Merkez bankaları stablecoinlerin hayatta kalmasına izin verecek mi?

CBDC Güneşi Yükselirken, Stablecoin

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC'ler) ile ilgili bir mayalanma var ve çoğu insan gerçekten ne bekleyeceğini bilmiyor. Dünyanın farklı yerlerinde çeşitli efektler köpürüyor gibi görünüyor. 

Şunu düşünün: Çin'in e-CNY'si halihazırda 200 milyondan fazla vatandaşı tarafından kullanılıyor ve tam bir dağıtım Şubat ayı başlarında gerçekleşebilir. Ancak dijital bir yuan uluslararası alanda çekiş kazanacak mı? Avrupa'nın merkez bankası birkaç yıldır dijital bir euro araştırıyor ve Avrupa Birliği 2023'te dijital bir euro faturası çıkarabilir. Ancak, dijital euro üzerinde tek bir tarafça tutulabilecek bir tavan gibi sınırlamalarla gelecek mi? ABD'nin dijital doları, USD'nin dünyanın rezerv para birimi olduğu göz önüne alındığında en çok beklenen hükümet dijital para birimi olabilir, ancak ne zaman ortaya çıkacak? Uygulama en az beş yıl uzakta olabilir.

Tüm bu belirsizliğin ortasında, en azından kripto evrende bir soru ısrarla devam ediyor: Büyük ekonomi dijital para birimlerinin sabit paralar üzerindeki etkisi ne olacak? Onlara nefes alacak oksijen bırakır mıydı?

Olumlu tarafı, bazıları büyük ölçekli CBDC'lerin çoğunun toptan satış yoluna gideceğine, yani sınırlı sayıda büyük finansal kurum tarafından dijital paraya doğrudan erişime izin vereceğine inanıyor. Eğer öyleyse, bu ödemeler sektöründe stablecoin'ler için bir "perakende parça" bırakabilir mi?

“Cüzdanları veya hesapları, daha sonra merkez bankasında hak iddia eden ticari bankalar gibi aracılar tarafından tutulabilir. Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi kıdemli üyesi Gerard DiPippo, şunları söyledi: ölçekte piyasaya sürülecek.”

Hukuk firması McDermott Will ve Emery'nin Birleşik Krallık merkezli ortağı Arvin Abraham, şunları söyledi:

Hükümetler, giderek daha fazla ödeme aracı olarak kabul edilen stabilcoinler ve diğer kripto para birimlerinin olduğu bir dünyada para birimlerini alakalı tutmak için CBDC'lerin perakende kullanımına izin vermek için rekabetçi bir zorunluluk var.
Kullanıcılar için bir rekabet mi?

O halde, stabilcoin'ler ve CBDC'ler arasında bir perakende rekabetinin ortaya çıktığını varsayarsak, bu rekabetin galip gelmesi muhtemel mi?

“Stablecoinlerin bariz avantajı, var olmaları veya en azından çoğu CBDC'den daha ileride olmalarıdır. Bu, özellikle ABD bağlamında geçerlidir,” dedi DiPippo. "Bence bir ABD CBDC'sinin bugün Kongre tarafından yetkilendirilmiş olsa bile konuşlandırılması uzun yıllar alacak."

Öte yandan, diğerleri CBDC'lerin ortaya çıktıklarında ve ortaya çıktıklarında sabit paraları gereksiz kılacağına inanıyor. Önde gelen iki stablecoin olan Tether ( USDT ) ve USD Coin'in ( USDC ) her ikisinin de ABD doları ile bağlantılı olduğunu ve her ikisinin de 1-1 sabitini hedeflediğini düşünün.

Abraham, "Bir ABD doları CDBC'si olan bir dünyada, bu paralara olan ihtiyaç ortadan kalkıyor, çünkü her zaman dolar tarafından 1-1 desteklenen ve fiat eşdeğeri ile etkili bir şekilde değiştirilebilir bir kripto yerli alternatifi olacak" dedi.

Ancak, belki sonuç ikili değildir; birinin veya diğerinin seçimi. Belki de barış içinde bir arada var olabilirler; bu, ABD merkez bankasının ikinci en yüksek rütbeli yetkilisi olarak daha az bir otorite tarafından ileri sürülmemiş bir olasılık.

Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, Mayıs ayındaki bir Kongre oturumunda ifade verdi : "Eğer sabit paralar veya kripto para birimleri biçimindeki özel paralar yaygınlaşırsa, ABD ödeme sisteminin sözde duvarlı bahçelere bölündüğünü görebiliriz." : “CBDC, dijital finansal ekosistemde güvenli bir merkez bankası yükümlülüğü sağlayarak istikrarlı paralar ve ticari banka parası ile birlikte var olabilir ve onları tamamlayıcı olabilir.”

Stabilcoinler ve CBDC'ler yan yana var olabilir mi?

Bu uyumlu senaryo gerçekçi mi? DiPippo, verdiği demeçte, "Stablecoin'lerin ve CBDC'lerin bir arada bulunamaması için hiçbir neden göremiyorum" dedi. “Uygulamada, bir arada yaşama dereceleri kısmen düzenlemelere, özellikle de bazı hükümetlerin ödemeler için stabilcoinlere izin verip vermemesine bağlı olacak, özellikle sınır ötesi bağlamda.”

DiPippo, bunların çoğunun kullanıcı deneyimlerine, maliyet avantajlarına ve her enstrümanın genel kullanılabilirliğine bağlı olacağını ekledi. “Genel olarak, bu konularda başarılı olmak için özel sektöre daha fazla güveniyorum. Stabilcoin'lerin 'kalabalıklaşması' konusunda çok endişelenmiyorum, yasaklanmaları konusunda endişeleniyorum.”

Coinbase kripto para borsası, yalnızca birlikte yaşama inanmakla kalmıyor, aynı zamanda Temmuz ayındaki bir beyaz sayfaya göre CBDC'lerin stablecoin'leri bile artırabileceğini söylüyor. CBDC'lerin, sabit paralar ve daha geniş dijital varlık ekonomisi için sağlam, kapsayıcı ve güvenli yeniliği tamamlayacağına ve teşvik edeceğine kuvvetle inanıyoruz."

Coinbase, Stablecoin'lerin yenilik yapmak için CBDC'lerden daha iyi bir konumda olduğunu ekledi. “İlk hamle avantajına sahip olmanın yanı sıra, stabilcoinlerin önümüzdeki yıllarda hızla gelişmeye ve yenilik yapmaya devam etmesi ve CBDC’lerin boyut ve kapsam farklılıkları nedeniyle yapamayacakları yolları denemesi bekleniyor.”

CBDC'ler de, stablecoin'lerin muaf tutulabileceği belirli kısıtlamalarla birlikte gelebilir. Beyaz kitap, dijital bir avro arayışında, Avrupa Merkez Bankası'nın "çeşitli politika değerlendirmelerine dayanarak bir tarafın elinde tutabileceği dijital avro miktarına ilişkin 3.000 avroluk bir sınırlamayı araştırdığını" belirtti. Eğer bu gerçekleşirse, stablecoin'ler muhtemelen "dijital fiat para birimi eşdeğerinin daha büyük bir holdingine ihtiyaç duyanlara" hizmet edebilecekti. Rapora göre, istikrarlı paralar ayrıca CBDC'lerden daha yüksek faiz oranları sunabilir.

Abraham, “Bugünden daha sınırlı olsa da, CBDC’lerin yanında stabilcoinler için hala bir rol olabilir” dedi. Stablecoin'ler, bir dizi hisse senedi, emtia ve diğerlerine ilgi duymak için uygun bir araç sağlamada fayda sağlayabilir. Yani, "işlevleri, değerin birkaç varlığa sabitlendiği izleme fonlarına daha çok benzer."

Boston Fed ekibinin bir parçası olan Thomas Cowan, Şubat ayında yakın tarihli bir blogda potansiyel CBDC tasarımları hakkında teknik bir araştırma makalesi yayınladığını yazdı.

Bir ABD CBDC yayınlandığında, düzenlenmiş stabilcoinler, finansal katılımı artırmak, işlem maliyetlerini ve ödeme süresini azaltmak, USD'ye erişimi artırmak ve hatta doların bir CBDC olarak tasarlanmış olabileceği çözümler sağlayabilir. Küresel rezerv para birimi.
MiCA, Avrupa'daki stablecoin beklentilerini karartıyor

Bununla birlikte, Avrupa'da, stablecoin'lerin veya bazı AB yetkililerinin dediği gibi “sözde 'stabilcoin'ler'”in görünümü daha sorunlu olabilir. 2024'te yürürlüğe girmesi beklenen Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA) düzenlemesi, stabilcoin ihraççılarının faiz ödemesine ilişkin bir yasak olan Abraham, “stabilcoinler için bir takım zorluklar” sunduğunu söyledi.

Fırat Cenzig, böyle bir yasağın "Avrupa vatandaşlarını cazip bir yatırım seçeneğinden mahrum bırakacağını, özellikle de karantinaların ekonomik etkisini sınırlamak için benimsenen finansal teşvik araçlarının tarihsel olarak yüksek enflasyon oranlarına yol açmasının beklendiğini" belirtti . Liverpool Üniversitesi. Bu arada, Hollandalı hukuk firması Resor'un ortağı Nicolaes Tollenaar, Ağustos ayı başlarında Financial Times'ın görüş yazısında, böyle bir yasağın "ihraççıları yalnızca sıfıra yakın faiz oranlarıyla sürdürülebilir bir iş modelini benimsemeye zorlayacağını" öne sürdü . yakın gelecekte pek olası değil.

Neden Çin?

Başka yerlerde, Çin'in e-CNY'si tahmini 250 milyon kişi tarafından kullanıldı ve herhangi bir küresel CBDC tartışmasının önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Dijital bir yuan, yalnızca stablecoin'ler için değil, aynı zamanda ABD doları için de ne anlama geliyor?

Mart ayında bir Hoover Enstitüsü araştırması , “zaman içinde, e- CNY'nin yayılmasının doların dünyanın rezerv para birimi olarak rolünü azaltabileceğini ve ABD'nin haydut uluslararası aktörlere karşı mali yaptırımlar uygulama kabiliyetini baltalayabileceğini” belirtti.

Bununla birlikte, DiPippo, uluslararası sahnede bir e-CNY'den çok fazla tehdit görmüyor. “e-CNY'nin Çin'in sermaye kontrolleri ve jeopolitik endişeleri de dahil olmak üzere renminbi uluslararasılaşmasıyla ilgili daha geniş sorunları çözmesi pek olası değil.” e-CNY'nin birincil kullanımı yerel perakende işlemler içindir, ancak "e-CNY'yi sınırlar ötesinde kullanılabilir ve bazı bölgesel CBDC'lerle birlikte çalışabilir hale getirmek için deneyler devam etmektedir" diye ekledi.

USD'nin kendi başına bir rezerv para birimi olarak duruşuna zarar vermek pek olası değildir, çünkü öncelikle faiz ödemeyen bir dijital nakit ikamesi olarak tasarlanmıştır. “Merkez bankaları, uluslararası rezervlerinin önemli bir kısmını getirisi olmayan nakit ikamesine taşımaz; bono tutmaya devam edecekler. DiPippo, Cointelegraph'a verdiği demeçte, e-CNY bunu değiştirmeyecek.

Peki ya finansal katılım?

Sonuç olarak, CBDC'lerin ve stablecoin'lerin sıfır toplamlı bir oyunda kilitli görünmesinin iyi nedenleri var. Aynı tasarım amacına sahipler, yani parayı daha etkili bir şekilde hareket ettirmek ve Cowan'a göre, büyük ekonomiye sahip bir CBDC'nin blok zinciri tabanlı olması da muhtemel değil çünkü bu onu çok yavaşlatacak.

Başka bir yerde, Cornell Üniversitesi'nde ekonomi profesörü ve The Future of Money kitabının yazarı Eswar Prasad, bu yılın başlarında şunları söyledi : büyük şirketler “özellikle bu şirketlerin kendi ticari veya finansal ekosistemleri içinde hala çekişe sahip olabilir.”

Sonunda hangi enstrümanın günü taşıdığını tüketiciler belirleyebilir. DiPippo, pazarın benimsenmesi açısından "kullanıcı deneyimi anahtar olacak" diye ekledi. “Yani bu bağlamda, CBDC’lere göre doğal bir avantaja sahip olan sabit paraları görmüyorum.”

Hem CBDC tasarımcılarının hem de stablecoin ihraççılarının sözde hizmet ettiği bir hedef olan finansal katılım meselesi de var. Cowan, "Sizin ve benim gibi sıradan insanların CBDC'lerimizi günlük olarak işlem yapmaları için Fed'e gitmesi pek olası değil" diye yazdı. Yani müşteriler, bugün yerel bankalardan nakit aldıkları gibi, dijital dolarlarını ticari bankalardan almaya devam edecekler. Bu, banka hesabı olmayanlara yardımcı olmayabilir. Cowan'a göre:

Düzenlenmiş stabilcoinler, finansal katılımı iyileştirmek için daha iyi konumlandırılabilir. Bunun nedeni, stablecoin'lerin çok sayıda halka açık zincirde olması ve merkezi bir partiye ihtiyaç duymadan kolayca depolanabilmesi ve taşınabilmesi tıpkı bugünkü nakit gibi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ