Celsius avukatlarına göre, Celsius Kazanma Programı kapsamındaki kullanıcı hesapları yasal haklarından Celsius'a vazgeçmiştir.

Celsius Kullanıcıları Kriptolarının Yasal Haklarından Vazgeçti Mi? Avukatlar Öyle İddia Ediyor!

Celsius avukatlarına göre, Celsius Kazanma Programı kapsamındaki kullanıcı hesapları yasal haklarından Celsius'a vazgeçmiştir.

Zor durumdaki kripto borç veren, kullanıcılardan ya borçlu olduklarından daha düşük bir indirimle nakit almalarını ya da kriptolarını uzun süre tutmalarını ister.

Geçen hafta, kripto borç veren Celsius Networks, bilançosunda 1,2 milyar dolarlık bir boşluk bırakarak Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. Şirket, yeniden yapılandırma planları ile mücadele ediyor ve raporlar, mevduat sahiplerinin paralarını geri alamayabileceği yönünde.

Şimdi, Celsius avukatları, 100'den fazla ülkede 1,7 milyon kayıtlı kullanıcının, Kazan ve Ödünç hesaplarına yatırılan kripto paralarının yasal hakkından vazgeçtiğini onayladı. 18 Temmuz Pazartesi günü Celsius, Kirkland hukuk firmasındaki avukatlarının bazı ayrıntıları açıkladığı ilk iflas duruşmasını yaptı.

Avukatlar, Kazan ve Ödünç hesapları olan mevduat sahiplerinin hizmet şartlarına göre dijital paralarının başlığını aktardıklarını kaydetti. Böylece, Celsius'un "bu dijital  paraları kullanmasına, satmasına, rehin etmesine ve yeniden ipotek etmesine" izin veriyor. Ancak, bu yalnızca kullanıcıların Celsius Kazanma Programındaki hesapları için geçerli olabilir.

Bir diğer yasal husus, Saklama hesabı sahiplerinin kripto paralar üzerindeki haklarını elinde tutup tutmadığıdır. Celsius'un hizmet şartlarına göre şirket, kullanıcı izni olmadan saklama hesaplarında para kullanamaz. Yine de, avukatlar konuyu netleştirmek için mahkemede bunu sorguladılar. Sordular:

Celsius'un mülkiyetindeki kripto varlıkları mülkün mülkü mü? Bu sorunun cevabı, Gözetim ve Kazanç programı kapsamında tutulan kripto varlıklar için farklı mı?

Celsius, akredite olmayan ABD'li yatırımcılar için saklama programını Nisan ayının başlarında başlattı. Bunun nedeni, bazı ABD eyaletlerinin Celsius'un Kazanma programında durdurma ve vazgeçme emirleri vermesiydi.

Nakit Al veya Kriptoda Uzun Sür

Celsius kısa süre önce iflas web sitesinde bir sunum slaytı yayınladı. Şirket, müşterilere ya indirimli nakit geri alma ya da kriptoda uzun süre devam etme seçeneği sunacağını söylüyor. Geçen hafta Celsius, platforma bağlı milyarlarca dolarlık müşteri varlıklarını içeren dava koruması için başvuruda bulundu. Pazartesi günkü duruşmada, Celsius'un iflas avukatı Patrick Nash şunları söyledi:

Bu bir tasfiye değil. Hepsi kaybolmadı. Bunun bir yeniden yapılanma olmasını hedefliyoruz. Şirket, bazı kullanıcıların nakit geri ödeme almak isteyebileceğini, ancak “önemli bir çoğunluğun” “uzun kripto” kalarak kripto kışını atlatmak isteyeceğini bekliyor.

ABD Mütevelli Heyeti bir panel atadığı gibi, alacaklılar komitesi de müşterilere resmi bir ses verecektir. Nash ayrıca dosyalamanın birçok Celsius müşterisini kızdırdığını söyledi. Pazartesi günkü duruşmada, Celsius avukatları bazı çalışanlarının ölüm tehditleri aldığını açıkladı. Santigrat'taki mevduat sahiplerinin çoğunun hayat birikimlerini kaybettiği bildirildi.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ