Cebelitarık

Blockchain teknolojisi, Bitcoin yaratıldıktan sonra Ethereum gibi bir başka kripto para biriminin de hizmete girmesini sağladı. Bununla birlikte, bu ekosistem büyüdükçe, daha fazla kripto para birimi yaratmada bir patlama oldu. Ardından  ICO patlaması gündeme geldi.

ICO'ya bir fonlama aracı olarak gittikçe daha fazla şirket katılıyor ve bireylerden ve yatırımcılardan daha çok ilgi görüyor. Hükümetlerin ve düzenleyicilerin de ICO’lar dikkatini çekiyor. Konu şu ki, bu şimdiye kadar düzenlenmemiş yatırım fırsatları temelde yatırımcılar için herhangi bir önlem almadan oluşturulmuştur. Bunlar çoğunlukla Blockchain'in gücü ile belirli bir konuyu çözmek için beyaz bir raporda vaatler olarak ortaya çıkıyor. Bununla birlikte, bu sözleri tutup tutmayacakları da zaman içinde görülecek gerçekleri oluşturuyor.

Kripto para birimleri düzenlenecek, ya ICO’lar?

Düzenleyiciler ve hükümetler için bu yatırım fırsatlarının çoğu zaman tehlikeli dolandırıcılık özelliklerine sahipler ve ağırlıklı olarak şüphe ile bakılmaktalar. Bu, onlara yatırım yapan bireyler için düzenleme ve önlemlere ihtiyaç duyulmasına yol açtı. ICO'ların düzenlenmesi ağırlıklı olarak dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerden gelmişti, ancak emsallerden herhangi birini izlememişlerdi, gerçekte, tüm kriptokrasi alanı üzerindeki ülkeler arasındaki bölünmüş görüş ve düzenleme yaklaşımları benimsendi.

ICO'lar hala pek çok düzenleyici için yeni bir fenomen olduğundan, bunları nasıl düzenleyip düzenleyeceğinize ilişkin yasalar ve kurallar halen formüle edilmekte ve uygulanmaya çalışılmaktadır. Aslında, bazı hükümetler sadece son zamanlarda kamuya açıklama yapmış veya uyarıda bulunmuştur. Bazı ülkeler proaktifti ve kararlarını ICO'lara olumlu ya da olumsuz olarak açıkladılar. Ardında teknoloji ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye devam ettiklerinde ve ICO'ların gerçek anlamda vatandaşları için ne ifade ettiği konusunda düzenlemelerini hala geliştirenler de var.

ICO düzenleme yaklaşımı

Bazı ülkeler ICO'lara hızla ayak uydurmuşlar ve kararlarını devlet sınırında nasıl çalışacakları konusunda yapmışlardır. Onları yasaklamış olanlar var, ve uymaları gereken belirli kurallar ve kanunlar koyanlar var.

Çin

ICO'ların en dikkat çekici düzenlemelerinden biri ve bu kez olumsuz bir şekilde davranması, Çin'in bu fonlama yöntemlerini ele alma biçimiydi. Çin hükümeti, geçen yıl ICO'lar üzerinde Bitcoin ve diğer kripto para birimleri konusunda rol oynayan bütün bir yasağı ilan etti. Yasak, Çin Halk Bankası tarafından uygulandı ve tüm işletmeler ve bireyleri hedef aldı. Finansman döngülerini tamamlayanların fonlarını geri ödemeleri emredildi.

Güney Kore

Kriptokrasinin önemli bir Asya merkezi sayılan Güney Kore’de bir kripto para birimlerinin yasağı hakkında söylentiler olsa da, Güney Koreliler resmen ICO'ları yasaklamışlardı. Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu, yatırımcıları dolandırıcılık ve ICO sahtekarlık riskinden korumayı hedeflediklerini söyleyerek kararlarını açıkladı.

Rusya

Rusya, hem kripto para birimleri hem de ICO'lara sert bir yaklaşım benimseyen başka bir ülkedir. Bunların düzenlenmesinde hala kesin net çözümler olmasa da, Kremlin tarafından belirlenen bir takım emirler var. Bu emirler kripto para kaydı, vergilendirme ve menkul kıymet yasalarının uygulanması gibi şeyleri etkiliyor. Ancak, gerçek düzenleyici kanunlar bu yıl Mart ayı içinde çıkarılacağı söylentileri vardır.

Avustralya

Gerçek ICO düzenlemelerini başlatan ilk ülkelerden biri olarak Avustralya, ICO'ları sıraya koyma ve vatandaşlarını korumak için kapatıldıklarından emin oldu. Avustralya düzenleyicileri, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonunun kuralları ortaya koyması nedeniyle Eylül ayının sonunda tepki göstermişti. Avustralyalıların yaklaşımı, yenilikçiliği teşvik ederken ve yeni finansal iş modelleri geliştirirken, Avustralya'nın düzenleyici çerçevesi içinde nasıl çalışılacağına ilişkin açık kurallar koymaktır. Sonuçta, ICO'lar için olumlu bir çerçeve oluşturuyor, ancak vatandaşları, dolandırıcı ICO'lara karşı korumak için varolan yasal çerçeve ile uyumlu hale getiriyor.

Cebelitarık

İspanya kıyılarındaki küçük İngiltere bölgesi kendi ICO düzenlemelerini hazırlayan en yeni ülkelerden biri haline geldi. Cebelitarık hükümeti ve Finansal Hizmetler Komisyonu (GFSC), dijital belirteçlerin tanıtımını, satışını ve dağıtımını düzenlemeyi amaçlayan kanun tasarısını geliştiriyor. Bu taslak yönetmelikte yer alan kilit kavramlardan biri, "açıklama ve mali suç kurallarına uyulmasını sağlamakla sorumlu" olması beklenen "ICO" kavramının tanıtılmasında  yeni bir fikir olacaktır.

Abu Dhabi (Birleşik Arap Emirlikleri)

BAE'nin Abu Dhabi emirliği, son zamanlarda Finansal Hizmetler Düzenleme Kurumu (FSRA) ile ilgili nitelikli kurumlarla işbirliği yapmak isteyen ICO düzenlemelerine ilişkin planlarını açıkladı. Bu açıklamalar dğrultusunda Birleşik Arap Emirlikleri’nin de düzenleyici kanunlar çerçevesinde ICO’lara sıcak baktığı görülüyor.

ABD

ABD şifreleme pazarının büyüklüğü ve ülkedeki ICO'ların büyümesi nedeniyle, hükümetten ve özellikle de SEC'den oldukça hızlı ve katı denetlemelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte, tıpkı farklı ülkelerde farklı yaklaşımlar olduğu gibi, her devletin de ICO'ları ele almanın farklı yolları vardır. Bununla birlikte federal bir kuruluş olan SEC, çoğunlukla ICO'ların menkul kıymet olarak görülmesi görüşünü benimsemektedir. Bu amaçla herhangi bir yasak yoktur, ancak ICO'ların, bu varsayılan menkul kıymetleri satacakları takdirde SEC ile ruhsatlandırılması ve lisanslanması beklenir. Son zamanlarda, Senato'da yapılan bir tartışmada, SEC, ICO’lar için daha da ileri ve zorlu düzenlemeler hazırladığını ima etti. SEC Başkanı Jay Clayton, SEC'in şimdiye kadar gördüğü her ICO simgesinin bir güvenlik olarak değerlendirildiğini kaydetti.

Geçerli kurallar uyarınca ayarlama

Birçok ülkede ICO'ların düzenleyici organları tarafından bakılması gereken bir şey olduğunu kabul etti. Dahası, bazıları yaklaşımlarını belirlerken politikalarını hazırlamakiçin harekete geçti. ICO'lar bağış toplama, güvenlik, sermaye kazanma yolları bakımından benzeri görülmemiş olduğundan, hükümetler onları mevcut yönetmeliklere ve mevzuata uydurmak istemektedirler.

Kanada

Geçtiğimiz Ağustos ayında, Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA), ICO'ların menkul kıymetleri yöneten mevzuata dahil olacağına dair bir bildiri yayınladı ancak aynı zamanda böyle bir simgenin bir güvenlik önceliği olarak sınıflandırılması çağrısında bulundu. Esasen, ilerlemeden önce CSA'dan geçmiş bir ICO'yu başlatmak isteyenler için bir çağrıydı ve duruma göre bir dava üzerinde işlem yapmalarına izin verdiler.

CSA "Bir ICO vasıtasıyla sermaye artırmayı planlayan herhangi bir işletme bir güvenlik içeriyor mu diye düşünmeli. İşletmeler ayrıca, yerel menkul kıymet düzenleyici makamlarıyla iletişime geçmelidirler "dedi.

Almanya

Almanya, ICO'ların doğrudan düzenlemelerini henüz yapmayan başka bir ülkedir, ancak yeni Para Girişiminin Bankacılık Yasası, Yatırım Yasası, Menkul Kıymet Ticareti Kanunu, Ödeme Hizmetleri Gözetim Yasası ve Prospektüs Yasaları da dahil olmak üzere mevcut mevzuata uymasını beklemektedir. Aynı zamanda bir uyarı yayınlayacak kadar ileri gitmişlerdir, ancak ICO'larda riskler bulunmaktadır.

Almanya , "Yasal gerekliliklerin ve şeffaflık kurallarının eksikliği nedeniyle, tüketiciler, simge tedarikçisinin kimliğini, itibarını ve kredi durumunu doğrulamak ve teklif edilen yatırımın anlaşılması ve değerlendirilmesi konusunda kendi başlarına kalıyorlar. Ayrıca, kişisel verilerin Alman standartlarına uygun olarak korunacağı da garanti edilemez "açıklamasında bulundu.

Singapur

Özellikle ICO'lar için potansiyel kalesi ve genel olarak şifreleme mekanı olarak görülen Çin ve diğerlerinin Uzak Doğu'daki duruşunu göz önüne alırsak, emin adımlarla ilerleyen bir dizi ICO var. Kendi tutumlarını geliştirdikleri için, yaklaşımı şu anda rehberlik ediyor. Geçen yılın Kasım ayında, Singapur Para Kurumu, bu paraların mevcut menkul kıymetler yasaları uyarınca nasıl ele alınması gerektiğini gösteren ICO'lara ilişkin bir rehber sundu.

Ülkedeki ICO'larla ilgili en son sözler yasaklanmayacakları ve herhangi bir risk endişesi duymadıklarının farkındalar. MAS, bu gelişmeleri ve ortaya çıkardığı potansiyel riskleri yakından incelemektedir. Başbakan Yardımcısı Başbakan, "Şu ana kadar şifreleme ticaretini yasaklamak için güçlü bir dava yok" dedi.

Avrupa  Birliği

Genel olarak, Avrupa Birliği içerisinde ICO'ları yürürlükteki mevzuata uygun hale getiren bir odak var. Onlarla rekabet etmede temel süreç, Kara Para Aklamayı Engelleme / Müşterinizi Tanınma (AML / KYC) politikalarına uyduğu sürece ICO'ların birlik içinde çalışmasına izin vermektir. Bununla birlikte, bu kategorideki birçok ulusda olduğu gibi, Avrupa Menkul Kıymetler ve Pazar Kurumu da yatırımcılara karşı yüksek bir risk oluşturduğunu beyan etmiştir.

Bir uyarı yayımlamak

ICO'larla ilgili olarak değerlendirildiğinde "dikkatli yaklaşımı" reddeden pek çok ülke bulunmuyor. Düzenleyiciler çağrılarının ilk limanı genellikle ICO'ların kendi ülkelerinde nasıl işlev gördüğü hakkında daha fazla bilgi edinmek zorunda olduklarını itiraf etmektedir.

ICO'ların mevcut mevzuatlarının sınırları içinde faaliyet göstermelerini bekledikleri anlaşılabilir ve bunları menkul kıymet olarak sınıflandırmaya karar verirlerse, söz konusu düzenlemeleri izlediklerini  görebiliriz. Çoğunlukla işbirliği içinde olan birkaç ülke var, gerçekten sadece ICO’ların nasıl ele alınacağı konusunda bir uyarı ya da tavsiyeler de bulunuyorlar. Çoğu durumda, bu yaklaşım düzenleme başlamadan önce bir başlangıç noktası gibi gözüküyor.

Japonya

Japonya, Bitcoin'in 2016'da yasal bir para birimi olarak ilan edildiğinde meşrulaştırılmasında atılmış en büyük adımlardan birini aldı. Ancak, ICO'larla ilgili olarak, Japonya kontrol veya denetleme yönünde pek çok önemli adım atmadı. Japonya, açıklamalarıyla yatırımcı uyarısı ile ICO pazarına bekle-gör yaklaşımı yaptı. Finansal Hizmetler Dairesi ayrıca baktıklarını itiraf etti.

Malezya

Geçen yılın Eylül ayında, Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu, yatırımcılardan ICO'lara bakarken uyarılarının başını almasını isteyen kendi basın bültenlerini gönderdi. Malezya regülatörü ayrıca yatırımcıları "ICO programlarında karşılaşılan potansiyel riskleri göz önünde bulundurması" konusunda uyardı.

Tayvan

Tayvan'da, Finansal Denetim Komisyonu başkanı Wellington Koo Ekim ayında ICO, Blockchain ve Fintech hakkında bir açıklama yaptı ancak bunun bir uyarı olmak yerine olumlu bir tutum olduğunu söyledi. Koo, Tayvan hükümetinin ICO'ların, Blockchain teknolojisinin ve Kripto Para Birimlerinin geliştirilmesine ve benimsenmesine ve bunları yasal olarak ele almaya niyetli olduğunu söyledi.

UK

İngiltee, ICO'ların çalışmasına izin verir, ancak kendilerini mevcut finansal yasalara ve yönetmeliklere göre düzenlemelerini bekler. Bunun üzerine hükümetin, bazı sert uyarıları da bulunmaktadır. Financial Times tarafından bildirilen Finansal Yönetim Kurumu, ICO'ların düzenlenmemiş ve potansiyel olarak hileli olduğu konusunda uyarıda bulunurken, yatırımcılara ICO ihracı tarafından "dengesiz, eksik veya yanıltıcı" belgeler verilebileceği uyarılarında bulunuldu. .

Türkiye

Ülkemizde ICO’lar hakkında herhangi bir girişim engelleme ya da yasaklama bulunmamakla birlikte, ICO’lar hakkında tam anlamıyla bilgi sahibi olmadığımız görülüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ