Merhaba arkadaşlar, Kasım ayının başlarından itibaren süre gelen bir artışa sahip olan "Bitcoin Cash" yani Bitcoin'in  1 Ağustos 2017 çatallanması ile ortaya çıkmış altcoin şu sıralarda 1000$ duvarını yıkmaya çalışıyor. Tam 1 ay önce değeri 280$ civarında seyreden Bitcoin Cash neden böyle bir atak gösterdi ve kripto para dünyasındaki bütün boğaları kendine çekti, şimdi bir bakalım.

SegWit2x forkundan dolayı, Bitcoin fiyatlarının pomplanarak yükseldiğini bölünmeden sonrada çok fazla değer kaybedip yeni çıkacak olan B2X'in BTC yi öldürmemesi yada yerini almaması adına yapılan bir işlem olarak değerlendirilen bir durum söz konusu. Fork olayıda iptal olunca Goldman Sachs'ın 8.000$ görebilir haberleri sonrasında tekrar pomplanmaya devam edilmiş bir market sonrasında görev tamamlanmış ve balinalar eşliğinde aşılan barajlar bir bir geriye doğru destekleri kırarak düşüş trendine sokulmuş ve daha sonrasında da ucuzdan alınıp, Aralık sonları yada Ocak başlarında 10.000$ seviyelerine tekrar pompalanacak bir senaryoda olabilir.

Şuanki öngörüler 5.200$ seviyelerine kadar gerileyebilecek şekilde. Bir önceki artışa dikkat ederseniz 2980$ dan başlayan trendi 4110$ da son bulmuş ve daha sonrasında 3600$'a kadar gerilemişti. Fakat bir sonraki trend 3600$ dan başlayarak bizi neredeyse 5850$ civarına getirmiş ve oradan, tekrar 5100$ seviyelerine geri götürmüştü. 5100$ dolar sonrası başlayan trend neredeyse hiç durmadan bizi 7880$ seviyelerine kadar çıkarttı. Burada aslında demek istediğim şey, Bitcoin'in düşüş yaşayarak daha doğrusu düzeltme yaparak ilerlemesi kendi içinde bulunduğu barajları sağlamlaştırabilmesi adına iyi bir durum. Diğer yandan hızlı bir çıkışın hızlı bir inişi oluyor ve fiyatlar güven vermiyor durum böyle oluncada insanlar giriş/çıkış için doğru kararlar veremiyorlar.

Hatta bu işin içine, Bitcoin Gold'u da dahil edebiliriz diye düşünmekteyim. Çıkışı henüz 1 ay olmamasına rağmen 500$ dan 100$ seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin Gold bildiğim kadarıyla sadece Bitfinex borsası ve Huobi de işlem görmekte. Kısa bir süre içerisinde 250$ seviyelerine kadar gelen Bitcoin Gold stratejik bir coin olarak görülebilir. Bitcoindeki artıştan yararlandıktan sonra, düşüş trendi sonrasında diğer iki çatal olan Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold varlıklarınızı değerlendirmeniz için iki güzel alternatif olarak kullanılabilir. Özellikle 7880$ seviyelerinden 6400$ seviyelerine gelinirken, geçen 2 günde Bitcoin Cash sürekli artmaya devam etti, bu artıl aslında Bitcoinden, Bitcoin Cash'e kaçış şeklinde yorumlansada yatırımcılar Bitcoin Gold'a da kaçtılar. Bu durum güzel kazançlar bırakmıştır diye düşünüyorum. Hamleleri biraz erken tahmin edebilmek gerekli.

2 günde neredeyse 2X oran Bitcoin Gold ve, 1 ay içerisinde 5X oran yapan Bitcoin Cash bence Bitcoin alternatifi olarak kendisini kanıtladı. Tabiki bu bir süreç, 1000$ seviyelerinde kalıcı olabilmesi için sadık bir yatırımcı ve miner kitlesine ihtiyacı var. Şuan Bitcoin madencilği verimsiz olacaktırki, Bitcoin Cash madenciliğine geçişler devam ediyor durumda böyle olunca transition işlemlerinde aksaklıklar oluyor gönderileriniz uzun süre "Doğrulanmamış İşlem" olarak kalabiliyor.

Tabiki bu veriler tamamen yaptığım piyasa araştırması sonucunda elde ettiğim bilgiler bu bilgilerin hiçbir tutarı yoktur. İlerleyen günlerde hep beraber gelişmeleri takip edeceğiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ