni ADA yavaşladı. ADA, Eylül ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.00$'dan değerinin yaklaşık yüzde 60'ını kaybetti. Bu hafta sonu, altcoin yeşil renkte ve son 7 günde yüzde 5'in biraz altında bir artış sağladıktan sonra yaklaşık 1,30 dolar alışverişi yapıyor.

Yıla yavaş başlamasına rağmen, altcoin birçok yatırımcı ve analist için favori bir seçenek. Bunlardan biri, onu 2022 için ilk on seçimi arasında gösteren Lark Davis.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ