İddiaya göre 3,6 milyar dolarlık kripto Ponzi'nin 'kurbanları' hala borsanın yasal olduğuna inanıyor.

Çarpıcı İddia: Kripto Ponzinin Mağdurları Hala Kazanç Peşinde

İddiaya göre 3,6 milyar dolarlık kripto Ponzi'nin 'kurbanları' hala borsanın yasal olduğuna inanıyor. 3,6 milyar dolarlık bir kripto Ponzi planına yakalananlardan bazıları, hala yatırımlarını üç katına çıkarmayı bekledikleri için polis soruşturmalarına yardım etmeyi reddediyor.

Mağdurlar Hala Dolandırıcılığa İnanıyorlar

Güney Kore'de 3,6 milyar dolarlık bir kripto Ponzi planının kurbanlarının, projeye hala inandıkları ve yatırımlarından geri dönüş alma umutlarını sürdürdükleri için, bir polis soruşturmasının ve ortak bir davanın ilerlemesini engellediği bildiriliyor.

4 Haziran'da Kore hukuk firması Daegon'un, CEO'su V Global ve 130 yatırımcı ve Gyeonggi Nambu Polis Teşkilatı adına üç yönetici hakkında ortak bir şikayette bulunduğu bildirildi.

Gyeonggi Nambu Polis Teşkilatı'nın, yatırımcılara yatırımlarını üçe katlayacaklarını vaat ederken, 69.000 kişiyi 4 trilyon won (3.6 milyar $) dolandırdığı bildirilen bir kripto para Ponzi planı için V Global'i araştırdığı bildiriliyor.

Şirketin web sitesinde yer alan bir bildirimde, "yanlış" iddiaları şiddetle reddettiği ve Seocho Polisine "hakaret ve işi engellemek için" şikayette bulunduğu belirtiliyor.

Yerel medya kuruluşu JoongAng Daily'nin 8 Haziran tarihli bir makalesi, iddia edilen Ponzi şemasının "kurbanlarından" bazıları davayı bildirmeyi reddettiği için polisin "son zamanlarda bir engelle karşılaştığını" belirtiyor.

Yayına göre, polisin geçen ay Güney Kore'de V Global'in 22 ofisine baskın yapmasına ve bu süreçte 213 milyon dolarlık varlığı dondurmasına rağmen, şirket dışındaki çalışanlar kurbanlara şirketin soruşturma altında olmadığını söylemek için mesaj atıyor.

İsmi açıklanmayan bir adam JoongAng'a annesinin V Global tarafından dolandırıldığına inandığını söyledi. Adam, "Birkaç gün önce, 2 Haziran'da, şirkette kimsenin polis tarafından araştırılmadığını iddia eden bir metin mesajı gönderdiler" dedi.

Yatırımcılara polise ihbar etmelerini engellemek için bekleyip görmelerini söyleyip duruyorlar” dedi.

V Global, kendi yerel tokenini satmanın yanı sıra, en az 6 milyon won (yaklaşık 5381 $) yatırım yapan herkesin altı ay sonra temettü olarak ödenerek yatırımlarını üç katına çıkaracağına söz verdi.

Bir polis memuru JoongAng'a “Bir kripto para ticaret platformunu taklit etmeye çalıştılar, ancak gerçekte yatırımcılar üzerinde yasadışı bir Ponzi şeması yürütüyor gibi görünüyorlar” dedi.

Yonhap haber ajansına göre, V Global ayrıca platforma yeni müşteriler getirmek için yaklaşık 1000 dolar değerinde 1.2 milyon wonluk tavsiye bonusları da teklif etti.

V Global suçlu bulunursa, 2015 yılında OneCoin'in multi-milyar Ponzi planına benzer şekilde, potansiyel olarak kriptoyla ilgili en büyük Ponzi planlarından biri olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ