Cardano yöneticisi, PoS protokollerinin bireylerin ağa katılmaları ve kendi tokenlerini oluşturmaları için giriş engelini nasıl azalttığını açıklıyor.

Cardano, Hisse Kanıtı PoS Mekanizmasının Enerji Kullanımının Ötesinde Faydalarını Açıklıyor

Cardano yöneticisi, PoS protokollerinin bireylerin ağa katılmaları ve kendi tokenlerini oluşturmaları için giriş engelini nasıl azalttığını açıklıyor.

Cardano'nun Ouroboros PoS protokolü, bireylere uygun güvenlik ve anonimlik sunarken oylama ve yönetişimi verimli bir şekilde gerçekleştirir.

Artan sayıda blok zinciri, İş Kanıtı PoW üzerinde Hisse Kanıtı PoS fikir birliği mekanizmalarını benimsiyor. Enerji tüketimindeki büyük düşüş, bunun arkasındaki en büyük motive edici faktörlerden biri olmuştur.

Cardano ekibi, son blog yazısında, Hisse Kanıtı PoS  konsensüs mekanizmasının faydalarının sadece enerji tüketiminin çok ötesine geçtiğini açıklıyor. Cardano Vakfı İcra Kurulu Başkanı Frederik Gregaard, küresel iş dünyasının giderek daha fazla “gizlilik, şeffaflık, güvenlik ve güven” gibi kilit blok zinciri değerlerine odaklandığını açıklıyor.

Gregaard, PoS mekanizmasının çevresel sürdürülebilirliğin ötesindeki faydalarını açıklıyor. Cardano'nun Hisse Kanıtı'nın temel faydalarının, ağ ile etkileşimin giriş engelini azaltmakta yattığını söylüyor. Gregaard ayrıca herkesin Cardano ile bir hisse havuzu çalıştırmaya başlamasının çok kolay olduğuna inanıyor.

Tek gereken, temel bir donanım kurulumu, sistem işlemleri ve bazı sunucu yönetim becerileridir. Böylece, operasyonlar ve geliştirme konusunda biraz deneyim kazanacak, Cardano'nun yerel belirteci ADA'yı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, düğüm operatörlerinin ve geliştiricilerin sayısı arttıkça, Cardano PoS blok zincirinin ademi merkeziyetçiliği de artar.

Cardano'nun PoS Protokolünün Faydaları – Ouroboros

Cardano'nun yerel PoS protokolü olan Ourobors, benzersiz bir mekanizmaya sahiptir. Blok üreticisini tahmin etmeyi imkansız kılan bir algoritmadan yararlanır. Bu, matematiksel denklemi çözen ilk madencinin işlemleri doğruladığı PoW mekanizmasıyla büyük bir tezat oluşturuyor.

Hangi havuzun blok üreteceğini ve hangi kavşakta yapacağını belirlemek neredeyse imkansızdır. Sonuç olarak, PoS'un rastgele tohum etkileyen blok üreticisi seçimi, sistem içinde çalışan havuzları saldırılara karşı daha az savunmasız hale getirir.

Cardano protokolü, ödüllerin tüm dağıtımını yönetir. Yönetici ayrıca, işletmeler için faydalı olabilecek yönetişim ve oylama ile Cardano'nun PoS protokolünün faydalarını da açıklıyor. Ayrıca Cardano blok zinciri, herhangi bir varlığa sistemde jeton üretme ve oylama gücünü tartma gücü verir.

Şu anda Cardano blok zincirinde üç tür oylama mekanizması bulunmaktadır: ağırlıklı olmayan oylama, ağırlıklı oylama ve serbestçe hareket eden oylama. Ağırlıksız oy kullanılması durumunda sistemdeki herkes sadece bir oy alır.

Ağırlıklı oylama, bir kişinin elinde ne kadar token olduğuna bağlıdır. Benzer şekilde, serbestçe hareket eden oylama, bireylere oylarını sistemdeki diğer kişilere iletme gücü verir. Serbest geçişli oylamanın başka bir biçimi, bir bireyin kimliğini açıklamadan anonim olarak oy kullanabileceği Kör oylamadır. Gregaard ekler: Sıfır Bilgi Kanıtları da dahil olmak üzere kriptografik gizlilik çözümleri, bu alana dahil olan herkes için daha şeffaf, kapsayıcı yönetim biçimleri için ortamı hazırlıyor. Cardano'nun PoS protokolünü kullanmanın ön saflarında yer almaktan gurur duyduğunu da sözlerine ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ