Facebook’un Libra olarak adlandırılan dijital bir para birimi başlatma planını açıklaması, yalnızca dünya çapında düzenleyicilerin dikkatini çekmekle kalmadı

CBDC

Facebook’un Libra olarak adlandırılan dijital bir para birimi başlatma planını açıklaması, yalnızca dünya çapında düzenleyicilerin dikkatini çekmekle kalmadı, aynı zamanda Çin'in şu anda yarışa liderlik ettiği merkezi destekli dijital para birimleri hakkında görüşmeler başlattı. Ülke, blockchain ekosisteminin büyümesini kapsamlı bir şekilde ileri sürdüğü için, bir Dijital Yuan'ın ne zaman çıkacağı hala belirsiz.

Bununla birlikte, bir CBDC'nin Çin'den olmasa bile ilk veya daha sonra çıkış yapacağına inanan bazı spekülatörler var. ConsenSys'in 'Merkez bankaları ve dijital paranın geleceği' başlıklı yakın tarihli bir raporu, bir ülkenin dijital para birimi başlatan, daha ucuz sınır ötesi havaleleri listeleyen, bankalar arası ödeme yerleşimlerinin iyileştirilmesi ve perakende pazarlarında inovasyonun hızlandırılması konularını ele aldı. Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Tokenize varlık piyasaları yaratıldıkça, işlemlerin derhal çözülmesi için token olarak ödemelere ihtiyaç duyulacaktır. CBDC, büyük ölçekli, merkezi olmayan bir takas odası ve varlık kaydına olanak tanıyan, uygulanabilir, geniş tabanlı bir blockchain tabanlı ödeme sistemi sunmanın temel bileşeni olabilir […] ”

Raporda, merkez bankaları kendi dijital para birimlerini çıkarmazlarsa, piyasanın “özel ödeme tokenlarına” güvenmesi ve böylece kendileriyle ilişkili çeşitli risklerin önünü açması bekleniyor. Riskler, özel tüzel kişinin başarısızlığını ve özel belirtiye herkesin erişemeyebileceği için finansal dışlamayı içerir.

“Bir CBDC risksiz, geniş erişilebilir bir alternatif olacaktır. Bunun başka yararları da olabilir. Finansal sisteme muazzam verimlilik ve maliyet tasarrufu sağlamaya yardımcı olabilir. ”

Araştırma makalesi, “tokenize ulusal para birimleri için uluslararası bir eşdeğerin” ödeme ile yerleşime karşı uzlaştırma yaklaşımı yoluyla döviz işlemleriyle ilgili riskleri de ele alabileceğini belirtti. Cep telefonlarına kolay erişimi sayesinde, merkez bankası tarafından verilen dijital para birimlerinin, nakit paraya kıyasla daha yüksek olabileceğini, çünkü fiziksel para yaratmayı ve dağıtmayı pahalı bulan ülkeler olduğu belirtildi.

“Perakende CBDC aynı zamanda bireylere dijital ve risksiz rezervlere erişim sağlamanın bir yolu olabilir, bu da şu anda sadece büyük finans kurumları tarafından kullanılabilir. CBDC, merkez bankalarına dijital piyasalardaki para arzının tamamı veya bir kısmı üzerinde doğrudan etki sağlayarak bu riski azaltacaktır. ”

 Raporda ayrıca, merkez bankalarının, paranın izlenmek üzere tasarlandığı göz önünde bulundurularak, yaptırımları ve kara para aklama karşıtı politikaları etkili bir şekilde uygulamak için dijital para birimini kullanabileceği iddia edildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ