Cardano ekosistemi, Djed stablecoin'in piyasaya sürülmesiyle seviye atlıyor. Cardano'da akıllı sözleşmelerin yakında piyasaya sürülmesiyle birlikte, düşünceler ekosistemine ve rakip zincirlere karşı nasıl gelişeceğine dönüyor.

Bu tür bir düşünce, herhangi bir kripto ekosisteminin önemli bir bileşeni olan stablecoin’lerdir. Stabilcoinler, fiat ile aradaki boşluğu dolduruyor ve volatiliteye bir çözüm sunuyor.

Bu haftanın başlarında, geliştiriciler Input-Output Global (IOG), kanıtlanmış fiyat istikrarı için algoritmik bir token olarak tanımladıkları Djed stablecoin'i takdim etti.

Bütün bunlar ne anlama geliyor?

IOG CEO'su Charles Hoskinson, Temmuz ortasında yayınladığı bir videoda Djed hakkında konuştu.

IOG'nin son üç yıldır stablecoin kavramını denediğini söyledi. Bu, algoritmik olarak desteklenen, varlık destekli ve CBDC'ler gibi farklı türlerin araştırılmasını içerir.

Ancak bu yıla kadar kıdemli rakamlar, Cardano ağında dağıtım için algoritmik bir stabilcoin geliştirmek için deneyleri derlemeye karar vermedi.

“Bu yılın başlarında, Ergo üzerinde gerçekleştirilen bazı deneyleri alıp aslında çitlere ateş etmek ve Cardano'da dağıtabileceğimiz algoritmik bir stabilcoin almak için bir fikir vardı. Özerk bir banka gibi davranan kripto destekli algoritmik bir stabilcoin sözleşmesi” olarak tanımlanıyor.

Bu süreç ayrıca rezervde biriken ücretlendirme ücretlerini de içerir. Rezerv kripto para sahipleri, fiyat dalgalanması riskini üstlenir, ancak aynı zamanda toplanan ücretlerden de yararlanır.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Cardano'nun bilimsel yöntemine göre geliştirildi

Cardano'nun resmi doğrulama felsefesi ve "bilimsel yöntem" doğrultusunda Djed, piyasadaki resmi olarak doğrulanmış ilk stablecoin’dir.

IOG, üst ve alt sınır bakımı, piyasa çöküşleri durumunda sağlam tasarım, iflas olmaması ve rezerv tahliyesinin mümkün olmaması gibi özelliklerinin matematik teoremi ile kanıtlanabileceğini söylüyor.

Dahası, temeldeki varlıklar blok zincirinde herkese açık olarak görüntülenebildiğinden, proje tamamen şeffaf olduğunu iddia ediyor. Buna, stabilizasyon sürecini otomatikleştirmek için akıllı sözleşme kontrollü bir yöntem ekliyor ve Djed, diğerlerine canlandırıcı bir alternatif sunuyor.

Bugünün erken saatlerinde (GMT), ADA tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.56 dolara ulaştı. Bu, Cardano'nun %23 büyüdüğü ve Binance Coin'in üçüncü sırayı aldığı son yedi günde inanılmaz bir koşunun arkasından geldi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ