Son aylarda kripto piyasası, Fed'in faiz artırımlarına karşı giderek daha hassas hale geldi.

Cardano, Solana, Shiba Inu Olarak Bitcoin ve Ether Falter, Büyük Fed Faiz Artışlarını Destekliyor

Son aylarda kripto piyasası, Fed'in faiz artırımlarına karşı giderek daha hassas hale geldi. Bu haftanın daha agresif oran artışları beklentileri, son 48 saat içinde birkaç altcoinin önemli ölçüde düştüğünü gördü.

Birkaç Altcoin Çift Rakamlı Kayıplar Görüyor

Wu Blockchain tarafından bildirildiği üzere, yatırımcılar bu hafta Fed'in faiz artırımlarına hazırlanırken, birkaç altcoin geçen hafta önemli ölçüde değer kaybetti. Örneğin, Cardano, Shiba Inu ve Solana %11 düşerken, ApeCoin, Axie Infinity (AXS), The Sandbox's SAND ve Decentraland's MANA gibi Metaverse tokenleri en az %20 oranında değer kazandı.

2021'in 4. çeyreğinde piyasadaki güçlü yükseliş momentumunun aksine, kripto para piyasaları 2022'de mücadele etmeye devam etti. Gelişmekte olan piyasa giderek hisse senedi piyasalarıyla birlikte hareket ederken, birkaç varlık 2021'de oluşan zirvelerin çok uzağında kalıyor.

Yazının yazıldığı sırada, bu varlıkların birçoğu daha önceki kayıplarının bir kısmını telafi etmiş görünüyor. CoinMarketCap verileri, son 24 saatte Solana'nın şimdi %2,26, SAND ve MANA'nın yaklaşık %4, AXS'nin ise yaklaşık %3 düştüğünü gösteriyor.

Etkilenen diğer kripto varlıkları arasında AVAX, XRP, DOT ve NEAR yer alıyor. Yukarıda bahsedilen tokenlerin çoğu ortalama %5 fiyat düşüşü yaşarken, ApeCoin ve NEAR son 7 günde yaklaşık %25'lik büyük kayıplar veriyor. ApeCoin'in çöküşü, token yaratıcılarının yaklaşık 300 milyon dolarlık komisyon aldığını gören Otherdeed NFT lansmanından birkaç saat sonra geldi.

Bitcoin ve Ethereum Düşmeye Devam Ediyor

Piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi de genel fiyat düzeltmelerinden etkilenmedi. Bununla birlikte, her iki varlık da daha geniş pazardan daha mütevazı kayıplar kaydetti, Ethereum son 24 saatte %2,14 ve Bitcoin aynı dönemde %1,59 düştü.

Peter Brandt ve BitMEX'ten Arthur Hayes de dahil olmak üzere birçok analist, yaklaşan bir piyasa çöküşünü tahmin ettiğinden, Bitcoin 37 bin ila 38 bin dolarlık destek etrafında işlem görmeye devam ediyor. Brandt, Bitcoin'in 2018 çöküş modelini tekrarladığına dikkat çekti. Öte yandan Hayes, çöküşün, piyasa giderek riske girerken varlığın Nasdaq ile korelasyonunun sonucu olacağını söylüyor.

Hayes'e göre, Bitcoin 30 bin dolara, Ethereum 2 bin dolara kadar düşebilir. Bununla birlikte, BitMEX yöneticisinin tahminlerine göre, altcoinler en kötü darbeyi alacak ve %75 ila %90 arasında düşecek. Yine de hepsi olumsuz değil, çünkü Hayes çöküşün ardından Bitcoin'in on yılın sonunda 1 milyon dolara yükseleceğini görecek bir boğa koşusu olmasını bekliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ