1 Şubat'ta Ethereum (ETH) blok zincirinin bir kısmı anonim oldu. Bunların hepsi Thomas Walton-Pock ve ekibinin geçen hafta ağın ana çekirdeğinde başlattığı Aztek protokolü sayesinde oldu.

Çekirdekteki Aztek: Ethereum İşlemlerini Anonim Hale Getirmek İçin Bir Çözüm

1 Şubat'ta Ethereum (ETH) blok zincirinin bir kısmı anonim oldu. Bunların hepsi Thomas Walton-Pock ve ekibinin geçen hafta ağın ana çekirdeğinde başlattığı Aztek protokolü sayesinde oldu.

Aztek sadece ETH blok zincirinde yüksek düzeyde gizlilik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yaratıcılarına göre işlem maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca, kullanıcılar en yakın zamanda beklendiği gibi Aztek geliştirme araç setini kullanarak varlıklarını serbest bırakabilecekler.

Başlığın altında

Aztek protokolü, Ethereum topluluğunda önceden Maker DAI stablecoinini anonim bir varlığa dönüştürmek için kullanılan ETH blok zinciri ile zaten biliniyor. Biriken deneyim, Aztek geliştiricilerinin Ethereum ağını geliştirmek için en iyi fikir derlemesini gerçekleştirmesine yardımcı oldu. Bunu öne çıkaran şey, yüksek düzeyde anonimlik içeren tokenlar kullanarak işlem miktarlarını gizlemeye izin veren sıfır bilgi kanıtları teknolojisidir (Zk-SNARK).

Zk-SNARK kısaltması “Sıfır Bilgi Özlü Etkileşimli Olmayan Bilgi Argümanı” anlamına gelir ve kişinin belirli bir bilgi parçasının, örneğin bir miktar token veya gizli anahtarın varlığını ve kanıt modelini, bu verileri ifşa etmeden kanıtlayabileceği anlamına geliyor.

Zcash (ZEC) blok zincirinde benzer bir şey zaten uygulandı, burada bir gönderen ve işlemin alıcısı ve değeri hakkında bilgi gizlendi. Bununla birlikte, ZEC'den farklı olarak, Ethereum'da başlatılan Aztek'in ilk sürümü, alıcının ve gönderenin adreslerini en azından şimdilik gizlemiyor.

Sistem, işlemleri doğrulayan Aztek Şifreleme Motoru akıllı sözleşmesinde çalışır. Doğrulama işlemi aşağıdaki gibidir: Bir kullanıcı tokenları aktardığında, sistem miktarlarını ayrı bir notta şifreler, böylece bir doğruluk kanıtı oluşturur. Sonuç olarak, alıcının hesabındaki paraları görmek imkansız hale gelir. Kullanıcı, bunun yerine, gönderilen paraların sayısı için bir tür söz veya talep olan notları görebilir.

Buterin’in Anonim Ethereum İle İlgili Hayalleri Gerçek Oluyor

Aztek projesi zaten ConsenSys, JPMorgan, A.Capital, Libertus Capital ve Coinbase'den destek aldı. Özellikle ekibi Vitalik Buterin'in eski hayalini gerçekleştirmeye çalışıyor. Daha önce, Ethereum'un kurucusu, tekrar tekrar beyininde özel işlemler uygulamak istediğini belirtti. Şimdiye kadar, yalnızca üçüncü taraf Ethereum mikserleri ile belirli bir anonimlik derecesine ulaşmak mümkün olmuştur.

Mikserler aşağıdaki prensiplerle çalışır: Servis kullanıcılarına ait koinler küçük porsiyonlara ayrılır, daha sonra birkaç kez rastgele sırayla karıştırılır ve daha sonra bir komisyon eksi olarak kullanıcılara geri gönderilir. Sonuç olarak, transferlerin kaynağını izlemek neredeyse imkansız hale gelir.

Anonim Aktarımlar İçin Aztek Nasıl Kullanılır

Toplamda, geliştiricilere göre, Aztek protokolünü kullanarak özel işlemler yapmak için iki seçenek vardır. İlk seçenek, herkesin anonim aktarımları destekleyen bir token oluşturmak için Aztek'i kullanmasına izin verir.

İkinci seçenek, ETH veya ERC-20 tokenları olsun, mevcut kripto paraların özel sürümlerinin oluşturulmasını ifade eder. Tokenların kendilerinin değerin şifrelenmiş bir temsili olan ve 1: 1 oranında orijinal tokena bağlanan notalara dönüştürülmesi gerekiyor.

Oluşturulan kopyalar özel Aztek depolarında saklanır. Proje geliştiricilerinden Charlie Cowan, gizliliğe dayalı tüm bir altyapı oluşturmayı bekliyor. Ayrıca, tüm kullanıcıların finansal faaliyetlerinin yakında halka açık blok zincirinde görünür hale gelebileceği göz önüne alındığında, kişisel verileri güvende tutma sorununun yakında acil bir konuya dönüşebileceğini belirtti.

Gelecek Yıl Ne Bekleniyor?

Şu anda, ağ yalnızca MakerDAO’nun stablecoininin özel bir sürümü olan ZkDAI'yı desteklemektedir. Bu arada, Aztek geliştiricileri önümüzdeki birkaç hafta içinde başka tokenlar yayınlamaya söz veriyor ve kullanıcılara iki ay içinde özel koinlerin oluşturulmasına tam erişim sağlıyor.

Ekip ayrıca projenin nihai amacının, Ethereum blok zincirinin ayrı bir bölümünü tamamen gizleyebilecek “triptik gizlilik” oluşturmak olduğunu söyledi. Ekibin bir sonraki adımı, gönderenin ve alıcının kimliklerini gizlemek için belirli bir işlev eklemek olacak. Walton-Pocock, bu özelliğin bu yıl içinde eklenebileceğini söyledi. Şirketin, kapalı akıllı sözleşmelerin tek bir güvenilir kurulumla yürütülmesini sağlayacak olan PLONK'u (SNARK'ın ultra hızlı evrensel kanıtı) başlatmayı planladığını da sözlerine ekledi.

Aztek geliştiricileri ayrıca gelecekte açık kaynaklı Aztek protokolünün tam sürümünü yayınlamayı planladıklarını da duyurdular. Sözde, yönetim mekanizmalarında anonim oylamayı, anonim kişisel veri yönetim sistemlerini - bir kullanıcıyı kimliğini açıklamadan üye olarak onaylama - ve insanların Azure varlıklarını işlem değerleri halka açık olarak işlem görmeden işlemelerine izin verecek merkezi olmayan, sıfır açıklamalı bir kripto para birimi değişimini içerecektir. .

Ethereum Nereye Gidiyor?

Yakın zamana kadar, Ethereum ağı çok sayıda işlemin işlenmesinde sorunlar yaşıyordu. Zk-SNARK'lara dayanan Aztek çözümü ile Ethereum'un gerçek anonimliği nihayet bir gerçek olabilir.

Zk-STARKs, Aralık ayında İstanbul hard forkunda uygulandı - ağın ölçeklenebilirliğini artırmak için tasarlandı. Ayrıca, geliştiricilere göre, güncelleme, spam saldırılarını önlemek ve ağın servis reddi saldırılarına karşı direncini artırmak için çeşitli işletim kodlarının gaz maliyetini düşürüyor.

Blockchain ölçeklendirme çözümleri konusunda uzmanlaşmış bir girişim olan StarkWare, Ethereum'un hard forkunun ardından ölçekleme için büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Verilerine göre, ilk blockchain düzeyinde Ethereum operasyonlarının ölçeği 2.000 kat artırılabilir.

Daha spesifik olarak, güncellenen ağ, işlem başına 75 birim gaz pahasına saniyede 9.000 işlemi işleme kapasitesine sahipken, bundan önce sınır, işlem başına 300 birim gaz pahasına 2.000 işlemdi.

Yükseltmenin ikinci bölümünün (Berlin) 2020'de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bununla birlikte, geliştiriciler son zamanlarda potansiyel olarak gecikebileceğini bildirdiği için kesin tarih belli değil. Berlin'in, uygulanması test etmek için daha fazla zaman gerektiren teklifleri içermesi gerekiyor; örneğin, ASIC cihazlarının etkisini azaltmayı amaçlayan değiştirilmiş bir programlı çalışma kanıtı madenciliği algoritması olan aktif olarak tartışılan EIP-1057 gündemde.

 Sonuç olarak, geliştiricilerin her iki yükseltmenin tamamlanmasının ardından, Ethereum ağının daha hızlı, daha ucuz ve daha ölçeklenebilir hale geleceğini umduğu bir gerçek. Tüm bunların ağın merkezsizliğinden ve esnekliğinden ödün vermeden gerçekleştirilmesini bekliyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ