Kripto ekosisteminde geliştirilmekte olan artan sayıdaki proof of stake odaklı blok zincirlerinden biri olan Cardano ve onun yerel kripto para birimi ADA, son zamanlarda artan bir kabul gördü.

Cardano Nedir? İşte Ayrıntılarıyla Kripto Para Birimi ADA

Kripto ekosisteminde geliştirilmekte olan artan sayıdaki proof of stake odaklı blok zincirlerinden biri olan Cardano ve onun yerel kripto para birimi ADA, son zamanlarda artan bir kabul gördü. 

Cardano projesi, protokolünü tedarik zinciri izlenebilirliği ve yönetişiminde potansiyel uygulama ile akıllı sözleşmeleri desteklemek için tasarlanmış bir "üçüncü nesil blok zinciri" olarak tanımlıyor.

Cardano (ADA) Nedir?

Sağlam bilimsel araştırmalara ve en iyi endüstri uygulamalarına dayanan bir blok zinciri oluşturma amacı ile Cardano projesi 2015 yılında ortaya çıktı. 

İtici gücü, Ethereum'un kurucularından biri olan ve kripto para birimlerinin yıkıcı güçlerine güçlü bir inanan Charles Hoskinson'dı.  2017'de proje bir ICO'da 60 milyon dolardan fazla para topladı. Cardano, yatırımcılarının önemli bir kısmı Japonya'dan geldiği için bazen “Japon Ethereumu” olarak anılıyor ve Cardano uygulamasını destekleyen EMURGO da burada yerleşiktir.

Cardano, proof of stake odaklı olan bir blok zinciridir. Bu, yeni blokların geçerliliği konusunda fikir birliğinin, kullanıcıların ağda koinlerini stake eden kullanıcılar tarafından sağlandığı anlamına gelir. 

Blok zinciri, geliştiricilerin “kanıtlanabilir şekilde güvenli ilk proof of stake protokolü” olduğunu iddia ettiği, kurum içinde geliştirilen bir consensus protokolü olan Ouroboros'u kullanır. 

Bu iddianın pratikte geçerliliğini iddia etmek zordur, çünkü blok zinciri hala gelişimin nispeten erken aşamalarında. Bununla birlikte, Vitalik Buterin'den gelenler de dahil olmak üzere bazı dağınık eleştiriler, bu iddiayı, özellikle önerilen işlemlerin kesinliği ile ilgili olarak sorguladı.

Cardano blok zincirinin merkezileştirilmeden uzun vadeli sürdürülebilir gelişimi, protokolün gelişimini sürdürmeye yardımcı olan bir "hazine" sistemi "tarafından desteklenmektedir.

Cardano blok zincirinin tam olarak piyasaya sürülmesi beş aşamada (veya adlandırıldıkları şekliyle “dönemler”) planlanıyor: Byron, Shelley, Goguen, Basho ve Voltaire. 

Her aşamada, blok zincirine yeni bir işlevler kümesi ekleniyor. Örneğin, yakın zamanda başlatılan Shelley dönemi, stake etme için bir teşvik mekanizması ve Cardano'nun kripto para birimi ADA'sını devretme imkanı sunacak.

Cardano geliştirme, üç farklı kuruluş tarafından yürütülmektedir. İsviçre merkezli Cardano Vakfı, Cardano topluluğunun gelişimini denetlemek ve inşa etmekle görevlendirildi. Input Output Hong Kong (IOHK), blok zinciri ve uygulaması için araçlar oluşturur. EMURGO, Cardano'nun ticari uygulamalarını teşvik eden kar amacı gütmeyen bir şirkettir.

ADA'nın Kullanımları

Cardano, daha gelişmiş işlevsellik ve tasarım seçenekleri sunarak rakiplerinden daha iyi performans göstermeyi amaçlayan akıllı sözleşmeler için merkezi olmayan bir açık kaynak platformu olarak sunuluyor.

Blok zinciri protokolü, biri yerleşim katmanı Cardano kripto para birimi ile tüm işlemleri gerçekleştirirken, diğer katman ise hesaplama katmanı olarak bilinen akıllı sözleşmeleri barındıran iki katman halinde tasarlanmıştır. 

Protokol tasarımı, blok zincirinin daha iyi güvenliğini, ölçeklenebilirliğini ve uyumluluğunu sağlamayı amaçlar ve bu da onu finans sektörü ve yönetişimde kullanım için uygun hale getirir.

Cardano blok zinciri, gelişiminin nispeten erken aşamalarında olduğundan, somut kullanım durumları hala biraz sınırlıdır. Cardano'da IOHK tarafından geliştirilen ürünler, genellikle tedarik zinciri izlenebilirliği ve dijital kimliğe odaklanır.

Bir ürünün kaynağını veya kökenini kanıtlamak için blockchain teknolojisini kullanmak, ilaç, tarım, lüks ve perakende sektörlerindeki olası uygulamalarla özellikle ilgi çekicidir. 

IOHK, işletmelerin tedarik zincirlerinde izlenebilirliği artırmak için kullanabilecekleri çeşitli Cardano ürünleri sunmaktadır. 

2019'da küresel atletik giyim markası New Balance, ürün doğrulaması için Cardano araçlarını kullanma planlarını duyurdu.

IOHK, Afrika ve Asya gibi yerlerde gelişmekte olan ülkelerin bankasız birçok vatandaşına dijital kimlik sunmak amacıyla Atala PRISM olarak bilinen bir dijital kimlik sistemini de başlattı. 

2019 yılında Cardano Vakfı, 54 Afrika ülkesiyle genişletilmiş işbirliğini duyurdu. Sürdürülebilir büyüme ve gelişme için blok zinciri yönetişim araçları geliştirmek en önemli amaçlar arasında yer alıyor.

Cardano'nun yerel kripto para birimi olan ADA, birkaç aydır yüksek dalgalanma yaşadığı 2018'den beri piyasada. O zamandan beri, ADA'nın USD cinsinden fiyatı sabitlendi. Yazım sırasında ADA piyasa değeri 13,75 milyar dolar civarında.

Son Gelişmeler

Cardano şu anda birkaç önemli kilometre taşını geçiyor.

Birincisi, Shelley dönemine tam geçiş 30 Temmuz 2020'de gerçekleşti. Dönemin zirvesi, ağın ademi merkeziyetçi hale getirilmesi ve Proof-of-stake'in uygulanması, bu da Cardano topluluğu tarafından daha fazla node'un yönetileceği anlamına geliyor. ADA sahipleri için önemli haberler, delegasyonun tanıtılmasını ve stake ödülleri kazanmalarını sağlayacak ödül sistemini içeriyor.

2020'nin sonunda, Goguen ana ağının piyasaya sürülmesi planlanıyor. Goguen, akıllı sözleşmeler için işlevselliği entegre edecek ve kullanım durumlarının genişletilmesine yönelik önemli bir adım olan Cardano'da merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturma yeteneğini ekleyecektir.

Teknolojik açıdan IOHK, internet erişimi olmadan (en azından bir dereceye kadar) çalışmasını sağlayarak kripto kullanıcılarına fiat benzeri bir deneyim kazandırabilecek bir kripto kimlik doğrulama mikroçipi geliştirmek için Wyoming Üniversitesi ile ortaklık kuruyor.

Bu teknolojinin, kimlik doğrulama işlemi gibi kurumsal kullanımların yanı sıra, eşler arası ödemeler için potansiyel uygulamaları vardır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ