Cardano'nun Bitcoin, Ethereum ve diğer blok zincirleriyle birlikte çalışabilirliğini artırmak için Şubat ayında Cardano'nun hard-fork etkinliği.

Cardano Hard Forku, Bitcoin, Ethereum ve Diğerleriyle Birlikte Çalışabilirliği Artıracak – ADA Fiyatı Tepki Verecek Mi?

Cardano'nun Bitcoin, Ethereum ve diğer blok zincirleriyle birlikte çalışabilirliğini artırmak için Şubat ayında Cardano'nun hard-fork etkinliği. ADA yaklaşan yükseltmeye olumlu tepki verebilir.

Cardano'nun bir sonraki yükseltmesi geçici olarak 14 Şubat 2023'te gerçekleşecek. Hard fork'un, Cardano blok zinciri için akıllı sözleşme programlama dili olan Plutus'a yeni yerleşik işlevler getireceği söyleniyor. Bu yeni yükseltme, geliştiricilerin zincirler arası uygulamalar oluşturmasını kolaylaştırmak için ECDSA ve Schnorr şifreleme imzalarına destek getirecek.

İki kriptografik imza tekniği, ECDSA ve Schnorr imzaları, çoklu blok zincirleri tarafından kullanılır. Bunların arasında Bitcoin ve Ethereum blok zincirleri var.

Ancak Cardano, hızlı, güvenli ve kompakt Edwards eğrisi Dijital İmza Algoritmasını (EdDSA) kullanır. Ancak bu imza, ECDSA ve Schnorr imzalarıyla uyumlu değildir.

Cardano yükseltmesi, birlikte çalışabilirliği artırarak ve zincirler arası güvenli DApp geliştirmeyi etkinleştirerek geliştiricilerin diğer blok zincirleriyle işbirliği yapmasını kolaylaştıracak.

ECDSA ve Schnorr imzaları, Plutus'un sunacağı yepyeni yerleşik özelliklerle desteklenecek. Programcıların zincirler arası uygulamalar oluşturması ve en yüksek düzeyde güvenlik sağlaması için basitliği sağlamak.

Cardano ekosisteminin tamamı bir süredir başarılı entegrasyon testleri ile hazırlık yapıyor. Gerekli yeni düğümü çalıştıran blok üreten düğümlerin %80'inden fazlası ile bu teknoloji, Cardano ana ağında uygulanmaya neredeyse hazır. Gelen değişiklik zaten borsalara iletildi ve DApp'lerin geliştiricileri, uyumluluğu sağlamak için araştırıldı. Güncellemenin 14 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Cardano topluluk vakfı, topluluğu geçici tarihten önce yeni gelişmeler hakkında bilgilendirecektir. En güncel bilgiler için Cardano CF kanallarını takip edebilirsiniz.

ADA Yükseltmeye Nasıl Tepki Verecek?

ADA, Cardano ekosisteminin yerel tokenidir. Cardano ekosisteminin ekonomik faaliyetlerinin, algısının, kabulünün ve değerlemesinin bir yansımasıdır. Bir token olarak ADA, yaklaşmakta olan hard fork'un bir parçası olduğu temellerden oldukça etkilenir.

Cardano, Eylül 2022'de büyük Vasil hard fork'unu yaşadı. Yatırımcıların ve tacirlerin "haberleri satma" yönündeki yükseliş beklentileri arasında ADA, takdir edilmek yerine düştü. Başarılı yükseltmeden birkaç gün sonra %9,5 düştü. O sırada 0,43 dolardan işlem gören Fed haberlerinden daha da zarar gördü.

ADA'nın olumlu tepki verip vermeyeceği bilinmiyor, ancak yükseltme, Cardano ekosisteminde pek çok olumlu değişiklik getiriyor.

Şu an itibariyle, Cardano'nun CIP-0049'a yönelik piyasa duyarlılığı güçlü bir yükseliş eğilimi gönderiyor. Cardano'nun akıllı sözleşme programlama dili olan Plutus'a eklediği birlikte çalışabilirlik ve geliştirme kolaylığı, büyük bir yükseltmedir. Cardano, blok zincirinin ve tokeninin uzun vadeli değerini ve faydasını korumak için elinden gelen her şeyi yapıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ