Avrupa Merkez Bankası başkanı Bitcoin'in hiçbir değeri olmadığını söyledi.

CBDC

Avrupa Merkez Bankası başkanı Bitcoin'in hiçbir değeri olmadığını söyledi. CBDC'ler ana akım haline geldiğinde birçok kullanıcı gizlilik paralarına yönelecek.

Yakın tarihli bir açıklamada, Christine Lagarde  Avrupa Merkez Bankası, ECB Başkanı  Bitcoin hakkında yorum yaparak hiçbir değerinin olmadığını söyledi. Sıfır olacak diyor. “Alçakgönüllü değerlendirmeme göre Bitcoin hiçbir değere sahip değil; hiçbir temeli yoktur. Bir güvenlik kehribarı olarak hareket edecek temel bir varlık yoktur. ” Bu inanca sahip olan tek kişi Lagarde değil. Milyarderler, Wallet Buffet, iş ortağı Charlie Munger ve eski Fed Başkanı Ben Bernanke benzer görüşleri paylaşıyor.

Bu itibari para ekonomistleri ve milyarderler, Bitcoin 100 dolar olduğundan beri bu iddialarda bulunuyorlar, ancak Bitcoin'in değerinin düşmesi konusunda yanılıyorlar. Ancak Lagarde'ın yorumları, kripto piyasasını düzgün bir şekilde düzenlemeye ihtiyaç olduğuna dair önceki yorumlarıyla çelişiyor. ECB başkanı ayrıca dijital Euro'nun  Avrupa Merkez Bankası Dijital Para Birimi, CBDC bu kripto para birimlerinden daha güvenli bir değer deposu olacağını söylüyor.

CBDC'ler ve Enflasyon

Bununla birlikte, yetkililer  ister ECB ister ABD Federal Rezervi olsun bu CBDC'lerin basılmasının kontrolü yine de elinde olacaktır. Bu nedenle, bu CBDC'lerin enflasyon oranını düşürmesi veya kripto para birimlerinden, özellikle Bitcoin'den daha iyi bir değer saklama aracı olması pek olası değildir. Örneğin, geçen yıl Avrupa ülkelerinde enflasyon oranı yüzde sekizdi.

Bu enflasyon oranıyla, dijital Euro'nun Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinden daha güvenli bir değer deposu olacağını söylediğinde Lagarde'a inanmak zor. Lagarde'ın yorumlarının geçerli bir yorumu, dijital Euro'nun  veya dijital doların  fiyat açısından Bitcoin kadar değişken olmayacağıdır. Ancak, satın alma gücünüzün her yıl düşmesi gibi, her yıl değer kaybetmesi garantilidir.

Enflasyonun yüksek kalacağını gösteriyor. ECB başkanı ayrıca, “Merkez bankası dijital para birimini  dijital Euro  çıkardığımız gün, merkez bankasının tamamen arkasında olmasını sağlayacağım. Bu şeylerin çoğundan  kripto para birimleri  çok farklıdır. Gerçekten de, CBDC'ler merkezi olarak kontrol ediliyor.”

Gerçek şu ki, Lagarde ve diğer merkezi otoriteler CBDC'leri kontrol etmeye devam edecek. CBDC'lerin merkez bankacıları ve politikacılar için çok iyi olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak, sıradan insanlar için uygun değiller. Ne yazık ki, bir CBDC mahremiyetin ve özgürlüğün sonunu işaretleyecektir.  CBDC sistemi altındaki merkez bankası, politikacıların emriyle paranızı istediği zaman dondurabilir. Paranızı istdikleri zaman harcayabilir, izniniz olmadan vergi alabilir ve hatta harcamalarınızı takip edebilirler.

Mevcut finansal sistemde bu erişim mümkün değildir. Kredi kartı ile alımlar mümkün olmakla birlikte, fiziki nakit ve yüz yüze işlemler izlendiği gibi değildir. Bir blok zincirindeki CBDC'ler ile tüm işlemler merkez bankası tarafından görülebilir.

Herkese görünür olmayacak. Sadece merkez bankası tarafından görülebilecek. Bu nedenle, tüm dünyaların en kötüsüdür ve bu FUD değildir. Çin'de zaten oluyor. Çin, vergileri doğrudan CBDC cüzdanlarından kaldırarak ödeyen insanlarla deney yapıyor. Ayrıca otobüs biletleri için ödeme yapmak için CBDC'leri kullanmayı deniyorlar. Bu nedenle, Çin hükümeti, CBDC ile ulaşım için ödemenizi reddederek herhangi bir nedenle veya hiçbir nedenle hareketinizi kısıtlar veya kontrol eder.

Kaçınılmaz olarak, ABD de bir CBDC başlatacak. Fed birkaç yıldır bunun üzerinde çalışıyor. Ancak ilerlemeleri çok yavaştır. Bu yılın Mart ayında, Fed Başkanı Jerome Powell ideal bir ABD doları CBDC'sinin özelliklerini vurguladı. Kullanıcı gizliliğine sahip olması gerektiğini söyledi. Diğerlerinden özel olacak ama merkez bankacıları veya politikacılar için değil.

İyi haber şu ki, genç nesiller ebeveynlerinin Bitcoin hakkında ne düşündüğünü daha az umursuyor. Örneğin, Lagarde, oğlunun kriptoya, muhtemelen Bitcoin'e yatırım yaptığına dair söylentileri kamuoyuna doğruladı. Ayrıca, bir başka ünlü Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff'in oğlu da Bitcoin yanlısı. Schiff, Altın yaklaşık 1.700 dolardan işlem görmeye devam etse de Altının Bitcoin'den daha iyi olduğunu savunuyor.

Bu nedenle, genç Schiff ve genç Lagarde gibi genç nesillerin Bitcoin'i kucakladığı ve küresel rezerv varlığı haline geldiği çok pembe bir geleceğe sahip olabiliriz. Ancak, geçişin sorunsuz olması pek olası değildir.

Kurtarma İçin Gizlilik Paraları

Bu arada, CBDC'lerde mahremiyet eksikliğine olası bir çözüm, Monero, Dash ve Zcash gibi mahremiyet dijital paralarıdır. Gizlilik dijital paraları, işlemleri anonim hale getirmek için çeşitli teknolojiler kullanır. Bu teknoloji, gizli adresleri, sıfır bilgi kanıtlarını ve halka imzalarını içerir.

En eski gizlilik paralarından biri olan Monero, kullanıcı gizliliğini korumak için halka imzaları kullanır. Protokol, birden fazla adresin (adresiniz dahil) bir işlemi onaylamasına izin verir. Böylece imkansız olur. Bu işlemin sizin hesabınızla veya adresler arasında başka bir hesapla eşleşmesi için.

BTC'nin fiyatı düştüğünde XMR'nin (Monero'nun yerel kripto para birimi) neredeyse hiç etkilenmediğini belirtmekte fayda var. XMR, kelimenin tam anlamıyla 5 yıllık bir kap ve kulp modelindedir. Monero'nun ağ kullanımı hala artıyor ve CBDC'ler ana akım haline geldiğinde herkes işlem gizliliğini elde etmek için ona koşacak.

Zcash, başka bir gizlilik etkin ağdır. zk-SNARKS teknolojisini kullanır (sıfır bilgi ispat teknolojisinin bir uygulaması). SNARKS, kısa ve öz etkileşimli olmayan argüman bilgisinin kısaltmasıdır. Sıfır bilgi kanıtları, iki tarafın bir ifadenin geçerliliğini doğrulamasına izin verir, her ikisi de ifadeyi doğrulamanın yanı sıra birbirlerinin tam ayrıntılarına sahip değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ