Celsius Ağı şimdi diğer protokollerdeki kredilerini agresif bir şekilde geri ödüyor. Celsius, MakerDAO, Aave ve Compound'a milyonlarca dolarlık ödemeler yaptı.

Celsius Ağı, MakerDAO

Celsius Network, 1 Temmuz'dan bu yana MakerDAO kredilerinde 142 milyon doların üzerinde geri ödeme yaptı ve Bitcoin tasfiye fiyatını hızla beş rakamın üstünden 5.000 doların altına düşürdü. Şirket, 4 Temmuz'da protokole 114 milyon dolar geri ödedi.

Kripto araştırmacısı Plan C'ye göre, MakerDAO ödemeleriyle birlikte şirket, 2 Temmuz'da Aave ve Compound'a 67 milyon dolar tutarından daha fazla borç ödedi.

Uzun ve çılgın bir duraklama

Celsius Network'ün tüm para çekme işlemlerini 'duraklatacağını' onaylamasının üzerinden sadece üç hafta geçti. 13 Haziran'da borç veren, "aşırı piyasa koşullarının" kararı hızlandırdığını ve zamanla "çekilme yükümlülüklerini yerine getirmek için, daha iyi bir konumda olmayı" umduğunu açıkladı.

O tarihten bu yana, önce Nexo ve ardından FTX'in şirketi kurtarmayı teklif etmesiyle, hikayede önemli sayıda bükülme ve dönüş oldu. FTX'in, şirketin finansmanında 2 milyar dolarlık bir kara delik bulduğu iddia edildikten sonra herhangi bir anlaşmadan çekildiği söyleniyor. 

Celsius, borç veren iflas işlemlerinden herhangi bir çıkış yolu bulmaya çalışırken, finansmanını yeniden yapılandırmasına yardımcı olması için Citigroup ve Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP'yi işe aldı.

Celsius'un para çekme işlemlerini askıya almasından bir hafta sonra Bancor, kalıcı kayıp korumasını askıya aldı. Bancor'un Pazar Araştırması Başkanı Mark Richardson, askıya almanın Bancor'u istikrarsızlaştırmaya ve tokenlerin açığa çıkarmaya çalışan başka bir protokol tarafından hızlandırıldığı konusunda netti. Bir AMA'da Richardson, yırtıcı protokolün Celsius olduğunu ortaya çıkardı.

BnkToTheFuture'dan Simon Dixon, Celsius'un 2016'da Bitfinex'in kurtarılmasıyla aynı şekilde kurtarılabileceğini öne sürdü. Dixon planına destek sağlama çabalarına devam ederken, Celsius'un onunla ilişki kurmakta herhangi bir çıkarı olduğu açık değil. Bir hissedar olarak Dixon, yönetim kurulu toplantısını zorlamak için gerekli oya sahip olduğuna inanıyor.

Celsius, Temmuz ayına iki önemli gelişmeyle girdi. Önce 150 işçiyi işten çıkardı. Sonra ödenmemiş kredileri geri ödemeye başladı. Zincir üzerinde açıkça görülebilen aktivite ile kripto topluluğu, neler olduğu hakkında spekülasyon yapmakta hızlı davrandı.

Celsius hakkında görüşler bölünmüş durumda

Kripto topluluğu Celsius destanındaki en son gelişmeye uyanırken, kredilerin geri ödenmesinin iyi bir şey olduğuna açıkça inananlar var. Daha şüpheci bir duruş sergileyen başkaları da var.

Ran NeuNer, pozitifleri vurgulayanlar arasında. Etkileyen kişi, Celsius'un “krediyi agresif bir şekilde geri ödediğini ve tasfiye fiyatını düşürdüğünü” belirtti .

Bu iyimser gönderi, bir kullanıcıyı birçok müşterinin şu anda hissettiği savaş yorgunu sinizmi özetlemeye teşvik etti .

“Tüm kurumsal kredilerini perakende likidite ile geri ödüyorlar” diye yanıtladı.

Siniğin doğru olduğuna dair hiçbir kanıt olmasa da, DeFi'de kim onların hatalı olduğuna dair bahse girmek ister ki?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ