Cardano, ilk cBTC'sini başarıyla çıkararak kripto dünyasını heyecanlandırıyor.

Cardano Darphaneleri İlk Olarak 432 Milyar Dolarlık BTC Pazarına Erişen Ethereum Benzeri Bitcoin

Cardano, ilk cBTC'sini başarıyla çıkararak kripto dünyasını heyecanlandırıyor.Bu, Cardano ağında büyük bir ilerlemeye işaret ediyor ve Bitcoin pazarından likiditenin kilidini açabilir.

Cardano (ADA), ekosistemde büyük bir gelişme gösteren bir başarı ile kripto dünyasını sarstı. AnetaBTC'ye göre Cardano, Cardano ağında BTC'nin sarılmış bir versiyonu olan ilk cBTC'sini başarıyla bastı. Merkezi bir emanetçi gerektirmemesi dışında, cBTC'nin işleyişi, Ethereum blok zincirindeki WBTC'ninkine çok benzer.
Bunun ana avantajlarından biri, ADA ağındaki paketli BTC'nin 432 milyar dolarlık BTC pazarından likiditenin kilidini açabilmesidir. Bunun nedeni, wBTC gibi sarılmış varlıkların farklı ekosistemlerden likidite transferini sağlamasıdır. ADA'ya gelen CBTC, kullanıcılara ADA ağındaki Bitcoin'in işlevselliğini sağlayacaktır.

Bilgiye göre, kullanıcıların bir cBTC oluşturmak için ADA adreslerini Bitcoin işlem meta verilerine eklemeleri ve para yatırmaları gerekecek. Bu daha sonra anetaBTC tarafından işlenecek ve onaylanacaktır. CBTC, BTC onaylandıktan sonra basılacak ve kullanıcının Cardano cüzdanına gönderilecek.

Cardano Patlayan Faaliyetleri Kaydetti

Raporlara göre AnetaBTC, ADA ağında cBTC oluşturulmasını kolaylaştıran ilk projedir. AnetaBTC'nin Bitcoin'i Cardano ve Ergo platformlarına getirmek için Mart 2022'de bir yol haritası yayınladığı hatırlanabilir. Ergo platformunda sarılmış Bitcoin için halka açık bir test ağı Ocak ayında yayınlandı.

Bu ay AnetaBTC, ADA'nın genel test ağı ile çıkıp açık kaynak sözleşmelerini kullanıma sunmayı ve ayrıca denetimi tamamlamayı hedefliyor. Son zamanlarda Cardano, ağ üzerinde inşa edilen 1.209 proje ile ağında patlama yaşayan faaliyetler bildirdi. Ek olarak, şimdiden 117'den fazla proje başlatıldı. Ağdaki toplam işlem sayısı 62,2 milyona ulaştı. Cardano yerel belirteçlerinin sayısı şu anda 70.258 basım politikasında yaklaşık 7.87 milyondur. Ayrıca, 792'si Plutus v2 betiği olmak üzere 5.953 Plutus betiği vardır.

Geçen yıl, ilk cBTC fonlama turu 12 milyon dolarlık bir piyasa değeriyle tamamlandı. Fonun, geliştirme ekibini genişletmek ve Cardano ağına daha fazla token çapraz zincir geçişini desteklemek için kullanılacağı açıklandı. CBTC her zaman olağanüstü zincirler arası hizmetler merkezileştirme ve tam ademi merkeziyet yeteneği ile donatılmaya çalışmıştır. Zincirler arası varlıkların güvenliğini sağlamak için Huobi Trust ile varlık saklama iş birliğine başlayacağı da açıklandı.

Geçen ay, ağ üzerinde merkezi olmayan uygulama oluşturma için zincirler arası işlevselliğin geliştirilmesini sağlamak için Cardano'da bir yükseltme duyurulmuştu.

@cardanostiftung ile işbirliği içinde, #Cardano ön üretim ortamını 11 Şubat 2023 Cumartesi 00:00 UTC'de yürürlüğe girecek olan protokol v8'e yükseltmek için dün güncellenmiş bir teklif sunuldu.

Zincirler arası köprüler, işlemlerin çeşitli blok zincirleri arasında gerçekleşmesini sağlayan yazılım uygulamalarıdır. Yükseltmeden önce, Cardano tabanlı DeFi uygulamaları kilitli toplam değerde (TVL) 100 milyon doları aştı. Cardano DeFi'ye olan ilgi, aşırı teminatlandırılmış djed stablecoin'in piyasaya sürülmesinden sonra yeni bir zirveye ulaştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ