Uzman, Messari'nin Cardano'nun işlem hacmine ilişkin verilerinin hatalı olduğunu iddia ediyor.

Uzman, Messari'nin Cardano'nun işlem hacmine ilişkin verilerinin hatalı olduğunu iddia ediyor. Ancak piyasa katılımcıları, Messari'nin verilerini ve bunun Cardano'nun EUTXO modelinde nasıl etkili olduğunu savundu.

Cardano, günlük ekonomik işlem hacimlerinde Bitcoin ve Ethereum'u geride bırakmaya devam ediyor.Cardano'nun zaman zaman Bitcoin'i aşan son zamanlarda artan işlem hacmi, kripto topluluğunda tartışmalara yol açtı. Bazı topluluk üyeleri, Messari'nin en aktif zincirler panosunun Cardano'nun işlem hacmini raporlamasında yanlış olduğunu belirtti.

Topluluk Üyeleri Neden Cardano'nun Verilerinin Şişirildiğini Düşünüyor?

"Bilimsel" kullanıcı adına sahip bir Redditor, Cardano blok zincirinin son zamanlarda aşırıya kaçan düzeltilmiş işlem hacminin göründüğü gibi olmadığını iddia etti. Kullanıcı, özellikle AdaStat gibi diğer kaynaklarla karşılaştırıldığında, "Messari Crypto'nun verilerinin Cardano'nun işlem hacmini çılgınca şişirdiğini" belirtti.

Uzman, tutarsızlığın nedeni hakkında spekülasyon yaptı. Ona göre hata, Messari'nin kontrol panelinin Cardano'nun Genişletilmiş Harcanmamış İşlem Çıktısı (eUTxO) modeli için işlem hacmini tahmin etmek için uygun olmayabileceği gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir.

"Bence Messari, toplam işlem değerinin bir parçası olarak Cardano'nun UTxO değişim çıktılarını dahil ediyor. Bu sorun, Messari sorunu çözene kadar Cardano büyüdükçe daha da kötüleşecek," dedi.

 Bitcoin'in UTXO modelinden türetilen eUTxO modelinde, işlem verilerinin aşırı şişirilme riskinin olduğunu açıklıyor. Bunun nedeni, her iki modelde de blok zincirinin, bir işlem gerçekleştirildikten sonra cüzdanda tutulan harcanmamış tokenlerin bakiyesini iade ederek işlemleri kaydetmesidir.

2 ADA'nın gönderildiği 319 ADA tutan bir cüzdanda gerçekleştirilen bir işlem örneğini veriyor. Bazı blok zinciri araştırmacıları, işlemin değerinin 317 ADA olduğunu kaydedecektir çünkü gönderene iade edilen budur, ancak gerçekte 2 ADA işlemidir.

Messari, verilerin mümkün olduğunca doğru olduğunu açıklığa kavuşturmaya çalıştı. Messari'nin 24 saatlik düzeltilmiş işlem hacmi metriğinin açıklayıcısı, bunun "bazı "ekonomik olmayan" işlemleri" denemek ve kaldırmak için kalibre edildiğini belirtiyor. Metriğin yaratıcısı Coin Metrics, metriğin özellikle yalnızca anlamlı ekonomik işlemleri izole ettiğini de açıklıyor.

Diğer bazı piyasa katılımcıları da verilerin doğruluğunu savundu. Twitter kullanıcısı "EdnStuff", Cardano'nun olağanüstü ayarlanmış işlem hacminin yalnızca daha fazla zincir içi aktiviteye atfedilebileceğini belirtti. Cardano'nun 'basit' işlemleri hallederken, blok zincirine akıllı sözleşmelerin getirilmesinin daha karmaşık işlemlere yol açtığını da sözlerine ekledi.

Cardano, Bitcoin ve Ethereum'u Gölgede Bırakmaya Devam Ediyor

Bu arada, o gün Cardano yine Messari'nin en aktif zincirler panosunun tepesinde. Proof-of-stake blok zincirinin, Bitcoin'in yaklaşık 14 milyar dolarlık hacmine kıyasla 24 milyar doların üzerinde ayarlanmış bir işlem hacmini gerçekleştirdiği bildiriliyor.

TradingView tarafından ADAUSD Grafiği

Bununla birlikte, ADA'nın fiyatı, kripto piyasasının geri kalanıyla birlikte düşmeye devam ediyor. ADA şu anda son 24 saatte %-3,46 düşüşle 0,85 dolar civarında işlem görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ