Devralma söylentileri ve devam eden kısa süreli daralma, CEL fiyatlarının yükselmesine yardımcı oluyor, ancak daha fazla yukarı yönlü hareket için yeterli ivme var mı?

Kripto kredi platformu Celsius Network, bilançosunda yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bir boşluğa sahip ve çoğu borcu kullanıcılarına borçlu. Buna ek olarak, firma iflas koruması için başvurdu, bu nedenle geleceği kasvetli görünüyor.

Yine de, Celsius Network'ün yerel hizmet tokeni CEL, son iki ayda değerlemede %4,100'ün üzerinde bir artış göstererek, Haziran ortasındaki en düşük 0,093$'a kıyasla 13 Ağustos'ta yaklaşık 3,93$'a ulaştı.

Karşılaştırıldığında, en iyi kripto paralar Bitcoin ( BTC ) ve Ether ( ETH ) aynı dönemde %40 ve %130 ralli yaptı.

CEL/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

CEL patlamasının ardındaki devralma söylentileri?

Teknik olarak, fiyat rallisi, CEL'i, göreli güç endeksinin (RSI) 70 eşiğinin üzerine çıktığı Ağustos ayı başlarında aşırı değerli bir token haline getirdi.

Devralma söylentileri, CEL'in yukarı yönlü gücünün arkasında görünüyor. Reuters tarafından  10 Ağustos'ta alıntılanan  isimsiz bir kaynağa göre Ripple , Celsius Network'ün varlıklarını satın almak istiyor. Haberin duyulmasının ardından CEL'in fiyatı iki katından fazla arttı.

Temmuz ayında, Goldman Sachs'ın Celsius Network'ü 2 milyar dolara satın alma niyetiyle ilgili söylentiler de ortaya çıktı. CEL, o zamanlar 0,39 $ gibi düşük bir fiyatla el değiştiriyordu.

CEL fiyat kısa sıkıştırma

CEL'in son iki aydaki dev yükselişinin arkasında bir perakende tüccarlar ordusu da var gibi görünüyor.

Bazı tüccarlar,  CEL'in aşağı yönlü beklentilerini sınırlamak için kısa bir daralma düzenledi. Kısa bir sıkışma, bir varlığın fiyatının aniden yükselmesi ve açığa satış yapanların pozisyonlarını kapatmak için varlığı daha yüksek bir fiyattan geri almaya zorlamasıdır.

CEL'in dolaşımdaki arzı düşürmesi nedeniyle, öncelikle Celsius Network'ün token transferlerindeki donma nedeniyle kısa bir sıkışma yaratmak mümkündür .

İlginç bir şekilde, FTX 13 Ağustos'ta yaklaşık 5,1 milyon CEL tokenine sahipti ve bu, borsalar arasındaki toplam dolaşımın yaklaşık %90'ına sahipti. Bu arada, borsadaki açık açık pozisyon miktarı, 11 Ağustos'ta aylık en yüksek 2,96 milyon CEL'e kıyasla 2,66 milyon CEL civarındaydı.

Başka bir deyişle, kısa vadeli tüccarlar sadece iki gün içinde yaklaşık 300.000 CEL pozisyonunu kapattı.

Celsius token için sırada ne var?

Tarih gösteriyor ki, kısa sıkışıklıkları uzun süre sürdürmek zordur.

Bu tür beklentiler, CEL'i önümüzdeki haftalarda veya aylarda aşırı düzeltmeyle karşı karşıya kalma riskine sokuyor. Söylendiği gibi, token zaten aşırı satın alınmış durumda ve bu da aşağı yönlü görünümü daha da artırıyor.

CEL/USD üç günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

6,5 dolarlık yüksekten 0,39 dolarlık düşük seviyeye bir Fibonacci düzeltme grafiği çizmek, CEL için geçici destek ve direnç seviyelerini ortaya çıkarır. Özellikle, token şimdi 0,618 Fib çizgisinin (~ 4,21 $) üzerinde bir kırılma görüyor ve yukarı yönlü hedefi bugünün fiyatına göre %45 artışla 5,25 dolar.

Tersine, 0,5 Fib hattındaki (~3,48 $) destek seviyesinin altına bir kırılma, CEL'i mevcut fiyat seviyesinden %25 düşüşle 2,75 $'a düşürme riski taşıyor.

Not: Bu yazı ve bu yazıdaki bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ