ABD enflasyon rakamları Nisan rakamlarından daha yüksekse, kripto alanında daha fazla kan banyosu bekleyebiliriz.

Çarşamba Günkü ABD TÜFE Enflasyon Rakamları Neden Bitcoin (BTC) İçin Bir Kırılma Olayı Olabilir?

ABD enflasyon rakamları Nisan rakamlarından daha yüksekse, kripto alanında daha fazla kan banyosu bekleyebiliriz. Bitcoin ve daha geniş kripto alanı, öngörülebilir gelecekte değişken kalmaya devam edecek olan ABD hisse senedi piyasasını yakından takip ediyor.

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) haftaya oldukça zorlu bir başlangıç yaptı ve şimdilik işler daha da kötüleşiyor gibi görünüyor. Bugün erken saatlerde, Bitcoin fiyatı Temmuz 2021'den bu yana ilk kez 30.000 doların altına düştü. Ancak o zamandan beri toparlandı ve şu anda 31.500 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Bitcoin 10 Ayın En Düşük Seviyesine Düşüyor , İşte Nedeni ve Sırada Ne Var ?

Genel piyasa hissi, şu an itibariyle Bitcoin ile olumsuz kalmaya devam ediyor. Böylece, ABD Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklayacağı için tüm gözler Çarşamba günü olacak. Mart ayında TÜFE rakamları yüzde 8,5'e ulaştı ve Amerika Birleşik Devletleri'nde kırk yılın en yüksek enflasyonunu işaret etti.

Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası büyük ölçüde ABD hisse senedi piyasasına bağlı olduğundan, enflasyon verilerinin onlar üzerinde dalgalanma etkisi olacaktır. Dolayısıyla, enflasyon verilerinin beklenenden yüksek çıkması durumunda Merkez Bankası'nın para politikasının niceliksel olarak sıkılaştırılması konusunda şahinleşmesini bekleyebiliriz. Bu, Fed'in ABD hisse senedi piyasasında daha fazla düzeltmeye yol açabilecek daha fazla faiz artırımı açıklayabileceği anlamına geliyor.

Bu, ilerleyen kripto para piyasası üzerinde daha da fazla baskı yaratabilir. Japon Bitcoin borsası Bitbank'ın kripto piyasası analisti Yuya Hasegawa, Çarşamba günü TÜFE verilerinin Bitcoin için bir "dönüm noktası" olabileceğini söylüyor. CNBC'ye konuşan Hasegawa şunları söyledi:

TÜFE yavaşlama belirtisi göstermezse, daha hızlı parasal sıkılaştırma korkusunu artıracaktır. Ancak diğer enflasyon ölçütleri yavaşlamaya başlıyor ve Nisan TÜFE'si de aynı şeyi takip edebilir, bu da muhtemelen piyasanın endişesini hafifletecek ve risk algısının iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Bitcoin ve ABD Hisse Senedi Piyasası

Bitcoin, bu yıl 2022'de ve hatta son birkaç yılda ABD hisse senedi piyasasını büyük ölçüde takip ediyor. Özellikle teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite (INDEXNASDAQ: .IXIC) ile korelasyonu oldukça yüksek.

Ancak, 2021 boğa koşusu sırasında değerlemeleri hızla yükselen büyüme stoklarında büyük bir satış görüyoruz. Öte yandan, Amazon ve Google gibi birinci sınıf teknoloji şirketleri bile pazar beklentilerine göre şaşırtıcı sonuçlar veriyor. Bu nedenle, bu alanda da bazı satışlar var!

Geliştirmeden bahseden Valkyrie Investments'ın baş yatırım sorumlusu Steven McClurg şunları söyledi:

Hisse Senedi ve Kripto piyasaları, riskten kaçınmadan ağır risk satışına geniş bir geçiş nedeniyle yönetim kurulu genelinde satış yapıyor. İki varlık sınıfı arasındaki korelasyon, blok zinciri ve dijital varlıklarda yer alan halka açık şirketlerin sayısı nedeniyle son aylarda daha belirgin hale geldi ve bu pazarların en azından bir süre büyük ölçüde kilit adım hareket ettiğini görmemiz muhtemel.Bu nedenle, ABD hisse senedi piyasası ile birlikte kripto piyasası için de oynaklığın devam etmesini bekleyebiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ