Gate.io, BtcTurk, OKx ve WhiteBIT gibi kripto borsaları, 22 Eylül'de Cardano Vasil yükseltmesine hazır olduklarını gösterdi.

Gate.io, BtcTurk, OKx ve WhiteBIT gibi kripto borsaları, 22 Eylül'de Cardano Vasil yükseltmesine hazır olduklarını gösterdi. Ana ağ bloklarının yüzde 94'ü, son Vasil düğüm adayı (1.35.3) tarafından oluşturulmuştur.

15 Eylül'deki Ethereum Merge yükseltmesine ek olarak, bu ayki bir başka büyük olay da Cardano blok zinciri ağındaki Vasil hardfork'u. Cardano'nun ana grubu Input Output Global, dört borsanın Vasil yükseltmesine hazırlıklı olduğunu doğruladı.

Bu, Gate.io, BtcTurk, OKx ve Whitebit gibi borsaları içerir. Önümüzdeki haftalarda daha fazla borsanın desteklerini uzatma olasılığı var. Ayrıca IOG, Vasil Dostu Düğümlerin blokların yaklaşık yüzde 94'ünü ürettiğini de ortaya koydu.

IOG'nin tweet'inde şöyle yazıyor: "DPT hazırlığı: ana ağ bloklarının %94'ü son Vasil düğüm adayı (1.35.3) tarafından yaratılıyor". Cardano'nun ana grubu tarafından şu anda izlenen üç önemli metrik şunları içerir:

Son düğüm sürümü tarafından üretilen ana ağ bloklarının yüzdesi. Cardano ekibi çıtayı şimdiden yüzde 75'e çıkardı.

Yükseltilen borsaların sayısı. Bunun için Cardano ekibi, likiditenin yaklaşık yüzde 80'ini temsil eden çıtayı 25'e koydu.

Kilitli toplam değer (TVL) açısından ağdaki en iyi 10 dApp'in yükseltilmesi.

5 Eylül Pazartesi günü, IOHK ekibi ağın ilk şartı zaten karşıladığını açıkladı. Daha önce, Vasil hardfork'un Haziran sonuna kadar Cardano blok zincirinde piyasaya sürülmesi gerekiyordu. Ancak, son iki ayda birkaç gecikmeyle karşı karşıya kaldı.

Cardano blok zincirindeki Vasil hardfork, “verimi artırarak, komut dosyası verimliliğini artırarak ve blok iletimindeki gecikmeyi azaltarak ağın performansını artırmayı” amaçlıyor.

Vasil Upgrade 22 Eylül'de Geliyor

Geçen hafta, Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson, Vasil hardfork'un yeni tarihini 22 Eylül olarak açıkladı. Bu, Ethereum blok zincirindeki Merge yükseltmesinden tam olarak bir hafta sonra.

Cardano'nun araştırma ve geliştirme ekibi olan Input Output Global (IOG), geçtiğimiz hafta Twitter hesabı aracılığıyla açıklama yaptı. Bu, tüm temel bileşenlerin testlerinin başarıyla tamamlanmasının yanı sıra topluluğa hazır olma durumunun ardından gelir. Duyuru şöyle:

Tüm temel bileşenlerin başarılı bir şekilde tamamlanması ve kapsamlı testlerinin yanı sıra topluluk hazırlığının onaylanmasının ardından, bugün #Cardano ana ağında #Vasil yükseltmesi için 22 Eylül'ü duyurabiliriz.

Vasil yükseltmesi ayrıca Plutus'a geliştirmeler getirecek ve böylece geliştiricilerin daha güçlü ve verimli blok zinciri tabanlı uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyacak. Borsalar Vasil yükseltmesi için hazırlanırken, kullanıcıların herhangi bir işlem yapmasına gerek yok.

IOG, "#Cardano'nun benzersiz hard fork birleştiricisi sayesinde, kullanıcıları için herhangi bir kesinti veya blok üretiminde bir kesinti olmaksızın sorunsuz bir teknik geçiş bekliyoruz" dedi.

Cardano'nun yerel kripto ADA'sı, haftalık grafikte yüzde 13'ün üzerinde kazanç sağlayan güçlü bir iyimserlik gösteriyor. Basın zamanı itibariyle ADA, 17.4 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 0.51 dolarlık bir fiyattan işlem görüyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ