Tüm PoS ağları arasında Cardano, işlem başına en fazla enerjiyi tüketir ve bu da onu en merkezi olmayan ağ yapar.

Cardano, Milyarlarca Kullanıcıya Hizmet Verecek Dünyanın En Merkezi Olmayan PoS Zinciridir

Tüm PoS ağları arasında Cardano, işlem başına en fazla enerjiyi tüketir ve bu da onu en merkezi olmayan ağ yapar. Bununla birlikte, merkezi olmayan ağların, daha az enerji tüketiminde merkezi muadillerine yetişmesi gereken çok şey vardır.

Daha geniş kripto para birimi, 2022'de bu yıl çok fazla mücadele etse de, Cardano blockchain ağı, ağ etkinliği açısından bazı önemli ilerlemeler gördü.

Son zamanlarda "BitBoy" olarak da popüler olan kripto fenomeni Ben Armstrong, Cardano blok zincirinin piyasadaki en merkezi olmayan Proof-of-Stake blok zincirlerinden biri olduğunu belirtti. Ancak bu iddia, kripto odaklı araştırma girişimi Crypto Carbon Rating Institute (CCRI) tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporun ardından geldi.

Ancak rapor, diğer tüm PoS ağları arasında en fazla enerjiyi Cardano'nun tükettiğini belirtiyor. Ancak BitBoy, bunun aynı zamanda Cardano blok zincirinin aynı zamanda piyasadaki en merkezi olmayan blok zinciri ağlarından biri olduğunu gösterdiğini de sözlerine ekledi.

CCRI'nin raporu, Solana blok zincirinin işlem başına yaklaşık 0,17 Wh tükettiğini belirtiyor. Bu, listedeki tüm PoS blockchain ağları arasında en düşük olanıdır. Cardano'nun işlem başına enerji tüketimi ise 51,59 Wh ile en yüksek seviyede. Bu veriler hakkında yorum yapan Ben Armstrong şunları yazdı: "Merkezi olduğunuzda elektrik tasarrufu yapmak gerçekten çok kolay". Dolaylı olarak, Solana'nın etkileyici hızının ademi merkeziyetçiliği pahasına geldiğini belirtti. Ayrıca şunları ileri sürdü:

“Farkında değilseniz, merkezileştirme yoluyla hıza öncelik verilmesi Solana teknolojisine zarar veren bir numaralı şeydir. $ADA'nın bu listenin başında olmasının bir nedeni var. Anladın mı?”

Ethereum blok zincirinin Proof-of-Stake ağına yeni geçiş yaptığı düşünüldüğünde, CCRI raporu onu karşılaştırmaya dahil etmiyor.

Merkezi Olmayan ve Merkezi Sistemler

İlginç bir şekilde, CCRI raporu, merkezi olmayan sistemlerin, merkezi muadillerine kıyasla işlem başına çok daha fazla elektrik tüketeceğini belirtiyor. Bunun nedeni, merkezi olmayan sistemlerin işlemleri işlemek ve blok zinciri düğümlerini küresel olarak dağıtmak için kullandığı hesaplama donanımı miktarıdır.

Örneğin, Bitcoin blok zinciri, işlem başına 17.222.400 Wh (1722.24 kWh) tüketen en merkezi olmayan ağ olarak kabul edilir. Öte yandan VISA'nın işlem başına enerji tüketimi olan 1,49 Wh ile karşılaştırabiliriz. Sadece PoS ağı Solana'nın enerji tüketimi bundan daha azdır. CCRI raporu şunları belirtiyor:

Genel olarak, Visa gibi merkezi bir sistemin merkezi olmayan bir sistemden daha enerji verimli olması şaşırtıcı değildir. Hesaplamalı donanım miktarındaki ve dünya çapındaki dağıtımdaki farklılık nedeniyle, çoğu sistemin daha fazla elektrik tüketmesi gerekir.

Cardano'ya geri dönersek, bazı blok zinciri uzmanları, blok zincirinin Ethereum gibi platformlardan bile daha merkezi olmayan olduğuna inanıyor. Hintli blockchain uzmanı Sooraj, Cardano'yu Ethereum ile ilk para dağılımı, staking oranı, Nakamoto katsayısı vb. gibi çeşitli ölçütlerde karşılaştırdı.

Güçlü ademi merkeziyetçiliği nedeniyle Cardano blok zinciri, akıllı sözleşmeler ve NFT projeleri başlatmak için yavaş yavaş tercih edilen seçenek haline geliyor. Öte yandan Cardano ekibi, ağdaki güvenliği artırmak için çok zincirli bir kripto cüzdanı Lace üzerinde çalışıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ