Yan zincir oluşturucular, ana zincirin güvenliğini kaybetmeden mutabakat mekanizmalarını ve diğer özel özellikleri özelleştirmek için araç setini kullanabilirler.

Cardano, Özel Yapım Yan Zincirler ve Araç Seti İle Milyar Dolarlık Şirketleri ve Yatırımcıları Çekmeye Hazırlanıyor

Yan zincir oluşturucular, ana zincirin güvenliğini kaybetmeden mutabakat mekanizmalarını ve diğer özel özellikleri özelleştirmek için araç setini kullanabilirler.
Haberlerin ardından heyecanlı bir üye, ağın yerel tokeninin fiyatının 2020 ile 2021 arasında eth fiyatındaki artışa benzer şekilde büyük bir artış yaşayacağını umuyor.

Cardano ekosisteminin arkasındaki geliştiriciler olan Input-Output Global (IOG) ekibi, bu ayın ilerleyen saatlerinde bir yazılım araç seti başlatacak. Geliştiriciler, bu araç setini kullanarak ekosistemi geliştirmek için Cardano ağında kişiselleştirilmiş yan zincirler oluşturabilir. Haberi Perşembe günü Twitter üzerinden duyuran IOG ekibi, bu alet takımı için resmi teknik belgeyi ekledi.

Ana Ağı Güçlendirme

Bu arada, IOG geliştiricileri araç setini EVM uyumlu bir yan zincir genel test ağı kullanarak bir kavram kanıtı oluşturmak için kullandıklarını açıkladılar. Geliştiricilerin, birden çok test zinciri arasında belirteçleri aktarabileceklerini ve denetim tamamlandıktan sonra dApp'leri ve akıllı sözleşmeleri başlatabileceklerini eklediler. Duyuruya göre, araç setinin uygulamaya özgü diğer bir özelliği de yan zincir oluşturucuların bunu kendi seçtikleri mutabakat mekanizmasını belirlemek için kullanabilmesidir.

Bir yan zincir, ana blok zinciri olarak da bilinen ana ağın yanında çalışan ayrı bir blok zinciridir. Ana blok zinciri genellikle güvenlik ve ademi merkeziyetçiliğe odaklanırken, yan zincirler ölçeklenebilirlik ekleyerek ana blok zincirini geliştirir.

IOG, bu yeni gelişmenin, uzun vadede birkaç Cardano yan zincirinin ve ortak zincirlerin başlatılması da dahil olmak üzere, Cardano ağının kitlesel olarak benimsenmesine yol açacağına inanıyor. Bu arada Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson, Solana'nın Cardano'nun "ortak zincirlerinden" biri olmasını çok isterdi. Hoskinson, geçen ay bana bir şey sor oturumunda bu kadarını açıkladı.

Ona göre, iki blok zinciri bazı karşılıklı faydalardan yararlanacaktır. Örneğin Solana, Cardano'nun güvenlik ve altyapısından yararlanabilirken Cardano, Solana'nın ağ hızından faydalanabilir.

Cardano Ekosistemindeki Heyecanlar

Cardano topluluğunun üyeleri haberlerden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Heyecanlı bir üye, ağın yerel tokeninin 2020 ile 2021 arasında ETH fiyatındaki artışa benzer şekilde büyük bir fiyat artışı yaşayacağını umuyor.

Başka bir heyecanlı üye, araç kiti lansmanının ve dağıtımının önümüzdeki aylarda Cardano yan zincirlerinin kullanımını genişleteceğini belirtti.

Bu arada IOG ekibi, araç setinin mükemmel bir çözüm olmadığını belirterek, iyileştirme gerektiren alanlarda işe yarayacağını da sözlerine ekledi. Bu tür alanlar, araç setinin güvenlik modelini, köprü deneyimini ve SPO ödül mekanizmasını içerir. Ancak ekip, bu eklemeleri toplulukla geri bildirim ve işbirlikleri haline getireceğini kaydetti.

Ağın yol haritasına göre Cardano, yan zincirleri artırmak için paralel muhasebe stilleri başlatacak. Bu lansman, Cardano ağında birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak için Basho güncellemesine dahil edilecek. Bu araç seti, IOG'nin Cardano için geliştirdiği ikinci yan zincir çözümüdür.

İlki, Temmuz 2022'de başlatılan temel Ethereum sanal makine yan zinciriydi. Son birkaç ayda Cardano ağında birkaç iyileştirme yapıldı. Geçen Eylül ayında protokol, dApp'lerin daha ucuz maliyetlerle çalışmasını sağlamak ve akıllı sözleşme dağıtımını artırmak için Vasil yükseltmesinden geçti.

Yazma sırasında, Cardano'nun yerel token'ı 0,3324 dolardan işlem görüyor ve son yedi gün içinde yüzde 23,4 arttı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ