Son iki ayda yaşanan gelişmelerle, 2020 gerçekten de Cardano ekosisteminin yılı olabilir.

Cardano’nun Yeni Haskell Uygulaması, Tasarımı "Radikal" Hale Getirmeyi Amaçlıyor

Son iki ayda yaşanan gelişmelerle, 2020 gerçekten de Cardano ekosisteminin yılı olabilir. Aslında, ekip kısa bir süre önce Cardano Düğümü ve Cardano Explorer Backend ve Web API'sinden oluşan yeni bir Cardano Haskell uygulamasının duyurulmasıyla büyük bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme, Cardano’nun tasarımını kökten geliştirmeye adandı.

Aynı konuyu ele alan IOHK CEO'su ve Kurucu ortağı Charles Hoskinson, son AMA oturumunda,

“Bu iki yazılım Shelley üzerinde konuşlandırdığımız temeli oluşturuyor. Yaklaşık 18 aydır bu yazılım üzerinde devasa bir ekiple sürekli çalışıyoruz. ”

Shelley'i ve daha sonraki Goguen'i konuşlandırmak için yeni bir “mimari temel” olarak lanse edilen bu hamle gelecekteki entegrasyonları kesintisiz bir ilişki haline getirirken, TPS'yi [saniye başına işlem] arttırmak için çok önemlidir. Bu, düğümün diğer sistemlere, özellikle de kripto para birimi borsaları tarafından kullanılan sistemlere kolayca dahil edilmesini sağlayacaktır.

Uygulama, üçüncü taraf geliştiricilere ve işletmelere Cardano’nun blok zincirinin üstünde yenilik yapma yeteneği sunmaya da odaklanacak.

IOHK’nın İletişim Direktörü Tim Harrison’a göre, değişiklikler 20 Şubat'ta geçici olarak planlanan Ouroboros BFT [OBFT] hard forkundan sonra başlayacak.

OBFT hard forkundan daha önce 14 Şubat'ta yapılması planlanmıştı. Aynı şey esasen Shelley aşamasına doğru ilk adımı da işaretleyecektir. Daha sonra Ouroboros Genesis'i tanıtmak için bir başka hard fork daha planlanacak.

IOHK, Wyoming Üniversitesi'ne blok zincir geliştirmeye ve tedarik zinciri yönetimi, kriptografi ve akıllı sözleşmelerde büyüyen uygulamalara adanmış 500.000 $ değerinde bir bağış yaptıktan sonra son zamanlarda haberlerde yer aldı.

Bunun da ötesinde, Cardano'nun arkasındaki yazılım firması aynı zamanda Avrupa Birliği [AB] 'de bir konsorsiyum ile birlikte çalışarak vakaları ele alıyor ve blockchain gibi daha fazla DLT tabanlı teknolojiyi araştırıyor. AB’nin Horizon 2020 araştırma ve inovasyon programından hibe alan konsorsiyum hakkında konuşan Hoskinson, yaptığı açıklamada şu vurguyu yapıyor:

“Yaptığımız şey merkezi olmayan yazılım güncellemesini incelemek. Bitcoin, Ethereum, Cardano gibi herhangi bir protokole bakarsanız, kullanışlı ve geriye dönük uyumlu olması için bunları yükseltmeniz gerekir. Ürüne sahip değilseniz ve birçok sesten sadece biriyseniz, bunu yapmak için tutarlı bir yola ihtiyacınız vardır. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ