Çekler Bitcoin

Görünüşe bakılırsa para birimlerine yönelik tutumları belirleyen yeni bir ankete göre Çekler, kripto paralara Euro'dan çok değer vermeye eğimli oldukları ortaya çıktı. Yabancı paralar hakkındaki  sorular sorulduğunda, katılımcıların büyük bir çoğunluğu ABD doları satın almaktansa Bitcoin almaya meyilli olduklarını belirttiler.

"Venezuela" gibi ulusal para birimi üretme lüksüne sahip olmayan diğer birçok ülke gibi Çekler de tasarruflarının bir kısmını altın gümüş yada dolar ya da euro gibi yasal "ihale edilebilir" döviz üzerinde saklamayı düşünebilirler. Şaşırtıcı bir şekilde, yapılan yeni bir ankete göre bu ikisinden hiçbiri yatırım için Çeklerin 1 numaralı seçeneği değil. Yerel medyanın aktardığına göre bu çalışma bu ay 525 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Anket:  Bitcoin Çek Cumhuriyetinde Euro'dan daha popüler. Ankete göre, kripto paralara olan talep oldukça fazla. Bununla birlikte, yatırım fırsatı söz konusu olduğunda, Bitcoin ve Ethereum gibi kriptolar en popüler para birimleri haline geldi. Katılımcıların yaklaşık %11'i bir yapılan ankette, dijital para almayı düşündüklerini itiraf etti. Daha az sayıda Çek ise, Euro satın almayı düşüneceklerini söyledi (% 10.3).

"Serbestleştirilmesinden beri, Çek koruna (CZK) oldukça iyi bir şekilde değerleniyor. Çek Ulusal Bankası'nın geçen Nisan ayında kapağı kaldırmasının ardından CZK euro karşısında değer kazandı. Araştırmaya göre, Çek halkının yaklaşık üçte biri (% 30) serbest dolaşımdaki fiyatlarına güveniyor. Çek Cumhuriyeti'ndeki ikinci en güvenilir para birimi İsviçre frangı (%26).

Koruna, herhangi bir sebepten dolayı değer kaybedebilir. Ulusal bir para birimi düştüğünde, ithal malların fiyatları kaçınılmaz olarak artar. Koruna ile Çekler, yatırımlarını çeşitlendirmek ve tasarruf riskini yaymak için alternatifler bulmak için daha dijital paralara yatırım yapmayı düşünebilir.

Euro bariz bir seçim gibi gelebilir, ancak Euro'nun Çek halkıyla hiç bir zaman yıldızı barışmadı. Birkaç yıl önce Prag hükümeti, ortak Avrupa para birimini benimsemeyi süresiz olarak askıya almayı planladığını bildirdi. Birden fazla ankete göre % 20'nin çok altında Avrupa Birliğine girmek için çok düşük bir kamuoyu desteği olduğuna işaret etti. Topforex için yapılan Ipsos anketi, avronun Çek Cumhuriyeti'ndeki güvenilir fiyat para birimleri arasında üçüncü sıraya düştüğünü açıkladı.

Tercih çoğunlukla Bitcoin

Ankete katılanlara nakit döviz satın almayı planlamış mıydınız sorusu sorulduğunda, yarısından fazlası bunu yapmak için niyetleri olmadığını belirtti. Satın almak isteyenlerin üçte biri euro alacaklarını söyledi. Slovakya gibi ülkesinin komşularının çoğu avroyu kabul etti ve Çek Cumhuriyeti komşuları ile ilişkiler için Euroya ihtiyaç duyacaktı. Bununla birlikte, ankete katılan kişilerin % 8.4'ü kripto paralar yerine döviz alacaklarını bildirdi. Buna karşılık dijital paralara olan talep oldukça fazla.

Geçtiğimiz yıl Çek Ulusal Bankası kripto para birimlerinin önemini ve geleneksel paranın marjinalleştirilmesine yönelik potansiyellerini göz ardı etmeye çalıştı. Mali otorite, bankaların Bitcoin'in popülerliğinden  korkmaları için hiçbir sebep olmadığını iddia etti. CNB ;

"İyi bir para birimi, istikrarlı bir satın alma gücüne sahip. Banka, dünyanın tüm Bitcoin işlemlerinin Çek Korunasında yapılan elektronik işlemlerin sadece %16'sına tekabül ediyor."

Bir kaç ay önce Çek medyası, ülkede Bitcoin satışı yaptığını bildirdi. Bir Rus vatandaşı 35 bitcoinle Prag'da bir daire satın aldı. Anlaşmayı imzalayan şirketin kurucusu Jaroslav Kováç, "Hükümet şartlarından birisi Bitcoin ile ödemenin yaygınlaştırılması." Yabancı müşterilerle ilgili olarak diğer satışları da görüştüğünü söyledi. Geçen yılın başlarında ülkedeki en büyük e-ticaret siteleri, Bitcoin kabul etmeye başladı bile.

Kripto para birimlerinin yakında ödemeler için kullanılacağını düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi paylaşın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ