Cardano ağ kullanımı, gerçekleşen çok sayıda akıllı sözleşme dağıtımının ortasında yeni bir zirveye ulaştı.

Cardano ağ kullanımı, gerçekleşen çok sayıda akıllı sözleşme dağıtımının ortasında yeni bir zirveye ulaştı. Cardano blok zinciri ekibi, son zamanlarda bazı büyük ölçeklenebilirlik geliştirmeleri başlattı.

Ethereum rakibi Cardano, son birkaç ayda önemli gelişmelere tanık oldu. Son birkaç yılda akıllı sözleşmeler yeteneğinin tanıtılması, ağdaki etkinliğin artmasına neden oldu.

22 Ocak Cumartesi günü, Cardano ağındaki ortalama blok zinciri yükü şaşırtıcı bir şekilde yüzde 94,94'e ulaştı. Bu, 16 Ocak'tan bu yana ağda kaydedilen en yüksek rakam oldu. "Blockchain yükü" terimi genellikle Cardano ağında kullanılan blok sayısını ifade eder.

Şu anda tam bir Cardano bloğunun boyutu 73 kb'dir. Yüzde 100 puan blokların dolu olduğunu, yüzde 0 puan ise blokların boş olduğunu gösterir. Cardano'nun blok zinciri yükündeki bu ayki artış, Cardano ekibinin blok boyutunu yüzde 12,5 artırdığını açıklamasından sonra gerçekleşti. Bu hareket, Cardano'daki trafikte öngörülen artışı karşılamak içindi.

Geçen hafta, Cardano'nun blok zinciri etkinliği de kısa bir süre için Ethereum'u geride bıraktı. Ayrıca, çok beklenen SundaeSwap DEX'in piyasaya sürülmesi ağ etkinliğini artırdı. Bir dizi DeFi protokolü, bu yıl daha sonra piyasaya sürülmek için şimdiden hazırlanıyor.

Cardano Ölçeklene Bilirliğe Odaklanıyor

Akıllı sözleşmeler yeteneğinin Cardano blok zincirine gelişi, platforma yeni kanatlar kazandırıyor. Geliştiriciler, merkezi olmayan uygulamaları (DApp'ler) yüklemek için bu akıllı sözleşme özelliklerini kullanıyor. Bu, dolaylı olarak Cardano blok zincirinde depolanan veri miktarında bir artışa neden oldu ve böylece blok yükünde bir artışa daha fazla katkıda bulundu.

Artan blok zinciri kapasitesi, blok başına işlem kapasitesini daha da artırdı. Bu sonuçta saniyede daha fazla işleme, daha yüksek veri çıkışına ve tüketiciler için daha fazla kapasiteye dönüştü.

Cardano, bu yeni ölçeklenebilirlik kilometre taşlarına ulaşarak, ayarlanmış hacimleri dikkate alarak Ethereum'dan daha yüksek hacimler ve 500 kat daha ucuz ücretler kaydetti. Geçen yıl boyunca Cardano cüzdanlarının sayısı da önemli ölçüde arttı. 24 Aralık 2021 itibariyle, Cardano blok zincirindeki toplam cüzdan sayısı, 2020 Noel dönemine göre yüzde 1200 gibi şaşırtıcı bir artışla 190.000'e ulaştı.

ADA fiyat düzeltmesi

Cardano blok zinciri son dört ayda bazı önemli gelişmeler kaydetmiş olsa da, yerel kripto para birimi ADA'nın fiyatına yansımadı. Eylül ayı başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.0$'a ulaştıktan sonra, ADA fiyatı şu ana kadar %66 oranında düzeltme yaptı.

ADA sürekli yana doğru hareket ediyor ve bugün itibariyle, acımasız kripto piyasası düzeltmesinin ortasında 1.0 doların altına daha da düştü. Basın zamanı itibariyle, Cardano (ADA), 33 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 0.98 dolarlık bir fiyatla yüzde 12 düşüşle işlem görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ