Cardano ağı, diğer tüm blockchain ağlarından daha yüksek toplam 357 aktif GitHub geliştiricisine sahiptir.

Cardano, ETH, Polkadot, Solana, Gnosis ve Cosmos


Cardano ağı, diğer tüm blockchain ağlarından daha yüksek toplam 357 aktif GitHub geliştiricisine sahiptir.
Solana, geliştiricilerin ağdan ayrıldığını ima eden son birkaç ay içinde geliştirici faaliyetlerinde önemli bir düşüş görüyor.
Geliştirme faaliyeti söz konusu olduğunda, birkaç blok zinciri ağı birbiriyle rekabet ediyor. En son gelişmeye göre Cardano blok zinciri, en büyük geliştirme faaliyeti ile Ethereum, Polkadot ve Solana gibi devleri geride bıraktı.

Blockchain genelinde toplam 3221 aktif katılımcıdan Cardano geliştiricileri, 357 aktif GitHub katılımcısıyla başı çekiyor.

Bildiğimiz gibi, Cardano blok zinciri ağı bu ay 22 Eylül'de planlanan Vasil hardfork'a hazırlanıyor. Bu nedenle, yaklaşmakta olan hard fork'a hazırlanmak için birkaç dApp, borsa ve SPO, uyumluluğu sağlamak için sistemlerini yükseltmeye devam edecek. .

Geçen hafta, Cardano akıllı sözleşmelerine bakan Plutus ekibi, "test ve dokümantasyon iyileştirmelerinin yanı sıra" çoklu dil sürümleri için destek özelliği eklemek için çalıştı.

Benzer şekilde, Hydra ekibi, Hydra düğümlerini çalıştırma konusunda kullanıcı deneyimini geliştirmek için Hydra araçlarını oluşturdu. Duyuru, Hydra ekibinin "Düğümün bakımını ve hidra düğümüne kalıcılık eklemeye hazırlanmayı kolaylaştıran" Doğrudan "zincir katmanının önemli bir yeniden düzenlemesini de tamamladığını belirtiyor.

Geçen hafta Cardano CEO'su Charles Hoskinson, Vasil yükseltmesinin ağ performansını önemli ölçüde artıracağını belirtti. “Yeni özellikler birçok farklı DApp'i önemli ölçüde iyileştiriyor ve Djed gibi yeni DApp'lerin Cardano'da konuşlandırılmasını sağlıyor” dedi. Son ankete göre Cardano, farklı karşılaştırılabilir metriklerde Polkadot ve Avalanche gibi diğer oyuncuların çok önünde.

Cardano ve Diğer Blockchain Ağları
Ethereum hala ikinci sırada gibi görünse de, Solana güneye birden fazla pozisyon düşürdü. Solana, Nisan 2022'nin sonunda geliştiricilerin faaliyetlerinde bir zamanlar en üst sıradaydı. Ancak, sadece dört ay içinde dokuzuncu sıraya düştü. Ayrıca GitHub geliştiricileri grafiği, geliştiricilerin aktivitesinde önemli bir düşüş olduğunu gösteriyor. Aşağıdaki tablo ayrıca Solana geliştiricilerinin platformdan ayrılabileceğini gösteriyor.

Bazı eski blok zincirleri zemin kaybederken, en üst noktalara hareket eden yeni oyuncular var. Geliştiricilerin etkinliği açısından merdiveni tırmanan blok zinciri ağlarından bazıları şunlardır:

Filecoin (FIL): Bu merkezi olmayan depolama platformu, yılın başından beri aktif geliştiriciler açısından iyi bir gelişme gösteriyor. Filecoin, kontrolü büyük şirketlerin elinden alarak bulut tabanlı dosya depolama ve paylaşım çözümlerini demokratikleştirmeyi amaçlıyor.
Status (SNT): Status, en son teknolojiyle oluşturulmuş bir kripto cüzdanı, güvenli mesajlaşma uygulaması ve Web 3 tarayıcısıdır. Yukarıdaki grafikte görebileceğimiz gibi, Contora'dan alınan verilere göre Status, geliştiricilerin etkinliği açısından Cosmos, Decentraland ve Solana gibi önemli oyuncuların üzerinde altıncı sırada yer alıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ