SECP veya SECP256k1 yükseltmesi, Cardano topluluğuna Sevgililer Günü'nde hediye edilecek ve şu anda bir ADA fiyat artışı tahmin ediliyor.

Cardano: Devasa Yükseltme 14 Şubat

SECP veya SECP256k1 yükseltmesi, Cardano topluluğuna Sevgililer Günü'nde hediye edilecek ve şu anda bir ADA fiyat artışı tahmin ediliyor.
SECP yükseltmesi, Plutus'a yeni özellikler getireceği için Cardano için önemli bir kilometre taşıdır.
Bu yılki Sevgililer Günü, Cardano topluluğu için özel bir hediye ile geliyor. Cardano topluluğunun üyeleri, uzun süredir beklenen Cardano yükseltmesi SECP'yi dört gözle bekliyor. Topluluk, 3 Kasım 2022'de duyurulduğundan beri SECP'nin gelişini sabırla bekledi. Topluluk, SECP'nin canlı yayına girmesine artık sadece 24 saat kaldı.

Girdi Çıktı'da topluluk ve ekosistemden sorumlu Başkan Yardımcısı Tim Harrison, güven verici bir Twitter gönderisi yaptıktan sonra topluluk üyelerinin pazardaki heyecanını yüksek tuttu. Gönderi, Cardano sevgililer günü güncellemesinin daha önce duyurulduğu gibi 14 Şubat'ta yayınlanmaya devam edeceğini ima ediyor.

Cardano 7 günden fazla bir süredir düşüşte. Fiyatlar 0,36 dolarda sabitlendi. ADA önümüzdeki birkaç gün içinde çok hızlı değişiklikler görebilir. Dan Gambardello, bir pompanın bir içgörü olduğunu zaten söyleyen bir Cardano etkileyicisidir.
"Cardano ekosisteminin bir pazar payı besleme çılgınlığına dönüşeceğinden eminim." dedi.

SECP- Geliştiriciler İçin Faydaları ve Cardano Ağına Getirdikleri

SECP olarak da bilinen SECP, eliptik bir eğridir. Eğri, blok zincirleri tarafından işlem imzalarını doğrulamak için açık anahtar şifrelemesini kullanmak için kullanılır. Schnorr imzaları ve Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritması (ECDSA), SECP'ye örnektir. Bunları kullanmak, kullanıcıların belirli imzalanmış karma verileri entegre etmesine ve doğrulamasına olanak tanır. Her iki imza algoritması da birçok blok zincirinde SECP256k1 eğrisi ile çalışır.

"Cardano, yerel imza algoritması olarak eliptik eğri25519 ile Edwards eğrisi Dijital İmza Algoritmasını (EdDSA) kullanıyor. Bu, diğer blok zincirleriyle çalışmak isteyen ve ECDSA ve Schnorr imzalarını doğrulaması gereken Plutus DApp geliştiricilerinin, Plutus'ta bu tür SECP eliptik eğrilerini uygulamak için zaman, çaba ve fon harcaması gerektiği anlamına gelir. Ek olarak, bu potansiyel güvenlik risklerini önemli ölçüde artırır. ECDSA ve Schnorr, Cardano'ya özgü olmadığından, yerleşik işlevler olarak sağlanmadıkça bu tür işlemler daha pahalı ve zaman alıcı olacaktır." Cardano açıkladı.

IOG, yeni yerleşik işlevler ekleyerek zincirler arası uygulamaların verimli bir şekilde oluşturulmasını sağlamak istiyor. İşlevler, ECDSA, Schnorr ve Cardano'nun yerel imzasını destekleyecektir.

Yerleşik işlevler, Cardano'ya özgü olacaktır. Yerleşik işlevler uzmanlar tarafından denetlenip uygulandığında güvenlik en üst düzeyde sağlanacaktır. Sonuç olarak Plutus DApp geliştiricileri, kullanım için daha geniş bir çoklu imza veya eşik imza tasarımları seçeneğine sahip olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ