Cardano, Midnight (DUST) adlı veri gizliliği odaklı yeni bir yan zinciri duyurdu.

Cardano: Yeni Gizlilik Dijital Parası, Ekosistemin Değerini Büyük Ölçüde Artıracak - Monero

Cardano, Midnight (DUST) adlı veri gizliliği odaklı yeni bir yan zinciri duyurdu. Midnight ile gündeme gelen duyuru, tartışmalara rağmen ADA'nın değerini artırmaya hazırlanıyor.
Cardano, Cardano ve Monero toplulukları arasında yeni tartışmaların kaynağı olan yeni bir yan zincir tanıttı. Midnight  yerel token DUST ile olarak adlandırılan veri koruma odaklı katman 2 protokolü, Cardano ekosisteminin değerini artırmaya hazırlanıyor.

Cardano çekirdek geliştiricileri Input Output Global'in (IOG) kurucusu Charles Hoskinson, IOG ve Edinburgh Üniversitesi tarafından İskoçya'da düzenlenen bir etkinlik olan IO Scotfest sırasında yan zinciri duyurdu.
Hoskinson, Midnight'ın sıfır bilgiye dayanıklı teknolojiyle destekleneceğini ve Monero (XMR) ve ZCash (ZEC) gibi gizlilik-para projelerinin ötesine geçen işlevlere sahip olacağını açıkladı.

Esasen Midnight, geliştiricilerin zaten çok aşina olduğu bir programlama dili kullanarak Cardano'da "sıfır bilgiye dayanıklı akıllı sözleşmeler" sunacak. Ayrıca, kullanıcıların, her şeyin varsayılan olarak anonim olduğu mevcut gizlilik madeni paralarının aksine, gizliliği tamamen koruma veya verilerine bir miktar erişime izin verme arasında seçim yapmasına olanak tanır. Hoskinson dedi ki;

Midnight, Zcash ve Monero'nun Snarks ve halka imzalarla yaptığı gibi, her şeyin varsayılan olarak anonim olduğu gizlilik-para teknolojisini geliştirdi.

Duyuru ayrıca, Cardano ağındaki staker'ların Midnight başladığında ADA ödüllerine ek olarak otomatik olarak DUST tokenleri kazanacağından da bahsediyor. Popüler Cardano sosyal medya fenomeni 'ADA balinasına' göre kurulum, Cardano ekosistemine ve ADA pazarına büyük bir destek sağlayacak.

Midnight Zaten Monero (XMR) İle Karşılaştırılıyor

Midnight blok zincirinin ayrıntıları, kripto pazarındaki muhtemelen en popüler gizlilik parası olan Monero topluluğundaki en büyük Twitter hesaplarından biri tarafından kritik karşılaştırmalara yol açtı.

Twitter hesabı, Midnight'ın düzenleyicilerin ve denetçilerin kullanabileceği bir "arka kapıya" sahip olacağı iddiasını IOG'nin büyük bir başarısızlığı olarak adlandırdı. Yanıt olarak, Charles Hoskinson ve Cardano topluluğunun diğer üyeleri, protokolün yalnızca geliştiricilere, kullanıcıların gizliliklerini koruyup korumayacağını seçmelerine izin vermek için kullanacakları araçları vereceğini belirterek iddiayı çürüttüler.

Fikir bu çünkü her DApp'in farklı bir açıklama konsepti var. Bunu protokol düzeyinde yapmak hiç mantıklı değil. Bir düzenleyici kazanan seçmeniz ve protokolü onlarla birlikte başlatmanız gerekir. Üzgünüm, öğle yemeğinde çekirge yiyen kalabalıkta değilim.

Hesap, duyuruyu muhtemelen yanlış anladığını kabul ettikten sonra iddialarını geri çekti. Bununla birlikte, yine de, arka kapıya sahip bir Cardano gizlilik belirtecinin bir alıntısını içeren IOG'nin araştırma makalesine atıfta bulunulmaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ