Rusya ve Ukrayna arasında meydana gelen savaş sadece savaşan ülkeleri etkilemiyor.

Rusya ve Ukrayna arasında meydana gelen savaş sadece savaşan ülkeleri etkilemiyor. Savaş aynı zamanda petrol ve doğalgaz fiyatlarına artış olarak yansıyor. Bu durum ise enerji noktasında dışa bağımlı olan ülkemizi etkiliyor. Zira enerji faturası ciddi oranda kabarıyor ve bu durum bize cari açık olarak yansıyor.

Kuşkusuz cari açığın artması şeklinde yansıyacak bir durum cari açığını ihracat ile kapatmak isteyen Türkiye’nin beklediği bir durum olmayacak. Hedeflenen ile gerçekleşenin farklı olması yeni bir ekonomi modeli uygulayan bir ülke için açıkçası sıkıntılı bir durum ortaya koyacak.

Yaz ayları yaklaşırken turizm gelirlerinin cari açığı kapatma noktasında en önemli kaynaklardan birisi olacağı vurguları yapılıyor. Rusya- Ukrayna savaşının turizme nasıl yansıyacağı bilinmese de bir baskının olabileceği ifade ediliyor. Ancak baskının sınırlı kalacağını söyleyebiliriz.

Peki cari açıktaki artış Bitcoin’e yönelimi artırabilir mi? Açıkçası bu yönelimin artması mümkün. Zira bir ekonomik dengenin bozulması durumu olumsuz faktörlerden dolayı Bitcoin ve kripto paraların bir korunma olarak görülmesini sağlayacaktır.

Reuters’ın anketinde 2022 cari açık beklentisinin 29 milyar dolardan 38 milyar dolara çıktığı görülüyor. Ancak rakamların netliğini ortaya koymak zor. Zira henüz daha yılın ilk çeyreğini yeni bitirdik. Büyüme, istihdam, ihracat ve yatırımlarla bakalım 2022 yılı nasıl şekillenecek?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ