"thepizzaknight_" olarak tanımlanan bir Twitter kullanıcısı, uzun bir mesaj dizisinde Cardano'nun ağda yerleşik bir işlev olarak SECP256k1 desteği ekleyeceğini açıklıyor.

Cardano: CUE ve Conway Era, Bitcoin, Ethereum ve Diğer Projelerle Mega Performansa İzin Veriyor

"thepizzaknight_" olarak tanımlanan bir Twitter kullanıcısı, uzun bir mesaj dizisinde Cardano'nun ağda yerleşik bir işlev olarak SECP256k1 desteği ekleyeceğini açıklıyor.
Ona göre Cardano şu anda Curve25519'u kullanırken, Bitcoin ve Ethereum SECP256k1 kullanıyor.

Cardano yıllar içinde önemli bir gelişme kaydetti, ancak ADA'nın fiyatı bunu aynı coşkuyla karşılamadı. Ne olursa olsun, ağ eskisinden daha güçlü ve daha iyi hale geldi. Kasabadaki en son konuşma, Cardano'nun yaklaşmakta olan Zincir Yükseltme Etkinliği (CUE) etrafında dönüyor. Bunun, Bitcoin, Ethereum ve Midnight (ZK destekli yan zincir) dahil olmak üzere diğer ağlarla daha iyi birlikte çalışabilirlik için ilginç özellikler sunması bekleniyor.

Zincir Yükseltme Etkinliği Açıklandı

"thepizzaknight_" olarak tanımlanan bir Twitter kullanıcısı, uzun bir mesaj dizisinde Cardano'nun ağda yerleşik bir işlev olarak SECP256k1 desteği ekleyeceğini açıklıyor. Ona göre Cardano şu anda Curve25519'u kullanırken, Bitcoin ve Ethereum SECP256k1 kullanıyor.

Bu konunun amaçları doğrultusunda, Kripto İlkellerini gerçek dünyadaki dil aileleri olarak kabul edin, Hint-Avrupa dil ailesini kullanalım.

Cardano, Curve25519'u kullanır, Almanca düşünün (İngilizce, Deutsche, vb.)

Ethereum, Bitcoin, vb. SECP256k1 kullanın, Romantik düşünün (Fransızca, İspanyolca, vb).

Twitter kullanıcısı bununla ilgili yaptığı açıklamada, İngilizce konuşan biri olarak İspanyolca konuşan biriyle iş yapmanın ne kadar zor olduğundan bahsetmişti. Başarılı bir iş yürütme için kesinlikle bir tercümana ihtiyaçları olacaktır. Ona göre, bu benzetme, zincirler arası gitmeye çalışan dApp (ve Bridge) kurucuları ile ilgili olarak Cardano'daki durumu mükemmel bir şekilde tasvir ediyor. Bu, muhtemelen SECP256k1 desteğiyle gelecek CUE'de çözülebilir.

Bu, Bir Kullanıcı veya İnşaatçı Olarak Sizin İçin Ne Anlama Geliyor?

Daha iyi köprüler ve diğer zincirlerden yeni belirteçlere ve dApp'lere erişim ile yeni zincirler arası fırsatlar.

Sidechain stratejisiyle, Cardano'nun Birlikte Çalışabilirlik vizyonunun uygulanabilir ve gerçek olması için bu iyileştirmeye ihtiyacı var.

Yükseltme ile ilgili olarak, SPO'ların Cardano düğümlerini 1.35.4 sürümüne yükseltmeleri beklenmektedir. Kullanıcıların ayrıca, CUE'nin gerçekleşmesi gereken tarihe karar vermek için IO'dan ankete katılmaları önerilir. Ayrıca yaklaşan yükseltmenin, ağ üzerinde Midnight protokolünün (ZK yan zinciri), IOG'den EVM yan zincirinin, Wanchain entegrasyonunun ve "Sarmalanmış" Akıllı Sözleşmelerin tanıtımına yardımcı olabileceğinden bahsetti.

Her seferinde bir yükseltme ve yakında #Cardano, blok zincirlerinin İnterneti olacak. İleride heyecan verici şeyler var.
Welp, bugün benden bu kadar. 2023'te görüşmek üzere. 😎$ADA pic.twitter.com/Gple3mW2xo

— Emmanuel 𓂀 🍕 𓅓🇬🇭🦄🟣⚡️ (@thepizzaknight_) 1 Ocak 2023

Cardano, 2023'te Daha Fazla Değişiklik Uygulayabilir

2022, özellikle merakla beklenen Vasil yükseltmesi açısından Cardano ekibi için yoğun bir yıldı. Bu, ağı ölçeklendirmek ve işlem maliyetlerini azaltmak için gerekliydi. Birden fazla gecikmeden sonra, Vasil nihayet "tüm temel bileşenlerin başarılı bir şekilde tamamlanması [ve] kapsamlı testi ve ayrıca onaylanmış topluluk hazırlığı" kriterlerini karşıladı.

Şubat 2022'de Cardano, yaklaşık bir milyon ağaç dikmek için Veritree ile ortaklık kurdu. Ortaklık, herhangi bir ADA sahibinin çevreyi iyileştirmek için Cardano ağı aracılığıyla para göndermesi anlamına geliyordu. Kullanıcılara 1 milyon jeton bağış yapma ve ağaç dikme sertifikası verme şansı verildiği söylendi.

Ağ şu anda saniyede 250 işlem (TPS) hızında çalışıyor ve bu, genel olarak bilinen diğer birkaç blok zincirinden daha az. Geliştiricilerin hızı artırmak için olasılıkları araştırdıkları bildiriliyor.

Cardano vakfının İcra Kurulu Başkanı Frederic Gregaard'a göre, projenin bu yıl gelecekte birkaç değişiklikle yeni zirvelere ulaşmasını sağlama planları var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ