Cardano'ya yapılacak olan yükseltme, zincirler arası güvenli DApp'ler geliştirme ve blok zincirine daha fazla birlikte çalışabilirlik getirecek.

Cardano: Geliştiricilerin Zincirler Arası Uygulamalar Oluşturmasını Kolaylaştırmak İçin ECDSA ve Schnorr Şifreleme İmzalarını Destekleyen Yeni Yükseltme

Cardano'ya yapılacak olan yükseltme, zincirler arası güvenli DApp'ler geliştirme ve blok zincirine daha fazla birlikte çalışabilirlik getirecek. Cardano geliştiricileri, 14 Şubat 2023'e kadar gerçekleşecek ana ağ yükseltmesiyle şimdiden başarılı entegrasyon testleri gerçekleştirdiler.

Şubat 2022'nin bir sonraki ayında, Cardano blockchain ağının, Cardano'nun akıllı sözleşmeler programlama dili Plutus'a bazı yerleşik işlevleri dahil edecek büyük bir yükseltme yapması planlanıyor.

Plutus'taki bu yeni yerleşik işlevler aynı zamanda ECDSA ve Schnorr şifreleme imzalarını da destekleyecek ve böylece geliştiricilerin zincirler arası uygulamalar oluşturmasını kolaylaştıracaktır. Farklı blockchain platformları, farklı kriptografik imza yöntemleri uygular.

Bitcoin ve Ethereum gibi blok zinciri ağları, ECDSA şifreleme sistemlerini kullanır. Öte yandan ECDSA'ya alternatif olarak hizmet veren Schnorr imzaları, Polkadot gibi blockchain ağları tarafından kullanılıyor.

Bununla birlikte, Cardano blok zinciri, temel eğrisi (Ed25519) olarak eliptik eğri Curve25519 ile Edwards eğrisi Dijital İmza Algoritmasını (EdDSA) kullanır. Hızlı, güvenli ve küçük boyutlu olmasına rağmen ECDSA ve Schnorr ile uyumlu değildir.

Cardano'ya yapılacak olan yükseltme, zincirler arası güvenli DApp'ler geliştirme ve blok zincirine daha fazla birlikte çalışabilirlik getirecek. Bu da Cardano geliştiricilerinin diğer blockchain ağlarıyla çalışmasını kolaylaştıracak.

Bu yükseltme için değilse, Cardano geliştiricilerinin akıllı sözleşmeler programlama dili Plutus'ta SECP eliptik eğrileri üzerinden ECDSA ve Schnorr'u uygulamak için fazladan zaman, fon ve çaba harcaması gerekebilir. Ancak, gerçekçi olmayan miktarda rezerv kullanırken potansiyel güvenlik risklerini artıracaktır.

Bu nedenle, ECDSA ve Schnorr operasyonlarını Cardano'nun birincil imza algoritması Ed25519 içinde yerleşik işlevler olarak sağlamak çok önemliydi.

Yükseltmeye Hazırlanmak

Yükseltme için ilk hazırlıklar, Cardano ekosisteminde bir süredir devam ediyor ve geliştiriciler, entegrasyon testiyle şimdiden bazı olumlu sonuçlar gördüler. Son duyuruda, IOHK'dan Tim Harrison şunları yazıyor:

Cardano ekosisteminin tamamında bir süredir hazırlıklar yapılıyor. IOG ve Cardano Foundation'daki çekirdek mühendislik ekipleri, SPO'lar, DApp geliştiricileri ve borsalar, Kasım 2022'den bu yana önizleme testi ortamında yoğun entegrasyon testleri gerçekleştirdi ve olumlu sonuçlar aldı. Bu teknoloji artık Cardano ana ağında konuşlandırılmak üzere.

Yaklaşan yükseltme, geçen yıl Eylül 2022'de gerçekleşen Vasil yükseltmesi kadar karmaşık olmayacak ve mevcut DApp'ler üzerinde önemli bir etkisi olmayacak. Ancak ekipler, Cardano paydaşlarıyla birlikte çalışarak yeni kapasiteye hazırlanmak için ihtiyaç duyulabilecek hazırlığı sağlıyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ