Şikayetçi, Celsius'un kendisini zenginleştirmek için bir Ponzi planı yürüttüğünü iddia ediyor.

Celsius Ağındaki Eski Yatırım Yöneticisi, Dolandırıcılık İçin Kripto Borç Verene Dava Açtı

Şikayetçi, Celsius'un kendisini zenginleştirmek için bir Ponzi planı yürüttüğünü iddia ediyor.Celsius, üretici protokolü kredi geri ödemesini tamamladı.

Perşembe günü, Celsius ağının eski bir çalışanı, kripto borç verene karşı yasal işlem başlattı. Çalışan, şirketin yerel tokeninin fiyatını değiştirmek için müşteri mevduatlarını kullandığını söyledi. Bu nedenle, riski düzgün bir şekilde koruyamadı, bu da şirketin neden para çekme işlemlerini duraklatmak zorunda kaldığını açıklıyor.

Mahkeme Dosyasından Detaylar

Mahkeme dosyasına göre, Celsius, kâr elde etmek için müşteri mevduatlarını fena halde yanlış yöneterek bir Ponzi şeması yürütüyordu. Jason Stone'un KeyFi Inc. şirketi Celsius'a dava açıyor; Stone, Celsius'un eski yatırım yöneticisiydi. Celsius'un kendisine sağladığı ödenmemiş hizmetlerde ona milyonlarca dolar borçlu olduğunu iddia ediyor.

Stone, davayı Manhattan'ın New York eyalet mahkemesinde açtı. Ancak şikayetçi, Celsius'a olan borcunun tam miktarını belirtmedi. Ayrıca, kripto borç verene kendisine ödeme yapmadığı için herhangi bir cezai önlem önermedi. Ancak Celsius konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Stone'un iddiası, kripto borç verenin 12 Haziran'dan bu yana platformundaki tüm işlemleri duraklatma kararının ortasında geldi. 1,7 milyon müşterisi olan şirket, eylemleri için piyasadaki genel gerilemeyi suçladı. Daha sonra, New Jersey merkezli firma, kredi geri ödemesini yeniden yapılandırmaya yardımcı olması için danışmanlar tuttu. Ancak, iflas başvurusu danışmanların tavsiyelerinden biriydi.

Birçok endüstri uzmanı, mevcut durumu için Celsius'un verim programından aldığı aşırı getiriyi suçladı. Kripto borç veren, kripto varlıklarını ödünç vermek isteyen müşterileri için yıllık yüzde 19'a varan getiri sözü verdi. Ancak Stone, Celsius'un yatırımlarını korumadığını iddia etti. Böylece, bu dijital varlıkların değerlerindeki dalgalanma nedeniyle büyük kayıplara uğradı.

İşte o zaman yatırımcılara ödeme yapmakta zorlanmaya başladı. Eski Celsius çalışanı, Celsius'un müşterilerine dijital varlıklarda ödeme yaparken mevduatlarının bir kısmını fiat olarak kaydettiğini de iddia etti. Bu nedenle, şirketin çözemeyeceği 200 milyon dolarlık bir boşluk vardı.

Mahkeme başvurusuna dayanarak, Celsius ve KeyFi, Stone'un çabalarıyla Ağustos 2020 ile Mart 2021 arasında yaklaşık 840 milyon dolar brüt kar elde etti. Ancak Stone, KeyFi'nin net karın yüzde 20'sini alma hakkına sahip olduğunu iddia etti. Ancak dosyalama, Stone'un Celsius ile çalışırken herhangi bir yazılı anlaşması olmadığını gösterdi.

Ayrıca, Celsius'un riskten korunma sorunlarının şirketin finansmanını tamamen mahvedebileceğini açıkça gördüğünde, Mart 2021'de Celsius ile çalışmayı bıraktığını söyledi. Daha da önemlisi, bu olursa, danışmanlık firmasının (KeyFi) itibarını zedeler. Ancak Stone, Celsius'un onlarla çalışmayı bırakma kararını kabul etmediğini söyledi.

Celsius Kredi Geri Ödemesini Tamamladı

Bu arada, Celsius ağı üretici protokol borcunu tamamen geri ödedi. Geri ödeme, kripto borç verenin sarılmış bitcoin teminatında 440 milyon dolardan fazlasını geri alabileceği anlamına geliyor.

Celsius, son birkaç gündür geri ödemeleri parça parça yapıyor. Bu kredi geri ödemesini tamamlamasına rağmen, kripto borç veren, platformunda para çekme işlemlerine ne zaman devam edeceği konusunda herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ