Ölçeklenebilirlik, kripto para birimi ekosisteminde önemli bir sıkıntı olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Cardano ekosisteminin bunun için bir çözümü var gibi görünüyor: Hydra

Cardano Kurucusu Son Kilometre Taşını Açıkladı

Ölçeklenebilirlik, kripto para birimi ekosisteminde önemli bir sıkıntı olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Cardano ekosisteminin bunun için bir çözümü var gibi görünüyor: Hydra

5 yıllık disiplinler arası araştırma çalışmalarından sonra, IOHK, 'Hydra: Hızlı İzomorfik Açıklama Kanalları' başlıklı bir yazı olan Ourobouros Hydra için makaleyi yayınladı. Eylül ayında Cardano geliştiricileri tarafından USENIX'e gönderilecek.

“Hydra, doğrudan katman bir akıllı sözleşme sistemini benimseyerek zincir dışı protokolü ve sözleşme geliştirmeyi kolaylaştırıyor. Hydra kafalarını [izomorfik durum kanallarımız] açmak ve kapatmak için zincir içi sözleşmeleri ve kafaların hızlı gelişimi için yeni bir zincir dışı protokolü sunuyoruz. ”

En son kilometre taşını ele alan IOHK CEO'su Charles Hoskinson şöyle diyor:

“Bu gerçekten bir mühendislik harikası. Bu bir izomorfik durum kanalı belgesi. Bu nedenle Cardano protokolünün üzerine zarif bir şekilde oturabilen ve hızlandırabilen iki katmanlı bir çözümdür. Ve bu, stakepool modelimize çok iyi uyan bir şey. ”

IOHK yöneticisine göre, her bir stake havuzu operatörü esas olarak kendi açıklama kanalını veya Hydra ‘başkanını çalıştırabilir.” Simülasyonlar ayrıca her ‘başkanın saniyede yaklaşık 1.000 işlem yapma kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

Hoskinson ayrıca “Simülasyonlar her Hydra'nın şu anda saniyede yaklaşık bin işlem gerçekleştirebileceğini gösteriyor. Bunun için optimizasyon için çok yer var” ifadelerine yer veriyor.

Çalışan sayısı arttıkça, Cardano ekibi makul ölçeklendirme öngörüyor ve Hoskinson'a göre bu, genişletilmiş UTXO modeliyle “son derece iyi” uyuyor.

 Sharding, esasen ağın tüm durumunu, kendi bağımsız durum parçalarına ve işlem geçmişine sahip olan shard adı verilen bir grup bölüme ayırır. İlginç bir şekilde, blockchain'de sharding hiç de yeni bir teori değil.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ