Kripto para ödünç verme platformu Celsius Network, New York'un Güney Bölgesi'ndeki Birleşik Devletler İflas Mahkemesi'nde emanetçisi Prime Trust'a dün (23/23) 17 milyon dolarlık kripto para iadesi talep ederek dava açtı.

Celsius, Dolandırıcılık İddiaları İçin Prime Trust ve KeyFi

Kripto para ödünç verme platformu Celsius Network, New York'un Güney Bölgesi'ndeki Birleşik Devletler İflas Mahkemesi'nde emanetçisi Prime Trust'a dün (23/23) 17 milyon dolarlık kripto para iadesi talep ederek dava açtı.

Dilekçede, Celsius'un hukuk ekibi, Prime Trust'ın ilişkinin Haziran 2021'de sona ermesinin ardından 17 milyon dolarlık kripto para iade etmediğini iddia ediyor. Celsius'a göre Prime Trust, kripto para birimi sorumlusu olarak hareket ediyor. 2020'den 2021'in ortasına kadar New York ve Washington merkezli kullanıcılara kripto, iş anlaşmasını kapattıktan sonra 398 Bitcoin (BTC), 3.740 Ether (ETH), 2.261.448 USD Madeni Para (USDC) ve 196.268 dereceyi koruyarak 119 milyon dolarlık kripto iade etti. Santigrat (CEL)  yaklaşık 17 milyon dolar değerinde.

“İflas işlemlerinin başlangıcında, Prime Trust, kalan kripto varlıkları da dahil olmak üzere halihazırda elinde bulunan tüm Celsius varlıklarını teslim etmek ve bunların derhal devredilmesini talep etmekle yükümlüdür. İflas Kanunu'nun 542. maddesi uyarınca saatler ”dedi. “Ayrıca, Celsius, Prime Trust'ı bu kripto varlıkları teklif etmeye ve Celsius'a dönüştürmeye zorlayan belirli sözleşme şartlarının belirli performansını arar.”

Hukuk ekibi şunları ekledi:

"Celsius, Prime Trust'ı yükümlülüklerini yerine getirmeye ve belirlenen varlıkları Celsius'a devretmeye ikna etmek için aylardır bir yol arıyordu. Bazen, bu çabalar meyve vermeye yakın gibi görünüyor. Ancak bugüne kadar Prime Trust onları yasadışı bir şekilde elinde tutmaya devam ediyor.”

Temmuz ayında Celsius, Compound (COMP), Aave (AAVE) ve Maker (MKR) şirketlerine olan borçlarını kapattıktan sonra Bölüm 11'de iflas başvurusunda bulundu. Tekmonk Blog, 16 Ağustos'ta kripto kredi platformunun Ekim ayında fonlarının bitmek üzere olduğunu bildirdi ve şirketin borcunun bir kayıptan yaklaşık 2,8 milyar dolara yükseldiğini gösteren bir rapor. 1.2 milyar dolarlık iflas başvuruları.

İflas işlemlerine rağmen, Celsius'un CEL fiyatı Haziran ayından bu yana %4.000'den fazla artarak üç ayın en yüksek seviyesi 3.86$'a ulaştı. Bununla birlikte, şu anda 1,56 dolardan işlem yapmak için %50'den fazla düşüş var.

KeyFi'ye karşı Celsius, yanlış iddialar ve yetersizlik, on milyonlarca dolarlık zararla sonuçlandı. Aynı zamanda Celsius, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü KeyFi'ye ve ABD İflas Mahkemesi'ndeki CEO Jason Stone'a karşı çıkarak Stone'un DeFi konusunda uzman olduğunu "patladığını" ve Stone ve KeyFi'nin cehalet ve dolandırıcılık yoluyla Celsius parasına zarar verdiğini iddia etti.  Dava, KeyFi'nin Celsius'a kar paylaşımı anlaşmasını takip etmediği için dava açmasından haftalar sonra geldi.

KeyFi, Celsius'a Stake Hizmetleri ve DeFi Stratejileri Sağladı

Celsius'un davasına göre, sanıklar Celsius'un cüzdanından milyonlarca dolar kripto para çaldı. Ayrıca, Celsius, sanıkların Celsius'un izni olmadan Celsius dijital paralarla  NFT satın aldıklarını ve daha sonra bazılarını “yedi haneli bir kârla (cebe ettikleri)” satmadan önce kendi cüzdanlarına aktardıklarını iddia ediyor. Sanıkların ayrıca Celsius fonlu diğer kripto şirketlerinden hisse satın aldıkları ve fonları gizlemek için ABD Hazine Bakanlığı tarafından yakın zamanda yasaklanan bir kripto güvenlik protokolü olan Tornado Cash'i kullandıkları iddia ediliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ