DeFi devi Celsius, bir sonraki duyuruya kadar para çekme, takas ve transferleri duraklattığını duyurdu.

Celsius, Kripto Pazarındaki Satışların Ortasında Ticaret Hizmetlerini Durdurdu, CEL %50 Düştü

DeFi devi Celsius, bir sonraki duyuruya kadar para çekme, takas ve transferleri duraklattığını duyurdu.

Duyurudan hemen önce şirket, bu tür olaylarla ilgili iddiaları yalanladı, ancak yine de 320 milyon doları FTX'e taşıdı. “Aşırı piyasa koşullarına” atıfta bulunarak, kripto borç veren devasa Celsius Network, platformundaki tüm para çekme, takas ve transferleri duraklattı.

12 Haziran tarihli bir duyuruda DeFi platformu, “çekilme yükümlülüklerini” yerine getirmek ve “likiditeyi istikrara kavuşturmak” için çalıştığını söyledi.

Celsius'un duyurusundan sadece bir gün önce Twitter kullanıcısı @mdudas, platformda kilitli hesaplar hakkında söylentiler olduğunu söyledi. Şimdi silinen bir tweet'te, projenin kurucusu Alex Mashinsky, kullanıcıyı "FUD ve yanlış bilgi" için çağırdı.

Aynı gün, firma 247 milyon dolar değerinde Wrapped Bitcoin (WBTC) ve AAVE to FTX'i riske attı. O günün ilerleyen saatlerinde Celsius, aynı borsaya tekrar 54.749 Ethereum (ETH) tokeni  74,5 milyon dolar değerinde gönderdi. Toplamda şirket, kullanıcı para çekme işlemlerini duraklattığı için yaklaşık 320 milyon dolar hareket etti.

Celsius Para Çekme İşlemlerini Durdurur, CEL %50 Düşer

Daha önce Celsius, nispeten yüksek verimlerinin haftalık  getirilerin yüzde 30'una kadar sürdürülebilirliği konusunda sorgulanıyordu. Ek olarak, şirketin  varlık değeri Aralık'ta 24 milyar dolardan Mayıs'ta 12 milyar dolara yarıya indirildi.

Yine de şirket, "kapsamlı likidite risk yönetimi çerçevemizin gerektirdiği şekilde yükümlülükleri yerine getirmek için rezervlerine  ve yeterliden fazla ETH'ye sahip olduğunu" savundu. Celsius ayrıca, Terra'dan feci tasfiyeleri önlemek için yeterince erken çıktığını da kaydetti. Bununla birlikte şirket, geçen yıl Aralık ayındaki 120 milyon dolarlık BadgerDAO saldırısından hala 54 milyon dolarlık zarara sahipti.

1,7 milyon kullanıcısına Pazar günü yapılan iletişimle CEL, duyuruyu takip eden saatte yüzde 70 düştü. Token, son 24 saatte yüzde 49,5 değer kaybettikten sonra şimdi 0,188 dolardan işlem görüyor. CEL ayrıca Nisan başındaki 3 dolardan yüzde 90'ın üzerinde bir düşüş yaşadı.

DeFi Platformunda Sorun

Bu, Celsius ağı içindeki operasyonlar hakkında ilk kez şüphe duyulmuyor. Geçen yıl, bir kripto meraklısı, şirketi “büyük bir Ponzi şeması” olarak nitelendiren bir haber bülteni yayınladı. Celsius, USDT ihraççısı Tether ile bir milyon dolarlık borca dahil oldu, ikincisinin reddettiğini iddia ediyor.

Dahası, şirket kendisini New Jersey, Teksas ve Alabama'da soruşturmalar veya durdurma ve durdurma emirleri altında buldu. Eski CFO'su da önceki işinden kaynaklanan kara para aklama, dolandırıcılık ve cinsel saldırı iddiaları nedeniyle Kasım ayında tutuklandı.

Celsius şimdi sabitlemenin "süreç zaman alacağını ve gecikmeler olabileceğini" söylüyor. Ancak platform, kullanıcıların durmadan önce olduğu gibi ödül kazanmaya devam edeceğini belirtiyor.

Geçen ay Time Magazine ile yaptığı röportajda Vitalik Buterin, “kriptonun kendisinin yanlış uygulanması durumunda çok fazla distopik potansiyele sahip olduğu” konusunda uyardı. Ek olarak, Ethereum kurucu ortağı daha önce, düşüş eğilimindeki kripto dönemlerinin genellikle sürdürülemez kripto projelerini "çıkardığını" söylemişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ