Minswap, güvenlik açığını keşfettikten sonra bakım moduna girdi.

Minswap, güvenlik açığını keşfettikten sonra bakım moduna girdi. Bu istismar, MIN/ADA havuzundan likiditenin çekilmesine neden olabilirdi. Ekip, izinli bir şekilde yeni havuzların oluşturulmasını zorunlu kılmak da dahil olmak üzere geçici yeni güvenlik önlemleri aldı.

Cardano Tabanlı Minswap DEX, Kritik Güvenlik Açığını Düzelttikten Sonra Bakım Modundan Çıkıyor

Ekip kritik bir güvenlik açığını düzelttikten sonra Cardano DEX Minswap bakım modundan çıktı. Bu istismar, büyük miktarda likiditenin boşaltılmasına neden olabilirdi.

Cardano'da çok havuzlu merkezi olmayan bir borsa olan Minswap, yaklaşık 50 saat süren bir bakım modundan yeni çıktı. Ekip, kritik bir güvenlik açığı nedeniyle bakım moduna nasıl geçtiklerini anlatan bir blog yazısı yayınladı.

Minswap Güvenliği Artırıyor

Fonlar artık güvende ve güvenlik açığı tamamen düzeltildi. Kullanıcılar hiçbir şekilde etkilenmez ve konumları bakım modu başlatılmadan öncekiyle aynıdır.

22 Mart'ta ekip, akıllı sözleşmelerinde birinin tüm likiditeyi boşaltmasına izin verecek ciddi bir güvenlik açığı konusunda uyarıldı. Bu, onları güvenlik önlemleri oluşturmaya ve likiditeyi yamalı yeni bir akıllı sözleşmeye geçirmeye teşvik etti.

Ayrıca, LBE NFT ile MIN/ADA havuzunda birikenler için likidite teşviklerini iki gün uzattılar. Ekip, anlık görüntüye dayalı olarak LP tokenlerini havadan bırakıyor ve bu tokenler  %40'ından fazlası taşındı.

Güvenlik açığı düzeltme ekiyle ilgili rapor, bunun nasıl istismar edilebileceğine ve ekibin sorunu çözmek için aldığı çözüme ilişkin ayrıntılara yer veriyor. Kayda değer bir nokta, yeni havuzların oluşturulmasına izin verilmesinin geçici olarak eklenmesidir. Bu, ademi merkeziyetçiliğe aykırıdır, ancak ekip, Minswap DEX v2 ile daha merkezi olmayan bir modele geçmeyi umuyor.

Akıllı Sözleşme Denetimi Bir Zorunluluktur

Minswap ekibi, güvenlik açığını zamanında yakaladığı için şanslı. Olmasaydı, büyük bir fon akışına ve büyük bir itibar kaybına neden olabilirdi. Son haftalarda birçok proje açıklardan zarar gördü.

Akıllı sözleşme zayıflıkları, kötü oyuncuların DeFi pazarında fon çalmasının en önemli yollarından biri olmaya devam ediyor. Bu projeler için, güvenliklerini büyük ölçüde artıran üçüncü taraf bir denetim firması tarafından akıllı sözleşmeleri yürütmesi esasen zorunlu hale geldi.

Bunun üzerine kripto sigortası ön plana çıkıyor ve bu da hırsızlık durumunda yatırımcıların korunmasına yardımcı oluyor. Daha fazla saldırgan, hedefleri için popüler nişte yeni girişler aradığı için DeFi pazarının daha fazla koruyucu önlem alması gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ