Piyasadaki beşinci en büyük kripto para birimi olan Cardano, son zamanlarda en çok konuşulan altcoinlerden biri oldu. Çok uzun zaman önce, Alonzo'nun piyasaya sürülmesinin ilk test ağını başarıyla çıkardı.

Cardano: İlk Plutus Akıllı Sözleşmesi Alonzo Testnet

Piyasadaki beşinci en büyük kripto para birimi olan Cardano, son zamanlarda en çok konuşulan altcoinlerden biri oldu. Çok uzun zaman önce, Alonzo'nun piyasaya sürülmesinin ilk test ağını başarıyla çıkardı. O zamandan beri, sonraki gelişmeler için beklenti yüksek olmuştur.

Cardano için önemli bir aşama

Cardano, IOHK Pazarlama Direktörü Tim Harrison, Teslimat Başkanı Nigel Hemsley ve Teslimat Lideri Dimitris Poulopoulos'un ekosistemdeki en son güncellemeleri vurguladığı bir konuşmanın ardından bugün yine haberlerde yer alıyor.

Belki de bu gelişmelerin en can alıcısı IOHK tarafından aynı duyuruyla tweetlendi:

"İlk basit Plutus akıllı sözleşmesi bu hafta AlonzoBlue Cardano test ağında başarıyla çalıştırıldı"

Daha fazla detaylandırmak gerekirse, ilgili akıllı sözleşme, Plutus adı verilen belirli bir Cardano programlı dilde yazılmıştır. İlk aşama olan Alonzo Blue aşamasının bir parçası olarak, “Merhaba Dünya” tarzı akıllı sözleşmeler yazmak için bir komut satırı arayüzü (CLI) içeriyordu. Alonzo'nun ilk aşaması, yalnızca sınırlı sayıda bahis havuzu operatörü ve erken Cardano (ADA) meraklılarını ("öncüler") içerir.

Bu tür deneyleri desteklemek için proje, kullanım senaryoları üzerinde çalışmak üzere Altlabs, Eleks, Mlabs, Obsidian ve diğer ortaklar gibi farklı harici ekiplerle işbirliği yaptı. Bunlar, merkezi olmayan veri oracle’ları, merkezi olmayan dijital varlık borsaları (DEX'ler), likidite ve staing havuzları, borç verme/borç alma araçları, kripto destekli stablecoinler ve NFT'ler gibi çeşitli merkezi olmayan finans segmentlerini içerir.

Önümüzdeki birkaç haftada bu sınırlı ortaklar ve öncüler bu temel senaryolarla uyumlu hale gelir gelmez, bir sonraki aşama, yani Alonzo White'ı takip edecek. Ancak Nigel Hemsley'e göre, bunun olması için, “… zincir üzerinde gönderebileceklerini, doğrulayabileceklerini ve yürütebileceklerini başarılı bir şekilde kanıtlamaları gerekiyor.”

Sonuçta o kadar temel değil.

Ancak, bu açıdan başarılı olursa, Alonzo White 500 topluluk üyesini, öncüleri, stakepool operatörlerini (SPO) bünyesine katmayı ve Temmuz ayında onları bünyesine katmayı planlıyor.

Son olarak, entegre son aşamada, Alonzo moru, test ağı, iş ortaklarının dApp'lerine dahil olan tüm Öncüler ile tamamen herkese açık olacaktır.

Alonzo dağıtım planına göre, akıllı sözleşmelerin Eylül ayına kadar tamamen uygulanması planlanıyor.

Söylemeye gerek yok, bu tür gelişmelerle birlikte beklentiler artacak ve altcoinin fiyatı da artacak. Yazının yazıldığı sırada ADA, 24 saat içinde yaklaşık %8'lik bir düzeltmeye tanık olduktan sonra 1,39 dolar fiyat seviyesinde işlem görüyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ