Şu anda, dünyadaki merkez bankaları kendi CBDC'lerini serbest bırakma görüşmeleri arasında. Bununla birlikte, dünyanın gelişmekte olan ekonomileri hızla ilerlerken, gelişmiş ekonomileri yavaşlıyor gibi görünmektedir.

CBDC Yarışı İnsanların Onu Kullanmaya Hazır Olmasını Engelliyor mu?

Şu anda, dünyadaki merkez bankaları kendi CBDC'lerini serbest bırakma görüşmeleri arasında. Bununla birlikte, dünyanın gelişmekte olan ekonomileri hızla ilerlerken, gelişmiş ekonomileri yavaşlıyor gibi görünmektedir. Aslında, ortak fikir birliği, hepsinin şimdi bu tür planları başlattığını göstermektedir.

Yakın tarihli bir podcast'te Digital Asset CEO'su Yuval Rooz, CBDC'lerin hızlı gelişimi hakkındaki düşüncelerini paylaştı ve merkez bankalarının CBDC'lerini serbest bırakmada başarılı olmaları için öncelikle birlikte çalışabilirliği çözmeleri gerektiğini belirtti.

“Eğer ülkeler birlikte çalışabilirliği çözmezlerse, bence bu tüm blockchain ve dağıtılmış sistemler alanı çağrısını kaçırdı. Sayısallaştırma, genel olarak konuşursak, verilere daha iyi erişim ve daha iyi veri aktarımıdır. Bu yüzden CBDC verilere daha iyi erişim ve daha iyi veri akışı yaratmalıdır. ”

Birlikte çalışabilirlik, kullanıcılar ve bankalar için, özellikle düzenlemeler açısından ele alınması gereken kritik bir noktadır. Aslında, aynı önemi Denis Beau, Fransa'nın Bankası Başkan Yardımcısı da vurgulamıştı:

“Günümüzün kripto varlıkları, bir uzlaştırma varlığından ticari banka parası ve merkez bankası parası ile dönüşümlü olarak kullanılması beklenen nitelikleri tatmin edici bir şekilde sunmuyor.”

Öte yandan, CBDC'ler günlük ödemelerde kullanılacağından, bankaların insanlara danışmaları, geri bildirimlerini almaları ve ihtiyaçlarına göre tasarlamaları gerekmektedir. Aslında, İngiltere Bankası yakın zamanda endüstrinin CBDC'lerinin nasıl tasarlanması gerektiğine dair geri bildirimlerini sordu. `` Neden birincilik çıkar? '' Diğer pek çok sorunun yanı sıra, 'Hanelerin ve işletmelerin hızlı, verimli ve güvenilir ödemeler yapmasını sağlıyor mu?' Ancak, BOE haricinde, diğer merkez bankalarının hiçbiri bu girişimi gerçekleştirmemiş gibi görünmektedir.

Aslında Çin zaten son safhasına ulaştı. Dijital Yuan önemli bir soru gündeme getiriyor. Ortak kitle / kullanıcılar bu dijital anahtar için hazır mı? Merkez bankaları onlara CBDC'nin teknolojisi ve kullanımı hakkında yeterli eğitim verdiler mi? Çinliler dijital Yuan kullanımı için hazır mı?

Gereğince raporları, dijital Yuan ticari bankalar kayıtlı dijital cüzdan aracılığıyla kullanıcılara ve işletmelere dağıtılacak. Çinliler Alibaba'nın Alipay ve Tencent'in WeChat Pay'ı gibi e-ödemelere alışkın olduğundan, CBDC'lerin kullanımı kullanıcılar için o kadar zor olmayabilir. Bununla birlikte, ticari bankalara kaydedilecekleri gerçeği 'finansal içerme' sorununu gündeme getirmektedir.

 Banka hesabı olmayan insanlar dijital Yuan'ı kullanamazlar mı? Eğer durum böyleyse, nakitten farkı nedir? Bir CBDC'nin başarılı olabilmesi için tüm bu soruların ele alınması gerekir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ